Do knižnice pozvali Rostása

Gemerská knižnica P. Dobšinského v Rožňave organizuje koncom marca stretnutie so šéfredaktorom časopisu Zem & Vek Tiborom Eliotom Rostásom.
Knižnica, ktorá je zariadením Košického samosprávneho kraja, podujatie organizuje v spolupráci s vydavateľstvom Sofian Publishing, ktoré časopis vydáva. Rostás je jeho spolumajiteľom.
„Koľko ľudí, toľko chutí – to je staré známe porekadlo, ktoré v poslednej dobe používame čoraz častejšie. A platí to ako pri knihách, tak i pri rôznych časopisoch,“ napísala Tatiana Bachňáková, pracovníčka knižnice, v pozvánke. 
Plánéta Rostas
Kniha Mlčanie, časopis Zem & Vek, rozhlasový Slobodný vysielač – to všetko sú úspešné projekty, vďaka ktorým silnie spodný prúd slovenskej spoločnosti, aký tu už dlho nebol viditeľný, napísali nedávno Martin Hanus a Jozef Majchrák v časopise .týždeň. „Šíria sa ním konšpiračné teórie, ale je aj čímsi viac. Akýmsi novým spoločenstvom, na čele ktorého stojí umelec Tibor Eliot Rostás,“ –  tvrdia v článku Planéta Rostas.
Na jeho stretnutiach, na ktorých boli, odzneli aj vety ako „Vládnu nám kolaboranti. Keď si totiž naši politici podávajú ruky s predstaviteľmi zločineckého režimu USA, je to rovnaké, ako keď si kedysi podávali ruky s nacistami!“, alebo „Najväčší problém súčasnosti je sionizmus, ktorý kolaboroval s nacizmom.“
Konšpiračný spôsob uvažovania v zmysle, že dianie v skutočnosti neriadia viditeľní aktéri, ako vlády a politici, ale niekto tajomný z pozadia, nie je ničím novým, konštatujú. Je vlastne taký starý ako ľudstvo samotné.
Aj podľa prieskumu, ktorý uskutočnil minulý rok Inštitút pre verejné otázky, skutočnými hýbateľmi diania v krajine sú podľa veľkej časti Slovákov medzinárodné finančné skupiny, za ktorými s pomerne veľkým odstupom nasledujú „iné krajiny, ktoré chcú Slovensko ovládnuť“, veľké televízne siete a tlač, a tajné skupiny, ako sú napríklad slobodomurári.
Prejavy paranoidnej subkultúry
„Svojim poslucháčom, na Facebooku, väčšinou mladíkom v maskáčoch s falošnými menami pripomínajúcimi názvy pív a portrétmi asketického Tisa, vysvetľuje, že to, čo im vraví o boľševickej revolúcii, o očkovaní a svetovom sprisahaní, je jediná pravda,“ tvrdí Michal Havran, šéfredaktor portálu JeToTak.sk.
„Sú to tak nesúrodé splete googlových vyhľadávaní, prejavy paranoidnej subkultúry a nekvalifikované pokusy ponúknuť nejaký iný interpretačný kľuč k poznaniu sveta, že je zbytočné sa nad tým pozastavovať.“  Ľudí trpiacich pocitom vylúčenosti z tvorby informácii je podľa neho veľmi veľa a toto je jeden zo symptómov.
Ako dodáva, otázka financovania názorov predstavuje u Rostása kľúčový nástroj na odhaľovanie konšpirácií. „Posadnutosť, s akou chrlí tabuľky, prepojenia, vplyvy medzi ľuďmi, ktorí ho iritujú, je výrazom jeho presvedčenia, že autentické myslenie vzniká na objednávku.“
Ak to nezrušia, už tam nevystúpi
V súvislosti s pripravovaným stretnutím s Rostásom nám napísal známy slovenský spisovateľ Michal Hvorecký. Sám mal v knižnici už dve diskusie so svojimi čitateľmi. Ako nás informoval, svoje výhrady adresoval vedeniu knižnice.
„Považujem za veľmi smutné, že dávate vo svojej knižnici priestor Tiborovi Rostásovi, ktorý šíri len konšpirácie, nenávisť a bludy,“ uviedol im v maily. „Ten človek si nezaslúži miesto v štátom platenej inštitúcii určenej pre literatúru a vzdelávanie. Je to biznismen s ľudským strachom, navyše antisemita.“  
„Keby nebol taký nebezpečný v dnešnom svete, ktorý sa čoraz viac prikláňa k extrémizmu, bol by iba smiešny, “ dodal ďalej. „Zneužíva vašu podporu, aby sa legitimizoval ako regulárny autor a nie ako šarlatán. Inak by to bol len obyčajný amatér a hlupák.“
„Oni mali tú drzosť, že ma na to cez internet pozvali!“, dodal pre infoRoznava.sk. „Ak to nezrušia, už tam v živote nevystúpim. Je to hanba programovej dramaturgie.“
Ako ďalej zdôraznil pre infoRoznava.sk, keď si Rostás chodieva na turné do komerčných priestorov ako sú kluby či bary, je to jeho vec a vec organizátorov. „Je to ich zodpovednosť, ale keď chodí do inštitúcií platených z verejných zdrojov, tak sa to týka aj mňa a ako občan a spisovateľ nemôžem mlčať.“
„Očakával by som od dramaturgie knižnice, ktorá má v mene Dobšinského, oveľa väčšiu prezieravosť a profesionalitu,“ dodal na záver.
Vypočuli svojich používateľov 
S otázkou, prečo sa rozhodli dať priestor v zariadení, financovanom z verejných zdrojov, tomuto autorovi, sme sa obrátili na Ivetu Kyselovú, riaditeľku Gemerskej knižnice P. Dobšinského v Rožňave.
„Sme verejnou inštitúciou, ktorá sa snaží rešpektovať požiadavky svojich používateľov, pokiaľ nie sú v rozpore s Ústavou SR a EÚ, zákonmi, princípmi demokracie, znalostnej a informačnej spoločnosti,“ uviedla stručne a bez bližšieho vysvetlenia.
Reprofoto: infoRoznava.sk / YouTube – T. Rostás na bratislavskej demonštrácii „Berieme si späť svoju krajinu“ 17. 11. 2012
Súvisiace články: Michal Havran ml. – E.T Rostas

- red -

O autorovi - red -

Redakčný text, kontaktovať nás môžete na e-mailovej adrese redakcia@inforoznava.sk

Zobraziť všetky príspevky od - red - →

× Odporúčané

Prenosy z rokovaní môžu snímať automatické kamery