Bude raz župa Gemer?

Gemer-Malohont_coatofarmsSúčasné územné členenie Slovenska na osem samosprávnych krajov je to najhoršie, aké môže byť. Rúca totiž prirodzené regióny a nevytvárajú sa podmienky na ich vzájomnú spoluprácu.
Uviedol to expert na oblasť verejnej správy Viktor Nižňanský, podľa ktorého šancu na lepšie územné delenie pochovala v roku 2001 nielen vtedajšia opozícia, ale aj niektorí koaliční poslanci.
Tí s ňou v parlamente pri schvaľovaní zákona o samospráve vyšších územných celkov hlasovali za osem vyšších územných celkov (VÚC) a nie za ich vyšší počet.
Práve 12 alebo dokonca až 16 samosprávnych krajov by bolo pritom podľa Nižňanského oveľa lepšie riešenie územného členenia štátu. A to aj preto, že by sa ním vytvorili prirodzenejšie celky, ako sú v súčasnosti.
„Dnes už vidíme, že tých osem krajov neláka občanov, lebo sú v neprirodzených regiónoch. Keby bol napríklad Spiš, Šariš, Zemplín atď., určite by mali ľudia väčší záujem o to, ako sa vyvíja ich región,“ poznamenal Nižňanský, podľa ktorého vytvorenie VÚC nebolo pre Slovensko prakticky nič nové.
„Ľudia sú zvyknutí na to, že mali tento článok verejnej správy,“ dodal.
Vytvorenie viacero menších regiónov by mohlo vzbudiť väčší záujem ľudí o vývoj v ich kraji. Taktiež je otázne, či pomenovanie Vyšší územný celok je to najšťastnejšie, keď z histórie poznáme oveľa  prirodzenejší názov župa. Práve toto označenie sa bežne používa v médiách aj vo verejnosti. 
Pred vznikom súčasných samosprávnych krajov sa viedla aj v našom regióne diskusia, či je lepšie byť naďalej „pod Košicami“, alebo sa usilovať o spoločný samosprávny kraj, resp. župu Gemer Novohrad. História pozná aj samostatnú župu Gemer – Malohont.
V sobotu 14. novembra sa uskutočnia v poradí už tretie voľby do orgánov samosprávnych krajov.
V Košickom samosprávnom kraji má zastupiteľstvo 57 poslaneckých mandátov, 5-tich z nich si voliči vyberú spomedzi 39 kandidátov politických strán a koalícií, či nezávislých kandidátov vo volebnom obvode č. 8- okres Rožňava.
Spravidla najväčšie šance vo voľbách na tomto stupni majú kandidáti politických strán a koalícií.
Voliči si zvolia zároveň aj nového predsedu KSK. Ak nezíska ani jeden z kandidátov nadpolovičnú väčšinu hlasov voličov v prvom kole, uskutoční sa o dva týždne druhé, do ktorého postúpia dvaja najúspešnejší kandidáti z prvého kola.
Najvážnejším vyzývateľom súčasného predsedu KSK Zdenka Trebuľu (Smer-SD) je Ján Süli za pravicovú koalíciu SDKÚ-DS, KDH, SaS, OKS, DS, KDS.
Súvisiace články: Na 5 mandátov kandidujú 39-ti (Zoznam kandidátov za okres Rožňava)

- red -

O autorovi - red -

Redakčný text, kontaktovať nás môžete na e-mailovej adrese redakcia@inforoznava.sk

Zobraziť všetky príspevky od - red - →

× Odporúčané

Fedor Gál položil kyticu k pamätnej tabuli