Ako prví vstúpili do mesta Rumuni

Dnes zorganizovalo Mesto Dobšiná a základná organizácia Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov (SZPB) spomienkovú slávnosť na počesť 67. výročia oslobodenia mesta.
Pred budovou miestnej radnice zaznel príhovor primátora mesta Karola Horníka (Smer-SD). Skupinka asi päťdesiatich ľudí stojacich na Námestí baníkov, z ktorých bola polovica zamestnancov mesta, si vypočula aj príhovor kronikára mesta a predsedu miestnej organizácie SZPB Františka Novotného.
Ako uviedol, do vyprázdneného mesta, v ktorom panovalo nočné ticho, ako prvé vstúpili rumunské jednotky, bojujúce vo zväzku 2. ukrajinského frontu pred 67. rokmi 27. januára 1945. Sprvoti tomu ukrytí obyvatelia v meste a blízkej Lányihute ani nechceli uveriť, lebo očakávali sovietske  jednotky.
Pamätná tabuľa na radnici, ktorá bola osadená ešte pred rokom 1989, vzdáva hold iba vojskám sovietskej armády na čo reagoval aj primátor mesta. „Musíme aj týmto historickým faktom učiniť zadosť a v blízkej budúcnosti musíme opraviť, alebo dať vyrobiť novú pamätnú tabuľu, ktorá nám bude pripomínať tento deň v správnom znení.“
František Novotný, ako priamy svedok konca vojnového obdobia, zaspomínal: „V jarných mesiacoch sme nachádzali na rôznych miestach výbušniny, granáty i míny, s ktorými sme sa ako chlapci začali hrať. Dodnes si spomínam na vtedajší špitál na vyšnom konci, ale aj na to, keď sme si postavili z pušných prachov cestičky a hrali sme sa s nimi. V jeseni začala škola a my sme sa ako prví žiaci prihlásili do školy, ktorá vôbec nebola v tom čase prispôsobená na vyučovanie. No potom bol už život v meste pokojný a začal sa rozvíjať tak ako ho dnes vidíme.“
Foto & video: InfoDobsina.sk

- red -

O autorovi - red -

Redakčný text, kontaktovať nás môžete na e-mailovej adrese redakcia@inforoznava.sk

Zobraziť všetky príspevky od - red - →

× Odporúčané

Prenosy z rokovaní môžu snímať automatické kamery