Zaujímavá pamiatka rožňavského cintorína

Na rožňavskom cintoríne sa zachovalo mnoho zaujímavých starých náhrobníkov a hrobiek významných rodín, spomedzi ktorých nápadne vyniká svojou dekoratívnosťou hrobka rodiny Linassiovcov. Nájdeme ju v severozápadnom kúte cintorína pri murovanej ohrade zo strany Betliarskej cesty.

Hrobku dal postaviť pre svoju predčasne zosnulú manželku Alexander (Sándor, Alessandro) Linassi, rožňavský kamenársky majster talianskeho pôvodu, ktorý pracoval ako jeden z dodávateľov na výstavbe mauzólea v Krásnohorskom Podhradí.

Mária Bianchi Linassi zomrela v roku 1909 vo veku 26 rokov s veľkou pravdepodobnosťou pri pôrode dvojčiat, ktoré, podľa textu na nápisovej tabuli pribudli k dvom predchádzajúcim deťom, ale dožili sa len niečo vyše roka (zomreli v roku 1911). Podľa jednej informácie deti zahynuli pri nejakom požiari, ale počula som aj iné verzie (ak by niekto z Rožňavčanov poznal pozadie tejto tragédie, mohol by o tom poinformovať v diskusii).

Architektúra náhrobníka je riešená v duchu umeleckého rukopisu mauzólea s farebnými mozaikami, stĺpmi, srdcovitými akrotériami a sochou anjela v centrálnej nike ukončenej oblúkovým štítom. Nápisové tabule z čiernej leštenej žuly sú umiestnené po stranách niky, pravá je doplnená malým bronzovým reliéfnym portrétom Márie Linassi.

Ohrada náhrobníka je kombináciou nízkych kamenných sĺpikov a kovaných ornamentálnych mreží. Súčasťou hrobky je drobný hrob predčasne zomretých dvojčiat s náhrobníkom z bieleho mramoru v tvare kríža doplneným postavičkou trúchliaceho anjelika s girlandou ruží a fotografiou detí.

Sochárska časť hlavného náhrobníka je v havarijnom stave, socha anjela má poškodené ruky, v ktorých chýba horiaca fakľa.

Náhrobník navštevuje každoročne staršia pani z Maďarska, ale s veľkou pravdepodobnosťou nemá na to, aby ho dala zreštaurovať. Vzhľadom na jeho vysokú výtvarnú hodnotu a súvislosť s takou významnou pamiatkou, akou je mauzóleum v Krásnohorskom Podhradí, by sa tejto úlohy mohlo zhostiť Mesto Rožňava. Hrobka je evidovaná v zozname mestských pamätihodností, čo je dobrý predpoklad k získaniu dotácie na jeho obnovu.

Edita Kušnierová

Fotografie: autorka

Predchádzajúce časti seriálu Rožňava včera a dnes si môžete pozrieť kliknutím sem

8 Komentářů k "Zaujímavá pamiatka rožňavského cintorína"

 1. Pani Editka, minuly tyzden sme prave tento hrob obdivovali s dcerou, ked sme vramci prechadzky zabludili aj na roznavsky cintorin. Cestou domov sme hadali, co sa asi mohlo stat. Tiez mi napadlo, ze Maria bola matkou dvojciat a zrejme zomrela pri porode, ale to sme nakoniec vylucili, kedze datumy na nahrobkoch hovoria, ze Maria umrela v r.1909 10.februara a dvojcata maju napisane, ze zili 14 mesiacov a zomreli 17.5.1911. Co ma ale uprimne dojalo, bolo vyznanie muza svojej zosnulej manzelke, vytesane na nahrobku. Neviem, ci sa o tieto hroby niekto stara, ale ani po rokoch nestratili na svojej krase.
  Od tej prechadzky sa v mysli casto vraciam k tymto neznamym osudom a budem vdacna, ak niekto poskytne aspom nejake informacie.

  • Máte pravdu, pani Renata, tie dátumy nesedia, ale spomínajú sa tam 4 deti, ktoré zosnulá zanechala. Bohvie, ako to vlastne bolo – je to trochu záhada. Dúfam, že sa v Rožňave nájde nejaký pamätník, ktorý nám to osvetlí. Mňa však v tomto prípade skôr zaujíma súčasný stav tohto prekrásneho umeleckého diela. Ale som vďačná za Váš záujem.

 2. Pani, ktorá je vzdialenou príbuznou rodiny žije toho času v Paríži a pochádza
  z Moldavy nad Bodvou (bývalá letuška ČSA ť.č dôchodkyňa) poznám ju osobne.
  Pred šiestimi rokmi navštívila cintorín. Raz ročne, na Pamiatku zosnulých, niekto z Mn/B celý dvojhrob – napravo, vyzdobí a z nejakého dôvodu ľavý – hrob dvojičiek, nie. Zvyčajne to urobím ja s manželom.

  Ak by ste mali naozaj veľký záujem, môžem sa k príbehu dopracovať.

  S pozdravom,Rožňavčanka.

 3. Moja stará mama hovorievala, že tie chúdence sa vraj utopili pri kúpeli, okolnosti však nespomínala.

  • Ďakujem, Peter: prichádza mi na um, že som aj túto verziu počula, ale aj inú, podľa ktorej vraj zahynuli pri nejakom požiari. Pani Rožňavčanka, ak by mala chuť a čas, mohla by nás informovať. V podstate: nič nás do toho, ale je to zaujímavé; – no, a možno by to „chytilo za srdce“ niekoho, kto by sa postaral o obnovu tohto krásneho náhrobku.

 4. … máte veľmi správne informácie, vaša stará mama mala pravdu….

Zanechať komentár