Záchrana Ruffínyiho vily

Historická pamiatka, pamätná vila Eugena Ruffínyiho, objaviteľa Dobšinskej ľadovej jaskyne je jednou z mnohých pamiatok v regióne, ktorých stav je žalostný.
Ošarpané múry, prepadnutá strecha a celkovo neupravené okolie napovedajú v blízkom období  jej definitívny zánik. To, čo sa dalo speňažiť, z nej rozkradli zlodeji a holá stavba sa  doslovne rozpadá obyvateľom pred očami.
História vily siaha do roku 1870 a je postavená v neorenesančnom slohu. Na prvý pohľad ide o zmenšenú kópiu budovy radnice a jej projektantom bol pravdepodobne K. Benko, ktorý projektoval spomínanú radnicu, ale aj rozsiahlu prestavbu evanjelického kostola v Dobšinej.
Podarilo sa nám skontaktovať s dnešným vlastníkom Ruffínyiho vily Ing. Vladislavom Vágnerom, konateľom neziskovej organizácie Goex v Žiline, na ktorú je momentálne pamätná vila vedená. Z nášho rozhovoru, ktorý poskytol iba nám, sme sa dozvedeli pozitívne informácie o budúcnosti tejto pamiatky, ktoré vám prinášame.
Vlastník nehnuteľnosti má záujem na jej zachovaní a momentálne podal projekty na Ministerstvo práce sociálnych vecí a rodiny SR a Ministerstvo výstavby a regionálneho rozvoja SR, kde sú projekty v procese schvaľovania. Týkajú sa zriadenia sociálnych služieb v objekte Ruffínyho vily a počíta sa aj s jej celkovou rekonštrukciou, aby objekt spĺňal všetky normy a bol vyhovujúci pre tento typ zariadenia.
Vlastník nechcel konkretizovať celkovú žiadanú sumu, potrebnú na rekonštrukciu, ale podľa dnešného stavu nehnuteľnosti sa suma pohybuje v státisícoch eur. „Ak všetko pôjde dobre projekt by bol realizovateľný v priebehu 18 až 24 mesiacov od jeho schválenia. Dúfame, že to dopadne dobre a že našej žiadosti orgány vyhovejú,“ povedal vlastník nehnuteľnosti.
V poslednom období boli na vile spravené aj menšie úpravy a týkali sa najmä zabezpečenia objektu, ktorý bol častým terčom vandalov a zlodejov. Bolo nainštalované poplašné zariadenie a pozemok sa ohradil dreveným oplotením.
Samospráva, ale ani pamiatkové inštitúcie žiaľ nemôžu nijako dnešnému stavu pamätnej Ruffínyiho vily pomôcť, lebo objekt je v súkromnom vlastníctve a tak iba zostáva dúfať v to, že vlastník nehnuteľnosti dotiahne projekty do konca a Ruffínyiho vila nadobro nezanikne.

- red -

O autorovi - red -

Redakčný text, kontaktovať nás môžete na e-mailovej adrese redakcia@inforoznava.sk

Zobraziť všetky príspevky od - red - →

× Odporúčané

Mzdy v inzerátoch zafungovali