39 stupňov A. Hitchcocka na doskách Actoresu

Alfred Hitchcock je považovaný za priekopníka v oblasti thrilleru a hororu, ale aj za majstra napätia a hrôzy, či geniálneho režiséra, ktorý vie spojiť umenie so zábavou. Okrem notoricky známych diel ako Psycho alebo Vtáci, z jeho pera pochádza aj film 39 steps (39 stupňov).
Práve v ňom použil Hitchcock svoj obľúbený motív, jedinca, ktorý sa náhodne zapletie do kriminálnej aféry a je stíhaný, pretože všetci, alebo aspoň jedna z konkurenčných bánd ho považujú za niekoho, kým nie je.
Na motívy tohto diela nacvičilo Mestské divadlo Actores z Rožňavy pre divákov hru s rovnomenným názvom.
Hra 39 steps bola v Broadwayi ocenená rôznymi medzinárodnými cenami. V slovenskej premiére v nej hrajú Robert Kobezda, Atila Bocsarszky, Ivka Krajňáková, Jozef Komiňák. Réžiu mala na starosti Tatiana Masníková.
Dej príbehu sa odvíja okolo postavy Richarda Hannaya. Žije si svojím každodenným životom v Londýne, až kým jedného dňa nestretne záhadnú ženu a ocitne sa uprostred zločineckého prípadu.
Zaujímavosťou komédie je fakt, že pôvodný príbeh je upravený pre štyroch hercov. Iba predstaviteľ Hannaya hrá jednu postavu, herečka prestavuje tri ženy (povahovo úplne odlišné). Ostatné postavy hrajú len dvaja herci, ktorý sa behom sekundy dokážu zmeniť z policajtov na gangstrov, či z aristokratov na sedliakov.
Detektívny príbeh sa divákom mení na kriminálnu komédiu. Predstavenie si môžu všetci záujemcovia prísť pozrieť do Mestského divadla Actores najbližšie 15-teho novembra o 19-tej hodine a potom až na Silvestra 31-vého decembra o 17-tej hodine.
Foto: Ján Štovka

- red -

O autorovi - red -

Redakčný text, kontaktovať nás môžete na e-mailovej adrese redakcia@inforoznava.sk

Zobraziť všetky príspevky od - red - →

× Odporúčané

Prenosy z rokovaní môžu snímať automatické kamery