Konzervatívny prievan v Rožňave

Vo štvrtok popoludní sa konalo v Rožňave predvolebné stretnutie kandidátov koalície Konzervatívnych demokratov Slovenska a Občianskej konzervatívnej strany.
Okrem avizovaných kandidátov, Vladimíra Palka /KDS/, Petra Osuského a domáceho Tibora Takáča /obaja z OKS/ boli prítomní Rudolf Bauer, Pavol Minárik a Mária Majdová /všetci z KDS/.
Kandidáti diskutovali s prítomnými o svojom 9-bodovom programe, diskutéri zas poukazovali na zlé ekonomické pomery v Rožňave a v regióne vôbec.
„Ešte ako tak tu držia nad vodou nemocnicu, ale vyzerá to tu veľmi zle. Po Rimavskej Sobote a Revúcej je náš okres tretím najhorším. Je tu najvyššia nezamestanosť, bane sa zavreli, Gemtex už za chvíľu zrejme odchádza, je tu hladová dolina,“ zhodnotil miestne pomery pred hosťami jeden z nich.
Ďalší diskutujúci poukázali na turizmus, ako možnú perspektívu rozvoja regiónu. Ako poznamenal iný diskutujúci k celkovej nástenkovej situácie v krajine, Masarykovo krédo „Nebát se a nekrást!“ má dnes u nás modifikovanú obdobu „Nebát se a krást!“.
Na záver sme oslovili s niekoľkými otázkami Vladimíra Palka, poslanca NR SR a predsedu KDS, a Petra Osuského, podpredsedu OKS.
S akými cieľmi ide koalícia KDS a OKS do eurovolieb?
V. Palko: Náš volebný zisk očakávame minimálne 5 %, tzn. aspoň jedno kreslo v Európskom parlamente, ale keď toho bude viacej, tak sa vôbec nenahneváme. Od všetkých ostatných kandidujúcich strán sa odlišujeme tým, že predkladáme alternatívnu víziu o tom, ako má Európska únia vyzerať. Členské štáty a teda aj Slovensko si majú sami rozhodovať o citlivých otázkach kultúrno-etických a majú si sami rozhodovať o hlavných otázkach svojho chleba, napr. o daniach. O týchto veciach by nemala rozhodovať Únia ale štáty.
Má spolupráca KDS a OKS perspektívu aj pre parlamenté voľby?
P. Osuský: Samozrejme, tieto voľby sú dôležitým testom toho, ako zareaguje verejnosť na spojenie dvoch principiálne blízkych konzervatívnych strán. V týchto voľbách ponúkajú tým voličom, ktorí vidia Európu podobne ako my, tzn. radi, ale nie nekriticky, alternatívu istého videnia sveta, spočívajúcu nielen na slobodách, ale aj na zodpovednosti každého občana. Za seba, svoju rodinu, svoju komunitu, svoju obec a región, a za svoj štát. Myslím si, že ľudia, ktorí vidia nevyhnutnosť dodržiavania pravidiel, na ktorých stála a stojí naša civilizácia a vyvíjala sa z nich, túto možnosť budú mať- verím tomu, aj v iných voľbách. Výsledok týchto volieb bude pre nás významným signálom o tom, ako to vníma verejnosť.
Ešte k aktuálnej politickej situácii: k zrušeniu Špeciálneho súdu a tiež k nástenkovému folklóru.
V. Palko: Čo sa týka zrušenia Špeciálneho súdu, tak je to rana boju proti najzávažnejšej trestnej činnosti. Špeciálny súd si počínal v tomto smere lepšie ako dovtedajší systém súdnictva, okresné a krajské súdy. Musím povedať, že keď Ústavný súd niečo rozhodne, ono sa to má rešpektovať v tom zmysle, že jeho rozhodnutie znamená koniec fungovania Špeciálneho súdu. Neznamená to, že sa s tým treba zmieriť. Zdá sa, že v Národnej rade vznikne dohoda o doplnení Ústavy tak, aby bolo umožnené špeciálne súdnictvo. Treba ale povedať jednu vec. Dnes sa snaží predseda vlády Robert Fico z toho vyvliecť – hovorí, že ho to mrzí. Faktom ale je, že to boli aj jeho poslanci zo strany SMER-SD, nielen poslanci ĽS-HZDS a SNS, ktorí podali podanie na Ústavný súd a ten aj kvôli ním takto rozhodol.
P. Osuský: Treba tiež povedať, že je sotva vysvetliteľné, že by strana jedného muža, akou je strana premiéra Fica, umožňovala svojim poslancom robiť niečo, čo je kategoricky proti vôli predsedu tejto strany. Inou vecou je, že sú veľmi škodlivé a nebezpečné úvahy o spätnom spochybnení rozhodnutí Špeciálneho súdu. Moja pamäť ma neklame a hovorí, že Ústavný súd rovnako rozhodol, že odovzdanie právomocí privatizácie, ktoré bolo urobené Mečiarovou vládou, bolo protiústavné. Zároveň ale vyriekol, že nedôjde k spätnému vztatiu všetkých rozhodnutí, ktoré sa po tomto protiústavnom akte odohrali. Musím povedať, že odsúdenie zločincov, mafiánov a ťažkých podvodníkov je asi ťažko zrovnateľné z hľadiska spoločenskej škodlivosti takéhoto odsúdenia s tým, že sa privatizovali napr. Východoslovenské železiarne a mnohé iné podniky, vystavené následnému spľundrovaniu. Takže ak by Ustavný súd dokázal v inom vážnom rozhodnutí povedať, že sa tým nedajú spätne vziať prijaté rozhodnutia, tak hádam je zrejmé, že v prípade vrahov a podvodníkov by mal Ústavný súd zachovať aspoň túto líniu.
Ešte poprosím k tej druhej časti otázky.
V. Palko: Kým bude vládnuť táto vládna koalícia, tak takéto veci sa budú diať. Také je to jednoduché. Myslím si, že občania Slovenskej republiky toto už chápu a že podľa toho sa budú rozhodovať v parlametných voľbách.
P. Osuský: Je úplne úbohé, aby premiér, ktorý nielen že je predsedom vlády, ale má vo vláde výrazne rozhodujúce slovo, zaujímal v prípade všetkých týchto vecí pocit, že to je referát príslušných strán. Premiér ručí za vládu ako celok, premiér nie je správca budovy – ručí za ľudí, ktorých si vyberá.
Ďakujeme za rozhovor.
Matúš Bischof
Foto & Video: Inforoznava.sk / Matúš Bischof



- red -

O autorovi - red -

Redakčný text, kontaktovať nás môžete na e-mailovej adrese redakcia@inforoznava.sk

Zobraziť všetky príspevky od - red - →

× Odporúčané

Prenosy z rokovaní môžu snímať automatické kamery