Diskusie, urážky a Sulík

Nie je to tak dávno, čo som písal seminárnu prácu, rozoberajúcu onlineovú verziu slávnych britských novín – The Times. Krátky priestor dostal aj rozbor diskusií pod jednotlivými článkami. A keďže práve dnes prepukol, nazvime to bulvárne – škandál, ohľadom Sulíkovho príspevku na adresu istého blogera, mám dojem, že je ten správny čas sa k téme internetových diskusií vrátiť.
Začnem teda postrehom z Times Online, ako sa nazýva internetové vydanie denníka The Times. Čo ma zaujalo ako prvé, bol relatívne malý počet diskusných príspevkov. Na slovenských, či českých spravodajských portáloch sme zvyknutí na stovky, ba až priam tisícky reakcií čitateľov. Tu sa ich nazbieralo pri priemerne komentovanom článku okolo 40. Dnešný najkomentovanejší článok má aktuálne v momente písania tohto článku 188 komentárov. Ku príkladu, článok na sme.sk o tom ako Sulík urážal blogera má neuveriteľných 922 reakcií! A teraz vezmime do úvahy neporovnateľne vyššiu návštevnosť Times Online. Bohužiaľ, nepodarilo sa mi vyhľadať najaktuálnejšie údaje, ale na ilustrovanie predstavy postačí aj jún roku 2008. Vtedy počas jedného mesiaca navštívilo stránku timesonline.co.uk 16 369 620 užívateľov. Pre porovnanie, na portál sme.sk zavítalo v tom istom období „len“ 950 285 užívateľov.
Na prvý pohľad je teda vcelku prekvapivé, aký priepastný je rozdiel v počte komentárov/diskusných príspevkov/reakcií medzi týmto britským a slovenským médiom v pomere k ich návštevnosti. Rozdiel je však v tom, že vo všetkých angloamerických médiách funguje omnoho väčšia cenzúra (bŕŕŕ, aké hanebné slovo) ako v Európe. Denníky zamestnávajú veľké množstvo editorov a tí majú za úlohu mazať komentáre, ktoré obsahujú nadávky, osobné útoky na autora alebo diskutujúcich – toto všetko by možno platilo aj u nás, ale, a teraz to príde – aj komentáre, ktoré nemajú ucelenú logiku, chýba im argumentácia, obsahujú veľa gramatických chýb a podobne. Výsledkom je plodná diskusia, ktorá je často zaujímavým čítaním, možno i zaujímavejším ako samotný článok. Bohužiaľ, v našich končinách sa niečoho podobného asi tak skoro nedočkáme. Ľudia najmä v postkomunistických krajinách vzhľadom na nie príliš závideniahodnú minulosť vnímajú cenzúru precitlivelo, a úplne odlišne ako „západný“ svet. Ak však tento pohľad na cenzúru nezmeníme, budeme musieť v diskusiách znášať osočovanie, slovné prestrelky, niekedy až „vojny“ (v angličtine dokonca existuje špeciálny výraz pre internetové „prestrelky“ – “Flaming”) a len minimum hodnotných informácií.
Andrej Sarvaš
Celý článok si môžete prečítať na portáli Argument.sk kliknutím sem
 
******************
V rubrike BlogFórum zverejňujeme názory autorov, ktorí sa chú s nimi podeliť s našími čitateľmi. Posielajte nám ich na redakčný email redakcia@inforoznava.sk   

- red -

O autorovi - red -

Redakčný text, kontaktovať nás môžete na e-mailovej adrese redakcia@inforoznava.sk

Zobraziť všetky príspevky od - red - →

× Odporúčané

Prenosy z rokovaní môžu snímať automatické kamery