Američan z Lipovníka začal lotériou

Csaba Sikur sa narodil v Lipovníku, na základnú školu chodil do Krásnohorského Podhradia, dnes je americkým biznismenom.
V Amerike žije už takmer 13 rokov. „V r. 1998 som vyhral Zelenú kartu v lotérii, odvtedy žijem v USA.“
Aké boli jeho začiatky za veľkou mlákou?
„Keď som sa vysťahoval, nevedel som po anglicky. Moja prvá práca bola na výletnej lodi, kde som začal zbierať a donášať špinavé riady do kuchyne ako pomocník čašníka. Hneď ako som sa naučil po anglicky, mňa povýšili na čašníka. Robil som na lodi 9 mesiacov.“
Keď odišiel z lode, presťahoval sa do Seattlu a začal pracovať ako pomocník pre firmu, ktorá sa zaoberala strechami. Pre túto firmu pracoval pol roka. „Chcel som sa vypracovať ne vyššiu úroveň, ako len pomocník. Vtedajšia kamarátka, dnes už moja manželka, mi povedala, že počula o jednej firme, ktorá sa zaoberá nerezom a hľadá ľudí, takže som sa tam prihlásil.“
Vo firme začal celkom od piky. „Môj prvý post bol zametanie továrne a zbieranie odpadkov. Ostával som po robote a učil som sa ako používať mašiny. Postupne som sa vypracoval na majstra. Táto firma mi dala základy s nerezom. Pracoval som pre nich asi 3 roky.“
A ako sa dostal na dnešnú pozíciu?
„Neskoršie sa mi ponúkla príležitosť otvoriť si vlastnú firmu. Inštalovali sme komerciálne kuchyne. Dosť dobre sa nám darilo s manželkou v tomto biznise. Firma CaptiveAire robí každoročne semináre o svojich produktoch po celej Amerike. Keďže sme boli jedným z najväčších odberateľov ich produktov, pozvali nás na večeru s majiteľom firmy. Tam som sa zoznámil s Bobom (Robert Luddy). On ma pozval, aby som si prezrel ich továreň v Severnej Karolíne. Pri mojej navšteve firmy mi ponúkol prácu v ich novej továrni, ktorú otvárali v Kalifornii. Začal som tam ako akostný inžinier, potom ako riaditeľ továrne a teraz ako generálny riaditeľ pre výrobu.“
Produktami firmy, pre ktorú stále hľadá vhodné priestory aj v okolí Rožňavy (možno to bude budova bývalej pekárne), majú byť komerciálne digestory, ventilátory, plynové a elektrické ohrievače vzduchu.
„Plánujem kúpiť budovu alebo pozemok na začatie výroby našich produktov pre celú Európsku úniu. Dúfam, že to bude v okrese Rožňava. Momentálne naši právnici sú v jednaní s jedným potenciálnym predajcom. S výrobou by sme začali pravdepodobne koncom r. 2012.“
Štart má naplánovaný veľmi presne. „Na začiatok plánujem zamestnať tlmočníka(ku), dvoch inžinierov, dvoch majstrov, jednu učtovníčku, jedného obchodného manažéra a dvoch pracovnikov. Títo ľudia budú moji kľúčoví, ktorých budem osobne trénovať v našej pracovnej filozofii. Niektorých zamestnancov pošlem na intenzívne mesačné školenie do Ameriky a niektorých budeme školiť v Rožňave.“
Koľko ľudí firma zamestná? „V plnej prevádzke plánujeme zamestnať okolo 100 až 130 ľudí, ale pravdaže nebudeme mať plnú prevádzku hneď od začiatku.“
Všetci zamestnanci budú musieť vedieť hovoriť (aspoň základy) po anglicky. „Znalosť anglického jazyka nebude podmienkou pre nových zamestnancov, ale pre našich stálych budem toto vyžadovať. Viem, že moja generácia a staršie generácie nemali dobré podmienky na to, aby sa učili po anglicky, takže plánujem zamestnancom pomôcť a to cestou kurzov angličtiny v našej továrni.“
Na Slovensko zavíta Csaba Sikur opäť začiatkom mája.
Súvisiace články: Chcú zamestnať do 200 ľudí


 
 
 
 
 
 
 
 


- red -

O autorovi - red -

Redakčný text, kontaktovať nás môžete na e-mailovej adrese redakcia@inforoznava.sk

Zobraziť všetky príspevky od - red - →

× Odporúčané

Prenosy z rokovaní môžu snímať automatické kamery