Premiéra filmu Banícky chlebíček

banicky_chlebicek_18-a3fe0423da8ce36df19563da98eb16e9V rámci festivalu Art Film Fest bude mať v júni premiéru nový slovenský dokumentárny film Banícky chlebíček.
Slávnostná premiera sa uskutoční 25. júna o 18:30 v Kine Prameň v Trenčianskych Tepliciach za účasti tvorcov.
Film budú môcť v premiere vidieť aj diváci, ktorí nemajú možnosť osobne sa zúčastniť festivalu Art Film Fest. Počas troch dní od 24.6.do 27.6. bude sprístupnený na medzinárodnom portáli pre dokumemntárne filmy www.dafilms.cz.
Banícky chlebíček nie je len dokument o zašlej sláve jedného baníckeho mesta, ale predovšetkým pútavý príbeh o našej generácii a o tom, aké máme šance uplatniť sa v dnešnom svete. Je to film plný spomienok, snov, lásky, ale aj boja s beznádejou.
V roku 1909 bol v banskej oblasti Horného Gemera v okolí Rožňavy vybudovaný jeden z najmodernejších banských závodov v Európe, kde v sedemnástich baniach pracovalo takmer šesťdesiatpäť percent miestnych obyvateľov. Po páde komunizmu bola ťažba železnej rudy z ekonomických dôvodov ukončená, v prevádzke zostal len jeden banský komplex.
Film Banícky chlebíček sa sústreďuje na obyvateľov gemerskej dediny Rakovnica a cez sériu portrétov jej obyvateľov podáva obraz myslenia celého kraja. Ten sa spája v názore, že počas komunizmu boli šťastnejší a ich život bol kvalitnejší.
Príbehu dominuje rozprávanie Ing. Jána Fábiana, vysokoškolského profesora s čestným doktorátom z Dillí, ktorý niekoľko rokov aktívne žil v Kanade, Afrike, Nemecku, bol štipendistom Humboldtovej nadácie, poradcom ministerstva hospodárstva v 90. rokoch a dnes napriek veku 78 rokov učí na Technickej univerzite v Košiciach.
Jeho rozprávanie, ktoré sa vyznačuje odstupom na jednej strane pamätníka – baníka a na druhej strane pamätníka – človeka, je v prudkom kontraste s pohľadom najmladších protagonistov, ku ktorým celý film smeruje. Práve pochopenie tohto kontrastu vytvára zmysel filmu, ktorý si cez príbehy miestnych ľudí a ich vzťah k rodnému kraju a jeho minulosti kladie otázku: „Čo sa tu stalo a akú máme budúcnosť?“
Film režíroval Roman Fábian, autor jeho scenára. Už počas štúdia filmovej a televíznej réžie na VŠMU v Bratislave vytvoril filmy The Stranger (2008), Veľké pranie (2007), Piercing (2009) a Rainy Blues (2011).
Za svoj hraný absolventský film Ja som baník, kto je viac (2012) získal Grand prix na festivale Áčko 2012, cenu Igric za študentskú tvorbu a tiež nomináciu na festivale v Amsterdame.
Ako asistent réžie spolupracoval na filme Marhuľový ostrov. V súčasnosti pracuje ako filmový a televízny režisér (Prvé oddelenie, Druhý dych, Horúca krv).
Dokumentárny film Banícky chlebíček je Fábianov dlhometrážny debut.
Portál infoRoznava.sk je spolu s portálom Kinema.sk, Rádiom Devín a Rádiom FM mediálnym partnerom filmu a jeho pripravovanej rožňavskej premiéry.
Banícky chlebíček na Facebooku – kliknite sem
Foto: Filmtopia.sk
Súvisiace články: Tu som sa narodil a vyrástol – rozhovor s režisérom filmu Romanom Fábianom

Banícky chlebíček (teaser) from Peter Harum on Vimeo.

- red -

O autorovi - red -

Redakčný text, kontaktovať nás môžete na e-mailovej adrese redakcia@inforoznava.sk

Zobraziť všetky príspevky od - red - →

× Odporúčané

Fedor Gál položil kyticu k pamätnej tabuli