Nie ohňostrojom, áno charite

bez-nazvuKatolícki biskupi upozorňujú veriacich, že je veľmi silný tlak na ľudí, aby prežívali obdobie adventu ako záležitosť zaobstarávania najrozličnejších vecí, ktoré nám nanucuje reklama a preplnené supermarkety.
„Snažia sa nás presvedčiť, že radosť Vianoc spočíva v čo najväčšom konzume. Iste, k sviatočným chvíľam patrí aj atmosféra útulného domova, prejavy pozornosti voči našim blízkym a primeraná hojnosť na stole tiež. Ale sám Ježiš Kristus nás upozorňuje na nebezpečenstvo prehnaného konzumu,“ napísali biskupi v pastierskom liste na začiatok adventu.
List sa číta vo všetkých katolíckych kostoloch na Slovensku pri nedeľných omšiach.
Biskupi vyzvali veriacich, aby v advente častejšie prichádzali na bohoslužby. Vyzvali tiež, aby si rodiny našli viac času na spoločné rozhovory, vzájomnú pomoc, ale i na spoločnú modlitbu, najmä večer pri adventnom venci.
„Zvlášť si dajme záležať na svätení nedele. Nech je jej stredobodom stretnutie s Kristom a cirkvou pri svätej omši, chvíle pokoja a lásky v rodine, pozornosť voči chorým, starým a osamelým, prípadne pohyb a uvažovanie v prírode,“ zdôraznili biskupi v liste.
Veriaci by mali tiež viac pozornosti venovať čítaniu Svätého písma. Biskupi ich vyzvali aj ku konaniu skutkov lásky k blížnemu. „Zvlášť súčasné prejavy ekonomickej krízy sú naliehavou výzvou na kresťanskú solidaritu voči tým, čo trpia nedostatkom. Otvorené oči a otvorené srdce nám povedia, komu a ako by sme mali pomôcť,“ napísali biskupi.
Katolícka charita pripravila v tomto čase projekt Ohňostroj solidarity. Peniazmi, ktoré by sme dali za zábavnú pyrotechniku, majú veriaci podporiť službu charity ľuďom v hospicoch alebo iným chorým a opusteným. Biskupi totiž upozorňujú na módu, že si ľudia, zvlášť mladí, kupujú zábavnú pyrotechniku.
„Okolo silvestrovskej polnoci to potom v našich mestách a obciach vyzerá ako na fronte. Popri nekultúrnosti takéhoto počínania a jeho negatívnom vplyve na životné prostredie sa doslova vyhodí do vzduchu aj množstvo peňazí,“ vyhlásili biskupi. Biskupi zároveň v liste nabádajú na obnovu tradície stavania betlehemov v rodine – a najmä vo svojom srdci.
Zdroj: SITA
 
Dokument: Pastiersky list na Prvú adventnú nedeľu 2009
 
Video: Prečo mnohí kresťania ukončujú svoj vzťah s cirkvou?

- red -

O autorovi - red -

Redakčný text, kontaktovať nás môžete na e-mailovej adrese redakcia@inforoznava.sk

Zobraziť všetky príspevky od - red - →

× Odporúčané

Fedor Gál položil kyticu k pamätnej tabuli