Verejná diskusia len o predaji?

DSCF7182
Vo štvrtok podvečer sa v spoločenskej sále Mestského úradu v Rožňave konala verejná diskusia k zámeru mesta predať pozemky pod autobusovou stanicou.
Stretnutie s občanmi moderoval, či skôr viedol primátor Vladislav Laciak (Smer-SD). Okrem neho bolo prítomné kompletné vedenie mesta, vrátane niekoľkých zamestnancov úradu.
Na stretnutie s občanmi si našli čas aj niektorí poslanci: Juraj Dubovský, Viktor Baláž, Dušan Pavlík, Ladislav Dávid, Arpád Laco, Ondrej Bolaček, Alexander Turek, Ľudovít Kossuth, Dionýz Kemény a samozrejme poslanec a zástupca primátora František Kardoš. Mnohí z nich sa zapojili aj do diskusie.
Poslankyne Erika Szabadošová a Terézia Váradiová sa ospravedlnili, ostatní psolanci jednoducho neprišli.
Početné bolo aj zastúpenie médií, okrem tých mestských (Roznava.sk, RVTV a Rožňavské listy) nechýbali ani redaktori denníka Gemerský  Korzár a nášho portálu.
VD 01Občanov bolo prítomných asi dvadsať, ucelenú skupinu tvorili signatári Otvoreného listu poslancom mesta na čele s hovorcom tejto občianskej iniciatívy Radom Kovácsom.
Hlavné slovo odovzdal primátor hneď na úvod stretnutia obom záujemcom o mestské pozemky: štyrom zástupcom firmy Hrivis, ktorá developersky zastupuje sieť supermarketov Kaufland, a jednému zástupcovi spoločnosti Tesco.
Zatiaľ čo zástupcovia firmy Hrivis (Kaufland) len zopakovali to, čo už sami prezentovali na zastupiteľstvách aj prostredníctvom médií, spoločnosť Tesco prišla so svojim vynoveným návrhom (na snímke). V ňom už nepočíta so žiadnou novou stavbou v tejto lokalite, ale len s rozšírením svojho parkoviska a s rekultiváciou, resp.  modernizáciou autobusovej stanice a celého jej priestoru.
Tesco aktuálnePresné podmienky, za akých by sa prípadná výstavba realizovala, však nechávali zástupcovia oboch spoločností na ďalších rokovaniach s mestom, resp. prevádzkovateľom autobusovej stanice.
Naproti tomu otázky a diskusné príspevky občanov boli, nielen od signatárov otvoreného listu poslancom, k zámeru stavať v uvedenej lokalite „ďalšiu plechovú búdu“ výrazne kritické. To privádzalo primátora čoraz častejšie ku komentovaniu jednotlivých vystúpení a sčasti aj k podráždeným reakciám.
V samotnom závere zhodnotil diskusiu a nezávislé médiá primátor mesta Vladislav Laciak aj týmito slovami:
DSCF6815„Veľakrát sa mi to tak zdá, že tí, ktorí majú tej demokracie naozaj plné stránky a aj veľa rečí, že akonáhle niekto nesúhlasí s ich názorom, tak reagujú podstatne drsnejšie, podstatne brutálnejšie na iné názory ako my, ktorých osobujete z nie demokratických spôsobov. Akonáhle niekto nesúhlasí s vaším názorom, tak viete veľmi tvrdo proti tomu vystúpiť. Je dobrým zvykom demokracie počúvať aj rešpektovať druhý názor a nereagovať takto. Niekedy tie názory sú naozaj… je tam kanálový slovník veľakrát. No ja by som také slova naozaj niekedy nevypustil, ako sa tam mňa dotýkajú, alebo nás.“
Ktoré médiá alebo články, či diskusie konkrétne týmito slovami primátor myslel, nespresnil, vzhľadom k početnej účasti ľudí okolo portálu Inforoznava.sk však môžeme predpokladať, že ich mieril aj k nám.
Poslanci sa predajom pozemkov budú zaoberať v septembri (24. 9.) už tretíkrát, keďže na zasadnutiach 10. júna a 8. júla schválenie predaja neprešlo, resp. nebolo prijaté k tomuto návrhu žiadne uznesenie.
Verejná diskusia v špeciálnom diskusnom fóre na stránke mesta Roznava.sk pokračuje do 11. septembra. V posledných dňoch tam nápadne začali pribúdať anonymné diskusné príspevky, podporujúce výstavbu Kauflandu na mieste súčasnej autobusovej stanice.
V  prvej polovici septembra sa má uskutočniť ešte televízny Okrúhly stôl v produkcii RVTV.  Žiadne podrobnosti o tejto diskusii ešte nie sú známe.

Fragmenty z diskusie:

Peter Štiglitz: „Som rodák z Rožňavy, celé mesto má pozná. Pán primátor, uviedol si, že si tu napočítal len 18 občanov. Ja som tu náhodou, len pred hodinou som zapol Infotex (KID), vôbec som nevedel, že  sa to tu uskutoční. Nebol som celkom ani informovaný o tom, o čo sa jedná, vedel som len to, že  autobusová stanica ja na predaj. Samozrejme, ja tu nezastupujem všetkých obyvateľov, ale môžete si predstaviť, že keď sa táto téma naskytla či už na futbalovom zápase, alebo hocikde inde, tak poznám názory mnohých ľudí v meste. Staré mesto to nie je len Námestie baníkov ale aj jeho okolie. Obyvatelia Rožňavy tam nechcú ďalšie obchodné centrum. Takéto centrá sú všade budované na periférii. Máme tu na to dosť miesta.“
Ing. Ernest Schuller: „Veľkým omylom bolo už  do širšieho centra postaviť  Tesco, teda plechovú búdu, pretože nič iné to nie je podľa architektonického výzoru. V iných mestách, aj v zahraničí, je to všade na perifériách. Výstavba ďalších takýchto plechových búd do širšieho centra nepatrí. Som absolútne proti návrhu Hrivisu (Kaufland) a ako to poznám, mnohí obyvatelia Rožňavy sú toho istého názoru. Nakoniec, bolo to vyjadrené aj v Otvorenom liste poslancom mesta, ktorý som našiel na internete a ktorý som aj ja podporil.“
Zvukový záznam verejnej diskusie si môžete vypočuť na tejto adrese
Zvukový záznam si môžete vypočuť kliknutím sem
Foto: Inforoznava.sk / Michal Valaštek, Martina Štérová, Jozef Šebalj
Súvisiace články:
Otvorený list poslancom mesta
Belo Hefler / Náš slovník kanálový
Kto je kto v zastupiteľstve

DSCF6947DSCF6965DSCF7157DSCF7163DSCF7296DSCF7268

DSCF6986DSCF6844DSCF6813

DSCF7223DSCF7230DSCF7031


VD 6VD 5DSCF7311DSCF6825DSCF6894DSCF6940DSCF6802DSCF6799DSCF7015DSCF7304DSCF7092DSCF7100DSCF7151DSCF7266

- red -

O autorovi - red -

Redakčný text, kontaktovať nás môžete na e-mailovej adrese redakcia@inforoznava.sk

Zobraziť všetky príspevky od - red - →

× Odporúčané

Kalendárovinky: August