Ostane im horúci zemiak

Osada v Krásnohorskom PodhradíProblémy s čiernymi stavbami v miestnej rómskej osade, ale aj v celom katastri obce bude musieť riešiť Krásnohorské Podhradie vlastnými silami. Mestské zastupiteľstvo v Rožňave 17. júla schválilo uznesenie o ukončení zmluvy o zriadení spoločného stavebného úradu s obcou Krásnohorské Podhradie. Pre agentúru SITA to potvrdil hovorca mestského úradu Peter Gallo.
Rožňavský mestský úrad musí do desiatich dní od schválenia uznesenia písomne doručiť výpoveď zmluvy. Zmluva potom vyprší o tri mesiace.
„Viem o tom len neoficiálne. Nevedel som, že už to schválili. Budeme musieť zriadiť v obci vlastný stavebný úrad. Nič iné nám neostáva. Nakoniec zase len nám ostane horúci zemiak,“ uviedol pre agentúru SITA starosta Peter Bollo. Doložil, že k návrhu nového stavebného zákona, podľa ktorého sa majú búrať všetky čierne stavby a sťaží sa ich dodatočná legalizácia, sa nebude vyjadrovať, kým si ho nepreštuduje.
Mesto Rožňava a Obecný úrad Krásnohorské Podhradie uzavreli zmluvu o zriadení spoločného obecného úradu ešte v roku 2003 na zabezpečenie výkonu prenesených úloh štátnej správy pre obec Krásnohorské Podhradie na úseku ochrany prírody a krajiny, vodného hospodárstva, výstavby a územného plánovania.
Ako sa uvádza v dôvodovej správe, k vypovedaniu zmluvy viedli Rožňavu viaceré dôvody. V porovnaní s inými obcami, s ktorými má mesto uzavreté zmluvy o zriadení spoločného obecného úradu, je vzhľadom na počet obyvateľov Krásnohorského Podhradia agenda pre túto obec veľmi rozsiahla. Personálne kapacity stavebného úradu sú na plnenie zmluvy nepostačujúce – v priebehu niekoľkých mesiacov končia pracovný pomer traja referenti.
Krásnohorské Podhradie sa do povedomia širokej verejnosti zapísalo nielen tým, že nad obcou sa týči jeden z najkrajších slovenských hradov – Krásna Hôrka, ale najmä jeho požiarom v marci minulého roka, ktorý kompletne zničil drevené strechy hradu. Požiar zrejme zapríčinili rómske deti, ktoré nechtiac zapálili trávny a krovinatý porast na hradnom kopci a oheň preskočil na strechy hradu.
Negatívne emócie a vášne sa rozhoreli po tom, čo predseda Ľudovej strany Naše Slovensko Marián Kotleba získal do daru časť pozemku v tunajšej rómskej osade. Na pozemku, ktorého časť vlastní aj Kotleba, stojí dom rodiny Darvašovcov, ktorý chcel najprv zlikvidovať ako čiernu skládku odpadu, v čom mu ale polícia zabránila. Potom sa začalo na spoločnom stavebnom úrade konanie o odstránení nelegálnej stavby. Výsledkom je rozhodnutie, že dom sa má zlikvidovať do roka od právoplatnosti rozhodnutia, no podanie odvolania voči rozhodnutiu má odkladný účinok.
Obec Krásnohorské Podhradie má vyše 2 600 obyvateľov. „V rómskej osade žije okolo 1 000 obyvateľov, ďalší žijú v dedine. Z celkového počtu obyvateľov obce tvoria Rómovia už viac ako 50 percent. Okolo 80 domov stojí na cudzích pozemkoch,“ uviedol miestny vajda Ladislav Gunár. Doložil, že ak stavebný úrad prejde pod obec, tak to bude katastrofa a možno očakávať veľké problémy.
Dokument: Zmluva o zriadení spolo čného obecného úradu – výpoved‘
Súvisiace články:
Nicholson, Mikloško, Procházka… (Gombasecký letný tábor v Krásnohorskom Podhradí)
Premiéra sa konala v osade
Zdroj: SITA Foto: Archív infoRoznava.sk

- red -

O autorovi - red -

Redakčný text, kontaktovať nás môžete na e-mailovej adrese redakcia@inforoznava.sk

Zobraziť všetky príspevky od - red - →

× Odporúčané

Prenosy z rokovaní môžu snímať automatické kamery