Aktualizované: Zomrel zakladajúci člen PINK FLOYD!


Vo veku 65 rokov zomrel v pondelok 15. sept. 2008 Richard Wright, jeden zo zakladateľov britskej rockovej skupiny Pink Floyd – klávesy. Príčinou smrti bola podľa jeho hovorcu rakovina.
Kapela, ktorej najúspešnejší revival sme mali možnosť vidieť nedávno v Košiciach, je považovaná za svetovú hudobnú špičku. Mnohí jej fanúšikovia tajne dúfali, že po Live 8, kde si po dlhých rokoch zahrali v kompletnej zostave, uvidia Pink Floyd ešte aspoň raz na krátkom turné.
Dnešným dňom je to už nenávratne preč.
Stručná história skupiny PINK FLOYD, ako ju v týchto chvíľach prinášajú svetové agentúry:
Wright najprv založil s neskoršími členmi Pink Floyd Rogerom Watersom a Nickom Masonom, s ktorými sa spoznal v škole, skupinu Sigma 6. Z nej sa neskôr stal slávny Pink Floyd.Textár a klávesista Wright napísal niekoľko hitov kapely vrátane skladieb The Great Gig In The Sky a Us And Them z albumu The Dark Side Of The Moon (1973). Pink Floyd opustil v roku 1981, keď si založil vlastnú skupinu. V roku 1987 sa však k bývalým kolegom vrátil a nahral s nimi album A Momentary Lapse of Reason.
Richard Wright sa narodil 28. júla 1943 v Londýne. Na elitnej škole Haberdashers sa začal zaujímať o starovekú grécku architektúru. Potom sa zapísal na polytechnickú školu na Regent Street, kde sa spoznal s Masonom a Watersom.
Na klavíri sa Wright naučil hrať sám. Jeho štýl bol ovplyvnený najmä džezom, ale aj klasickými dielami Bacha a Beethovena.
Waters, Mason a Wright hrali spolu od roku 1964. V roku 1965 sa k nim pridal Syd Barrett a meno ich kapely sa ustálilo na The Pink Floyd Sound, resp. Pink Floyd.
Napätie medzi Wrightom a zvyškom skupiny pre jeho údajnú nečinnosť dosiahlo vrchol pri prácach na albume The Wall (1979). Počas následného turné už nevystupoval ako jej člen. Na nasledujúcom albume The Final Cut (1983) jeho meno už úlne chýba.
Silný vplyv Wrighta cítiť však na zatiaľ poslednom regulárnom štúdiovom albume Pink Floyd s názvom The Division Bell (1994).
Prvý sólový album Wet Dream vyšiel Wrighovi v roku 1978. Až v roku 1996 nasledoval druhý titul Broken China. Medzitým sa jeho meno objavilo v projekte ZEE Identity (1984). Hudobne sa potom Wright prejavil v roku 2002 na niekoľkých spoločných vystúpeniach s bývalým spoluhráčom Davidom Gilmourom.
V júli 2005 sa Wright prvýkrát po 24 rokoch postavil na pódium s Watersom v rámci koncertu Live 8, na ktorom sa Pink Floyd jednorazovo ukázali v pôvodnej zostave. Nasledujúci rok sa stal členom skupiny Davida Gilmoura na jeho turné.
Ponuku Watersa, aby po skončení Gilmourovho turné vystúpil ako hosť na jednom z jeho koncertov, Wright odmietol so zdôvodnením, že je zaneprázdnený prípravou nového sólového albumu.
AKTUALIZOVANÉ:
Na oficiálnej stránke Davida Gilmoura visí od včera večera tento text:
Nikto nenahradí Richarda Wrighta. Bol mojím hudobným druhom a mojím priateľom.
Pri bližšom skúmaní toho, kto a čo boli Pink Floyd, sa opakovane zabúdalo na Rickov obrovský vklad (do skupiny).
Bol mierny, skromný a utiahnutý pred verejnosťou, ale jeho oduševnený hlas a hra boli zásadnými čarovnými komponentmi charakteristického zvuku Pink Floyd.
Nikdy som nehral s niekým ako on. Zmes jeho a môjho hlasu a naša hudobná telepatia dosiahli svoj najväčší rozkvet v roku 1971 v „Echoes“. Z môjho pohľadu sú všetky najväčšie okamihy Pink Floyd zviazané s obdobiami, keď bol Rick v životnej forme.
Koniec koncov, aký by bol „The Dark Side Of The Moon“ bez „Us and Them“ a „The Great Gig In The Sky“, ktoré napísal?
Bez jeho pokojného dotyku by album „Wish You Were Here“ určite nebol takým, akým dnes je.
Z rôznych dôvodov uprostred našej kariéry na chvíľu stratil svoju cestu, ale už na začiatku 90. rokov (na albume „The Division Bell“) bolo vidieť, že sa vrátil – aj so svojím elánom, iskrou a humorom. Reakcia publika na turné v roku 2006 bola povznášajúca a bolo znakom jeho skromnosti, že tento „standing ovations“ bol preňho obrovským prekvapením. (Hoci pre nás ostatných v skupine to prekvapením nebolo.)
Nie je to pre mňa ľahké, vyjadriť slovami moje pocity. Mal som ho rád a bude mi veľmi chýbať.
DAVID  GILMOUR
Pondelok 15. septembra 2008
Preklad: Rado Kovács
Zdroj: AP, Richardwright.net, Davidgilmour.com
Časopis Týždeň o PINK FLOYD – kliknite tu.
PINK FLOYD / P.U.L.S.E. / The Great Gig In The Sky

 
PINK FLOYD / Wish You Were Here – skladba, ktorá odteraz nepatrí už len Syd Barrettovi…
 
 
PINK FLOYD / Comfortably Numb – posledná spoločne odohratá skladba v histórii skupiny – LIve 8 …

- red -

O autorovi - red -

Redakčný text, kontaktovať nás môžete na e-mailovej adrese redakcia@inforoznava.sk

Zobraziť všetky príspevky od - red - →

× Odporúčané

Prenosy z rokovaní môžu snímať automatické kamery