Automatom v Dobšinej možno odzvoní

Veľká vlna polemiky, ale aj emócii sa zdvihla na utorňajšom zasadaní mestského zastupiteľstva v Dobšinej. Postaral sa o to azda najspornejší šiesty bod programu, ktorým bolo rokovanie o prevádzkovaní hazardných hier na území mesta Dobšiná.
Úvodom informovala vedúca odboru vnútra, sociálnych a podnikateľských vecí MVDr. Terézia Balážiková o zmene zákona, ktorý dal možnosť mestám a obciam rozhodnúť o predĺžení, alebo neudelení povolenia na prevádzku výherných automatov a videohier, s tým, že ak poslanci nájdu vôľu zamedziť rozkvetu hrám v meste, môžu tak učiniť ihneď a to tak, že návrh VZN posunú do ďalšieho hlasovania, ktoré sa má konať o mesiac. Súčasnú situáciu na území mesta vykreslisla ako alarmujúcu.
„Doteraz sa v Dobšinej prevádzkujú výherné hracie automaty, videohry a stávkové kancelárie. Záleží na vás, či to obmedzíte, alebo úplne zrušíte. V rozpočte mesta by zrušenie znamenalo úbytok zhruba 15 000 eur ročne a za jednu licenciu na automat mesto inkasuje 1493 eur. Na našom oddelení sa stretávame s mnohými negatívnymi javmi. Často prídu manželky, ktoré plačú, že manžel dostal dávku, ktorú celú prehral a nemá čo dať deťom. Dokonca aj sociálna komisia pri mestskom zastupiteľstve už dávno žiadala zrušenie týchto hier na území mesta,“, uviedla pred poslancami.
Na jej slová reagoval aj poslanec Ján Slovák: “Či niekto chce hrať, alebo nechce, je to slobodná vôľa človeka. A riešiť tu niečo, že sociálne prípady chodia hádzať do automatov peniaze, to je ich vec. Tí, ktorí to robia, by mali dostať lístky namiesto peňazí a tie tam už nevhodia, lebo zrušením automatov sa to nevyrieši. Sú tu podnikatelia, ktorí platia mestu za prevádzkovanie legálnych zariadení, tak nechápem prečo by mala obec niečo také riešiť iba na základe sociálnej otázky.“
S jeho slovami sa nestotožnila poslankyňa Ingrid Gallová, ktorá mala na celú záležitosť takýto uhol ohľadu. „ Mali sme to na podnikateľskej komisii. Predtým sme to nevedeli ovplyvniť, ale terajšou zmenou zákona vieme. Jednak zo sociálnej komisie vyšiel takýto prvý podnet na zrušenie, ale aj my sme zaujali stanovisko, že tiež nie sme zato, aby tu boli hlavne tie hazardné automaty. Nás sa to možno netýka, ktorí bývame kade tade mimo centra mesta, ale ísť niekedy večer po meste, hlavne na dávky okolo týchto herní, tak to je úžasné, čo sa to tam deje. Po dávkach mi príde do ambulancie 50 Rómov a povedia, že nemajú  peniaze a ja sa spýtam kde sú, tak mi povedia, že muž prehral, alebo manželka, lebo mysleli že vyhrajú. Áno, je to každého slobodná vôľa, ale treba si uvedomiť, že aj my k tomu tak trochu napomáhame.“
Do diskusie sa prihlásil aj člen sociálnej komisie zastupiteľstva Rudolf Kotlár, ktorý takmer fyzicky napadol prítomného prevádzkovateľa hracích automatov. Kotlár zožal za svoje vystúpenie kritiku od miestneho podnikateľa, ktorého slová počuť vo videu. Reakcie všetkých zúčastnených si môžete pozrieť vo videách pod príspevkom.
Konečné hlasovanie mestských poslancov dalo možnosť na obmedzenie, alebo úplné zrušenie hazardných hier na území mesta:  šiesti poslanci hlasovali za posun pripravovaného VZN do budúceho hlasovania a piati sa hlasovania zdržali.
Zákonom, ktorý podpísal prezident Ivan Gašparovič, majú mestské a obecné zastupiteľstvá možnosť zakázať, aby sa v ich katastri zriaďovali herne, kasína, stávkové kancelárie či charitatívne lotérie. Od 1. januára 2013 bude účinný všeobecný zákaz prevádzkovania hracích automatov a videohier mimo herní. Na otázku ohľadne možného zrušenia automatov v Dobšinej môžete odpovedať v našej ankete pod príspevkom.
[poll id=“68″]
Foto & Video: InfoDobsina.sk

- red -

O autorovi - red -

Redakčný text, kontaktovať nás môžete na e-mailovej adrese redakcia@inforoznava.sk

Zobraziť všetky príspevky od - red - →

× Odporúčané

Prenosy z rokovaní môžu snímať automatické kamery