Pripomenú si 20 rokov slobody

17_-November-1989-2009117. novembra 2009 si pripomenieme 20. výročie Nežnej revolúcie v Československu. Na mnohých miestach, najmä však v Prahe a v Bratislave, si túto najvýznamnejšiu udalosť novodobých národných dejín pripomenú rôznym spôsobom. Rožňava nebude výnimkou.

Portál Inforoznava.sk , Gemerský mládežnícky spolok, Banícke múzeum Rožňava a Stála konferencia občianskeho inštitútu pripravujú spoločne podujatia na 16. a 17. novembra, ktorého súčasťou bude aj výstava historických relikvií obdobia z pred r. 1989 a fotografií z novembrových dní v našom meste a okolí.

Preto ak máte doma akéľkovek predmety z obdobia komunistického režimu, ako sú busty, vlajky, knihy, diplomy, či iné symboly vtedajšej moci, pomôžete nám ich zapožičaním.

Taktiež vás prosíme o rovnakú pomoc, ak máte fotografie novembrových, resp. ponovembrových dní z nášho mesta a okolia. 

VPN-02Kontakt: Gemerský mládežnícky spolok, Akademika Hronca 9/a, 048 01 Rožňava, tel.: 732 99 35, email: tudo@forumic.sk

 

Foto: Alexander Buzinkay

Na archívnej fotke Vláclav Havel v Rožňave pri svojej poslednej ceste na Slovensko vo funkcii československého prezidenta na jar r. 1992. Prvý zľava vtedajší prvý slobodne zvolený primátor mesta Imrich Ondréšik.

Na fotke dole Václav Havel v pohostinstve v Rakovnici pri ceste zo Štítnika do Rožňavy a pod hradom Krásna Hôrka

VPN 01

Václav Havel 

 

 

 

 

 

    

20 Komentářů k "Pripomenú si 20 rokov slobody"

 1. Už je tomu 20 rokov, čo sme pozerali televízne prenosy bez mihnutia oka a s obrovskou nádejou …
  Nie, nedopadlo to tak ako sme si to predstavovali. Mali sme veľkú šancu zopakovať si rok „68“ posunúť sa viac do sveta. Otvorili sa nám hranice, stenkli nám peňaženky, tí čo sa mali dobre ,sa majú aj teraz a sloboda ….
  Máme povolené slobodne rozmýšľať, slobodne voliť – ale , či to robíme aj správe to budeme vidieť o ďalších 20 rokov .

  Vlastne to už vidíme aj teraz, len nič s tým nerobíme….

 2. 20 rokov slobody ale co z toho ked velka cast naroda ani nevie co to znamena ?
  Ludia nevedia slobodne zmyslat, bohuzial. Slobodny je ten kto aj slobodne zmysla. A keby mnoho ludi slobodne zmyslalo, nemali by sme taku vladu aku mame, volby by nedopadli tak ako dopadli, a boli by sme na tom ovela lepsie po hospodarskej stranke a tak dalej ….
  G.

  • Ale Gabi, podmienky pre slobodne zmýšľanie tu sú problém je že ľudia ho odmietajú(z vlastnej vôle) a radšej nechajú myslieť za seba niekoho iného a z toho plynie len nesloboda. No keď sme už pritom kto myslí za 35-40% voličov tak je naozaj zaujímavé ako premiér upozorňuje pri zdravotných a dôchodkových poisťovniach na istú solidaritu aby ľudia mysleli aj na druhého ktorý by si tu starostlivosť zaslúžil a zároveň absolútne egoisticky hodnotí minulý režim stím že boli sociálne istoty a čo solidarita k ľudom ktorý pre „iný“ názor trpeli za režimu? Solidarita pre neho platí asi len v sociálnej sfére.

