Zomrel po zásahu plynom

Zásah pohotovostnej jednotky v Tornali skončil smrťou muža, policajti údajne použili neprimerane slzotvorný plyn.
Informuje o tom spravodajský portál Aktuálne.sk s tým, že muž sa zadusil. Takúto verziu prezentuje rodina zosnulého a organizácia Ľudia proti rasizmu, ktorí už podali vo veci trestné oznámenie. Ministerstvo vnútra podľa portálu tvrdí, že vec prešetrí tradičným spôsobom.
Muž (46 r.), ktorý pôsobil v Tornali v rámci rómskych občianskych hliadok, prišiel 9. mája za baliacimi sa kolotočiarmi a pýtal sa ich na uhradené energie obci. Vznikla medzi nimi potýčka a privolaná hliadka štátnej polície voči nemu zasiahla slzotvorným plynom. Po výpovedi na policajnej stanici ho ošetrila rýchla zdravotná služba a následne prepustila domov. „Zdravotný stav pacienta bol stabilizovaný, bez nutnosti realizácie transportu do zdravotníckeho zariadenia,“ povedala Aktuálne.sk hovorkyňa záchrannej služby Falck Záchranná Magdaléna Magdová.
No po viac ako týždni, 17. mája, museli prísť lekári k 46-ročnému mužovi opäť. Sťažoval sa totiž na problémy s dýchaním. „U pacienta zistili sťažené dýchanie s následným zhoršovaním celkového stavu a nástupom bezvedomia,“ konštatovala Magdová. Pacienta podľa jej slov lekári resuscitovali a hospitalizovali v nemocnici v Rimavskej Sobote, kde zomrel. Na základe pitevnej správy, ktorú má portál k dispozícii, bol príčinou smrti ťažký opuch mozgu, ktorému predchádzali celkové známky dusenia.
Verzie prípadu sa však údajne rozchádzajú. Inú má polícia a kolotočiari, inú rodina poškodeného a jej svedkovia. Kolotočiari tvrdia, že člen občianskych hliadok bol pod vplyvom alkoholu a správal sa k nim agresívne. Zhodne takto vypovedali na polícii a polícia má aj výpoveď zosnulého v rovnakom znení. Podľa rodiny a jej svedkov však jeho správanie bolo normálne a použitie slzotvorného plynu neprimerané. Výpoveď podpísal krátko po zásahu polície a nemohol si ju kvôli slziacim očiam prečítať. Pre túto verziu sú podľa portálu ochotní svedčiť piati svedkovia. Polícia navyše na základe trestného oznámenia nevykonala skúšku na alkohol a automaticky sa stotožnila s tvrdeniami kolotočiarov.
Smrť muža mohla byť spôsobená „pomalou postupnou otravou spôsobenou neprimeraným množstvom slzotvorného plynu“. To údajne v rozhovore s členmi rodiny uviedla patologička, ktorá pitvu vykonala. Trestné oznámenie napáda aj zneužitie indispozície muža pri podpise výpovede. Zároveň žiada preveriť, či nebolo konanie policajtov motivované aj rasovými pohnútkami.
Aktuálne.sk oslovilo s otázkami aj Krajské riaditeľstvo Policajného zboru v Banskej Bystrici. Kvôli neprítomnosti prípadne práceneschopnosti zodpovedných však poskytnú reakciu až vo štvrtok. Ministerstvo vnútra tvrdí, že inšpekcia sa bude prípadom zaoberať. „Ak bolo podané trestné oznámenie, inšpekcia ministerstva vnútra ho preverí, tak ako preveruje všetky trestné oznámenia. Hneď ako budú známe výsledky, budeme o nich informovať,“ povedal pre portál hovorca ministra vnútra Erik Tomáš.
Slzotvorný plyn nespôsobil smrť (TASR 1. júla 2010)
Použitie slzotvorného plynu pri policajnom zásahu 9. mája nemohlo spôsobiť smrť 46-ročného muža z Tornale. Na tlačovej konferencii v Trenčíne to dnes na základe pitvy skonštatoval riaditeľ Krajského riaditeľstva Policajného zboru (KR PZ) v Banskej Bystrici Marián Slobodník.
„Bezprostrednou príčinou smrti bol ťažký opuch mozgu z aspirácie krvi pri vysokej hladine cukru. Podľa vykonaných vyšetrení mal muž v krvi 22,22 jednotiek cukru na liter, bežná hladina je 3,9,“ uviedol Slobodník.
Muž, ktorý pôsobil v Tornali v rámci rómskych občianskych hliadok, robil podľa Slobodníka 9. mája v popoludňajších hodinách výtržnosti, preto prišla na miesto dvojčlenná policajná hliadka. „Najskôr ho márne vyzývali, aby upustil od svojho konania. Keď takto neurobil, boli použité proti nemu donucovacie prostriedky. Jedným z donucovacích prostriedkov bol aj slzotvorný plyn. Po predvedení na obvodné oddelenie sa muž sťažoval na bolesti hlavy. Privolaní záchranári ho prehliadli a skonštatovali, že môže byť podrobený výsluchu. Nebolo potrebné ho ani odviezť do zdravotníckeho zariadenia. Tým sa celá vec pre nás skončila, akurát prebiehalo priestupkové konanie,“ povedal riaditeľ KR PZ v Banskej Bystrici.
Doplnil, že muž v čase zákroku javil známky požitia alkoholu. „Ale odmietol dychovú skúšku, odmietol si dať vziať krv na zistenie alkoholu. Nemáme nikde podchytené, že by v čase zákroku mal alkohol. Javil známky opitosti, ale to bolo iba z vizuálneho pohľadu zasahujúcich policajtov a svedkov,“ dodal Slobodník.
Po ôsmich dňoch od policajného zákroku privolali podľa Slobodníka k mužovi opäť rýchlu zdravotnícku pomoc. „Zistili, že má halucinácie, že je malátny. Naložili ho do sanitky a odviezli ho do rimavskosobotskej nemocnice, kde zomrel,“ dodal. Zároveň zdôraznil, že podľa úradných záznamov policajtov bol muž ešte pred zákrokom zranený a mal na tvári krv. „Podľa vyjadrenia lekárky, ktorá vykonávala pitvu, staršie krvné podliatiny nesúvisia s jeho smrťou. Čiže ani zranenia, ktoré mal v čase zásahu policajtov, nemajú žiadny súvis s jeho smrťou,“ podotkol Slobodník.
Krajský policajný riaditeľ zásadne odmietol medializované informácie o možnom rasovom motíve zasahujúcich policajtov. Dodal, že organizácia Ľudia proti rasizmu podala v stredu v súvislosti s prípadom trestné oznámenie vo veci.

- red -

O autorovi - red -

Redakčný text, kontaktovať nás môžete na e-mailovej adrese redakcia@inforoznava.sk

Zobraziť všetky príspevky od - red - →

× Odporúčané

Prenosy z rokovaní môžu snímať automatické kamery