Boórovú podporia aj v Rožňave

Podporiť Ivanu Boórovú, Slovenku žijúcu vo Veľkej Británii, ktorá bojuje s britskými úradmi o právo vychovávať svoje deti Martinka a Samka, sa chystajú sprievodom v pondelok aj v Rožňave. Informovala nás o tom iniciátorka zhromaždenia Renáta Pástorová Szappanosová z Gemerskej Panice.
„Tento sprievod a zhromaždenie sú reakciou na už vyše dvojročnú šikanu, ktorú britský sociálny systém vykonáva na Ivane Boórovej a jej dvoch synoch,“ vysvetľuje svoje pohnútky Szappanosová. „V piatok (9. 11.) sa konal v Londýne súd, kde sa malo v tejto veci konečne rozhodnúť. Dúfali sme všetci, že zvíťazí zdravý rozum a deti sa konečne vrátia k svojej biologickej matke. Súd však opäť nerozhodol a súdne pojednávanie sa odročilo na utorok (13. 11.).“
Ako ďalej uviedla, chceli by týmto pochodom a zhromaždením vyjadriť svoju podporu Boórovej a jej rodine, ako aj všetkým rodinám, ktorým boli pochybným spoôsobom odobrané deti.
Zhromaždenie sa uskutoční paralelne s podpornými zhromaždeniami v Bratislave a Košiciach v pondelok (12. 11.) od 16:00 do 17:30 hod. Východiskovým miestom zhromaždenia bude Námestie baníkov pred cukrárňou Piroška. Sprievod, v ktorom očakáva Szappanosová predovšetkým matky s deťmi, bude pokračovať po Šafárikovej ulici až k budove Mestského úradu, kde bude ukončený.
MZV SR: Zastupiteľský úrad v Londýne nepochybil
Zastupiteľský úrad (ZÚ) v Londýne ani konzulárny odbor ministerstva zahraničných vecí (MZV) v prípade odobratých detí Ivany Boórovej nepochybil. Vyplýva to z kontroly, ktorá sa uskutočnila od 24. septembra do 19. októbra tohto roku.
Ako o tom informuje TASR, vykonali ju dvaja zamestnanci odboru generálnej inšpekcie, ktorí sa zamerali na termín od 2. júla 2010 do 23. septembra 2012. V júli pred dvoma rokmi sa totiž ministerstvo oficiálne prvýkrát dozvedelo o tomto prípade. Podľa riaditeľa odboru generálnej inšpekcie MZV Ivana Škorupu sa zistilo, že pri postupe organizačných úradov rezortu pri zabezpečení konzulárnej pomoci neboli z predloženej dokumentácie zistené porušenia všeobecne záväzných predpisov ani interných predpisov MZV.
Kontrolu na ZÚ nariadil v septembri minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák. Chcel tým rozptýliť akékoľvek pochybnosti o správnosti postupu slovenskej diplomacie v prípade odobratých detí slovenskej matky úradmi vo Veľkej Británii.
Ako dodal Vladimír Urban z konzulárneho odboru MZV, predstavy zo strany účastníkov konania boli dosť často také, že konzulka v Londýne dokáže zabezpečiť niektoré veci, ktoré však boli v kompetencii iných orgánov. Upozornil, že konzul je predĺženou rukou slovenských úradov, nemôže však aktívne konať, ale sa riadiť pokynmi týchto úradov.
Ivana Boórová prišla o svojich dvoch maloletých chlapcov, pretože ich mala údajne týrať. Britské súdy rozhodli, že jej budú deti odobrané a ponúknuté na adopciu.
Otvorený list Lajčákovi
Rodina Boórovej zverejnila na sociálnej sieti Facebook v sobotu (10. 11.) predpoludním otvorený list, adresovaný ministrovi zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Miroslavovi Lajčákovi.
Vážený pán minister,
Obraciame sa na Vás opäť so žiadosťou verejnosti, aby ste zakročili v prípade ukradnutých detí Ivany Boórovej. Napriek tomu, že si Ministerstvo zahraničných vecí nepriznalo žiadne pochybenie, my všetci veríme, že si uvedomujete váhu svojej zodpovednosti a cítite povinnosť v tejto chvíli KONAŤ. Dokonca i nad rámec Vašich povinností.
Veľká Británia svojim konaním dokazuje, že nerešpektuje Slovenskú republiku, jej sociálny systém, ani európske inštitúcie. Ivana Boórová a jej mama Eleonóra Študencová splnili všetky náležitosti, aby im boli deti znovu zverené. Slovenská republika v zastúpení riaditeľkou CIPCu Andreou Cisárovou zákonne vstúpila do procesu ako tretia strana a žiada o vydanie detí. Neexistuje dôvod, prečo by o osude slovenských občanov nemala rozhodovať ich vlastná krajina.
Napriek uvedenému súd opäť odročil svoje rozhodnutie. Pracovníci Social Services (SS) sa snažia viac chrániť záujmy náhradnej rodiny, než zachovať pôvodné rodinné väzby. Súdny proces smeruje k rozhodnutiu zveriť deti do výchovy ich starej mamy, avšak za podmienky vydania tzv. resident order. Je nemysliteľné, aby sme v demokratických krajinách tolerovali takéto väznenie a vydieranie slovenských občanov. Najmä pokiaľ je preukázané, že za súčasný stav je zodpovedná britská SS a nesprávne rozhodnutie súdu prvého stupňa. Pripomíname, že stará mama je zamestnaná na Slovensku. Vzhľadom na to, koľko financií a času ju už súdne konanie stálo, nevidíme dôvod, prečo by „skúšobné obdobie“ nemohla absolvovať vo svojej krajine, v krajine svojich vnukov, teda tam, kde už pre ne má vytvorené rodinné zázemie. Ak náhradným rodičom na deťoch záleží tak, ako deklarujú, môžu za deťmi docestovať oni. To platí aj o pracovníkoch Social Services, ktorí sa môžu prísť presvedčiť, ako sa deťom žije doma na Slovensku.
Preto Vás, pán minister, vyzývame k tomu, aby ste okamžite zaujali stanovisko z pozície svojej moci a diplomatického statusu.
Na svoje konečné verdikty súdu čakajú aj ďalšie slovenské rodiny. Ak sa nepodarí Slovenskej republike uspieť teraz, podarí sa jej to ešte niekedy?
Na verejnú odpoveď čaká takmer 15 000 ľudí, združujúcich sa za účelom podpory všetkých rodín, ktoré neprávom prišli v zahraničí o svoje deti.
Prípadu sa intenzívne venuje venuje televízia Joj.

- red -

O autorovi - red -

Redakčný text, kontaktovať nás môžete na e-mailovej adrese redakcia@inforoznava.sk

Zobraziť všetky príspevky od - red - →

× Odporúčané

Prenosy z rokovaní môžu snímať automatické kamery