 3. Je neuveriteľné, že väčšina ľudí obviňuje zo súčasného stavu vecí zlom, ktorý nastal 17. novembra 1989 a nevidí, že súčasný stav vecí spôsobujú ľudia, ktorých vychoval komunistický režim. Veď dvadsaťročí ešte nie sú vo funkciách! Ešte dlho budeme doplácať na totalitný režim, ktorý vychoval nesvojprávnych občanov a špekulantov, ktorí sa starajú len o svoje osobné blaho na úkor ostatných. Ako vidíme, výchova je silný fenomén: tí sa už nezmenia! Je to kruté, ale jednoducho musia vymrieť a upadnúť do hlbokého zabnudnutia, aby sa začala vytvárať úplne nová spoločnosť postavená na úplne iných hodnotách. Takých, ktoré človeka zušľachťujú, nie degenerujú. Ale to si ešte počkáme! Poniektorí sa na to budeme pozerať už len „zhora“. Je to škoda, ale mnohé predchádzajúce generácie priniesli oveľa väčšie obete, aby sme my mohli žiť tak, ako žijeme dnes. Preto nezúfajme, ale konajme, kým ešte žijeme!

  • Pamatam si ako student na hodinu fyziky, este v hlbokom socializme cca pred 35 rokmi. Nas fyzikar (starsi pan) sa zamyslene zahladel von oknom, kde na dvore nieco pomaly robili starsi robotnici, stavbari a po chvilke sa nas opytal:

   „… viete dokedy toto vydrzi?“
   my sme samozrejme nevedeli, dokonca sme nevedeli ani co ma vydrzat a preto si sam aj odpovedal:
   „… dovtedy, dokedy budu zit ludia vychovani v kapitalizme!“ a mal pravdu.

   Teraz som si ale nie celkom isty, ze ked vymrieme my, ludia vychovani v sociku, ze sa vsetko hned na dobre obrati. Ako klasik hovori, „dobre uz bolo“ 🙂

   Ja som fakt najvacsiu slobodu a pohodu bez politiky a politikarcenia zazil v rokoch 1990-1993. Potom to slo prudko dolu vodou az do roku 1998-9, kedy sme sa zacali trochu nadychovat, ale v roku 2005-6 sme to zase pokazili, pocitam tak minimalne na 8 rokov, ved uvidime.

   Myslim, ze tie demokraticke periody u nas nema na svedomi iba socializmus. Nieco podobne, aj ked mozno s menej viditelnymi rozdielmi a dlhsimi casovymi usekmi, sa podla mna deje aj na zapad od nas.

   A kradne sa aj v starej europe, akurat trochu sofistikovanejsie. Pamatam si na jednu z prvych velkych korupcnych afer u nas tesne po neznej, za ktorou nestali v socializme vychovani ludia, ale svetoznama holandska firma Philips a nasi krestanski demokrati (KDH). Jednalo sa o osvetlenie Bratislavy.

   Nacionalizmus a rasizmus kvitne napriklad aj v Rakusku (nedavno tam vladol Heider), ci vo Francuzsku, kde ma stale dost velke preferencie Le Pen.

   Takze Editka, nie je to u nas v pomere k ostatnemu civilizovanemu svetu az take zle, akurat to mame blizsie, preto na to lepsie vidime a viacej nam to vadi.

 4. bohuzial komunisti a ich agenti nikdy neboli potrestany. toto je najvacsia chyba slovenskej demokracie.
  ludia ktory hrdo bojovali proti kapitalizmu ,zrazu hrdo kazu o demokracii.

 5. Aj Mojzis musel so svojimi ludmi bludit 4O roko po pusti, aby sa z otrokov stali slobodni ludia. Museli vymriet dve generacie. Ludsky vek sa predlzil, cize 40 rokov je malo.

  • Práve toto spomínal p. Anton Srholec v diskusii na STV 1 o novembri. Áno sloboda v nás musí dozrieť a musíme sa o to snažiť všetci, nepríde to samo.

   • Áno, lenže vývoj mi pripomína skôr správu:
    „Väzni koncentračného tábora sa vybozkávali s príslušníkmi jednotiek SS, ktorí ich strážili, vraždili a terorizovali, no a potom príslušníci jednotiek SS začali svojim bývalým väzňom vysvetľovať, že čo je to demokracia a prečo nemôžu byť za svoje zločiny potrestaní. Samozrejme po tom, čo jeden z väzňov vykrikoval vetu: „Nie sme ako oni.“.“

Zanechať komentár