Protestovať idú aj učitelia z Rožňavy

Približne tisícka pracovníkov školstva z Košického kraja sa chystá vycestovať v autobusoch do hlavného mesta na protesty, ktoré v utorok 13. septembra organizujú školskí odborári.
Za východ tak pôjde do Bratislavy viac ako 2000 ľudí. Podľa zástupcu odborárov na východe Pavla Ondeka cestujú do Bratislavy bojovať za lepšie podmienky pedagógovia z materských, základných, stredných, ale aj vysokých škôl. Spolu s nimi vycestujú aj nepedagogickí a odborní zamestnanci.
„Ľudia boli ochotní ísť do protestu,“ komentoval dnes Ondek v rozhovore pre TASR. Učiteľov odvezie niekoľko autobusov, ktoré objednali odborári cez Prešovský a Košický kraj.
Za základné školy v Košickom kraji vycestuje podľa Ondeka okolo 800 ľudí, za stredné školy vyše 200. „Idú aj vysokoškoláci, je ich možno 60,“ odhadol Ondek. Niektoré zo škôl pošlú podľa neho viac svojich zástupcov, šesť alebo aj desať.
Učiteľom stredných škôl z Košického kraja, ktorí budú v hlavnom meste, nevydal Košický samosprávny kraj (KSK) ako ich zriaďovateľ žiadny pokyn na postup pri ich účasti.
„Stredné školy sú samostatné právne subjekty a je v kompetencii každého riaditeľa riešiť uvoľnenie pracovníkov zo zamestnania,“ uviedla pre TASR hovorkyňa predsedu KSK Zuzana Bobriková.
Kraj podľa nej nemá konkrétnejšie údaje o počtoch učiteľov, ktorí sa majú zúčastniť na protestoch v Bratislave. Riaditeľ školy sa má sám po dohode so svojím pedagogickým kolektívom rozhodnúť, akým spôsobom pristúpi k výzve odborárov.
Do hlavného mesta pricestuje 13. septembra 7000 až 8000 učiteľov a zamestnancov školstva. Pred Úradom vlády budú protestovať proti nedostatku financií v školstve a tiež nízkym platom.
„Monitorujeme situáciu, prípravy sú v plnom prúde, autobusy objednané,“ povedal pre TASR podpredseda Odborového zväzu pracovníkov školstva a vedy na Slovensku Jozef Lužák.
My sme zisťovali situáciu na niektorých školách v Rožňave.
 „Pán riaditeľ povolil účasť piatich zamestnancov, ktorí sa zúčastnia protestného zhromaždenia v Bratislave, všetci budú čerpať dovolenku, „ uviedla pre InfoRoznava.sk Jana Halková, zástupkyňa riaditeľa rožňavského gymnázia.
 „Z našej školy sa mítingu v Bratislave zúčastní sedem učiteľov. Tí, ktorí ostávaju v škole, budú za nich zastupovať bez nároku na nadčas, resp. náhradné voľno,“ vysvetlil nám situáciu v Základnej škole na Zlatej ulici v Rožňave jej riaditeľ Richard Szöllös (na snímke vľavo).
„Z našej školy sa protestu učiteľov v Bratislave zúčastnia traja učitelia. Vyučovanie bude v tento deň prebiehať podľa rozvrhu, ako v iné dni,“ spresnila za ZŠ na ulici Pionierov v Rožňave jej riaditeľka Erika Mihalovičová (na snímke v strede).
„Akcie sa zúčastnia dvaja učitelia,“ uviedla predsedníčka odborovej organizácie Strednej zdravotníckej školy v Rožňave Mária Sanislóová.
Hlavným cieľom utorňajšej akcie je upozorniť verejnosť a vládu na to, že sa neplní programové vyhlásenie vlády, a to najmä kapitola o financovaní školstva.
„Pri vyhodnotení Európskou komisiou sa Slovensko umiestnilo z 27 európskych štátov na 27. mieste investovaním 3,8 percenta podielu HDP na školstvo. Naše platy sú hlboko pod celoeurópskym priemerom,“ upozorňuje odborársky predák.
Školské odbory žiadajú, aby vláda do konca tohto volebného obdobia zabezpečila investíciu do školstva na úrovni šiestich percent HDP. Mzdy učiteľov by mali dosiahnuť 1,2 až 1,6-násobok priemerného platu v národnom hospodárstve podľa dosiahnutého kariérneho stupňa.
Na mítingu pred Úradom vlády sa zúčastnia aj organizátori petície Ako ďalej učiteľ, ktorá sa spustila v máji tohto roka. „Už pred piatimi dňami padlo rozhodnutie, že ich podporíme,“ povedal pre TASR iniciátor petície Ľudovít Sebelédi.
Petícia, pod ktorou je podľa Sebelédiho podpísaných 35.000 učiteľov, zakotvuje požiadavku zvýšiť investície do vedy, nástupný plat učiteľa by mal dosiahnuť 1,2-násobok priemerného platu v národnom hospodárstve za predchádzajúci rok.
Ďalšou požiadavkou bol odchod pedagóga do dôchodku vo veku 56 rokov alebo po odpracovaní 30 rokov v školstve a prehodnotenie kreditového systému.
Sebelédi však dnes na svojom blogu napísal, že skorší odchod do dôchodku nie je reálnou požiadavkou. Na proteste by však učitelia podľa neho mali žiadať hlavne tri požiadavky – šesť percent HDP na školstvo, viazanosť platov na priemernú mzdu a tiež plošné zvýšenie tabuliek pracovníkov školstva aspoň o 30 percent.
Foto: Archív InfoRoznava.sk
Súvisiace články: Rozpočet je len na papieri

- red -

O autorovi - red -

Redakčný text, kontaktovať nás môžete na e-mailovej adrese redakcia@inforoznava.sk

Zobraziť všetky príspevky od - red - →

× Odporúčané

Prenosy z rokovaní môžu snímať automatické kamery