Bathory, no nie v Rožňave

V posledných týždňoch veľmi očakávaný Jakubiskov film Bathory premietali aj v košickom kine Capitol. Tak mi napadlo, prečo by ho nemohli premietať aj u nás v Rožňave? No samozrejme, odpoveď je jednoduchá…
Najprv by sme museli mať funkčné kino, ako sa na mesto, akým Rožňava je, patrí. Bohužiaľ, na tento veľkofilm, ktorý mal slovenskú premiéru práve pred mesiacom, sme museli vycestovať až do Košíc.
Plní očakávania sme s pukancami a kolou v ruke zasadli na tie najlepšie miesta. Po krátkych ukážkach, ako to už v kinách býva zvykom, sa začal film, na ktorý sme všetci čakali.
Hneď v úvode som si vravel, že to naozaj bude stáť zato. Dokonalé zábery, skvelé kostýmy a naozaj kvalitné spracovanie navodili tú správnu atmosféru.
Film je takým typickým Jakubiskovým. Každý, kto si chce vytvoriť názor, by mal dať len na seba a pozrieť si ho. Osobne som očakával niečo celkom iné.
Nejaký silný príbeh, ale naozaj silný. Veď uhorská grófka Bátoryčka, alebo ak chcete Krvavá pani, nie je asi krvavá pre nič za nič. Namiesto historických faktov, ktorých mal Jakubisko určite dostatok, vykreslil čachtickú grófku v úplne inom svetle.
Pozeralo sa to dobre, no od historického filmu to malo ďaleko. A niektoré prvky si fakt mohol odpustiť. Bátoryčka bola „krvavá“ a to všetci vieme, potvrdil by to nejeden historik, no v tomto filme akosi tá podstata o tom, aká to bola krutá vrahyňa, chýbala. Vo filme si popri plejáde špičkových hercov zahral jednu z menších vedľajších úloh aj Rožňavčan Paťo Bocsársky.
Foto: Moviemania.sk

- red -

O autorovi - red -

Redakčný text, kontaktovať nás môžete na e-mailovej adrese redakcia@inforoznava.sk

Zobraziť všetky príspevky od - red - →

× Odporúčané

Prenosy z rokovaní môžu snímať automatické kamery