Erb s jednorožcom

V jednom z mojich predchádzajúcich príspevkov uverejnených v seriáli Rožňava včera a dnes som upozornila na zabudnutý kamenný reliéfny erb osadený v čelnej fasáde jedného z meštianskych domov na Námestí baníkov v Rožňave. Písala som, že erb patril rodine Gotthard, ktorí sa v prameňoch spomínajú aj menom Mumhart. Zistila som to na základe môjho výskumu kaštieľa v obci Lenka neďaleko Tornale, ktorý patril rodine Szillárdiovcov, a tí sa zase v prameňoch spomínajú ako priami potomkovia rodiny Gotthardt – Mumhart.
Genealógiou týchto rodov som sa podrobnejšie nezaoberala a údaje o nich som len prevzala. V tomto prípade mi šlo výlučne o erb ako dielo umeleckého kamenára a o jeho heraldickú figúru, ktorou je v prípade rožňavskom i v prípade kaštieľa v Lenke jednorožec. Je len samozrejmé, že ani mne doteraz nebolo jasné, prečo sa priezvisko Gotthardt v prameňoch spomína aj v podobe Mumhart. To som sa dozvedela až 25. marca 2012, kedy do redakcie InfoRožňava prišla zaujímavá reakcia na tento môj článok od priameho potomka bývalého rožňavského richtára Gottharda, pána Mojmíra Strhana, ktorý sa zjavne podrobne zaoberá genealogickým výskumom. Prečítajte si, čo zaujímavé pre nás v súvislosti s danou témou napísal (citujeme z jeho listu):
V roku 1594 bol rožňavským richtárom Ján Gotthard I. V roku 1630 Rožňavčania zvolili za richtára Michala Weiszera, ale tento buď umrel, alebo ho pre nejaký škandál zosadili; v každom prípade zvolili za nového richtára Jána Gottharda II, syna alebo skôr vnuka Jána Gottharda I. Ján II bol evidentne nízkeho fyzického vzrastu, pretože jeho politickí protivníci ho posmešne volali Gotthard-Mumhart, čiže „škriatok Gotthard“. Totiž „Mumhart“ je meno jedného škriatka (Kobold) v starej germánskej mytológii. Aby ukázal, že si z posmeškov nič nerobí, zmenil si Ján II priezvisko z Gotthard na Mumhart a ako „Ján Škriatok“ bol rožňavským richtárom aj v rokoch 1631 a 1634. Ján II mal 2 synov – starší, Ján III., sa oženil 3.5.1638 ako „Ján Mumhart“, mladší Dávid (1616 – 22.3.1665 Rožňava) sa oženil 20.2.1639 ako „Dávid Mumhart“. „Škriatkománia“ Gotthardovcov držala v 1630-tych a 1640-tych rokoch, neskôr sa synovia Ján III a Dávid vrátili k pôvodnému priezvisku Gotthard, ako sa uvádza v zázname o jeho úmrtí, kde je napísané: 22.3.1665 Urodzený Dávid Gotthard, prezývaný Mumhart, 49 rokov. Takže si zopakujme, ktorí Gotthardovci boli rožňavskými richtármi: 1594 – Ján Gotthard I.; časť roka 1630,1631,1634 – jeho vnuk Ján Gotthard II.; 1856-1860 – ich potomok Alojz Gotthard.
Ján Gotthard I., Ján Gotthard II. a Dávid Gotthard sú mojími priamymi predkami, pretože panna Zuzana, dcéra urodzeného Dávida Gottharda, sa 6.7.1664 vydala za urodzeného vdovca Jána Schmidta I. 30.3.1667 mu Zuzana v Rožňave porodila syna Andreja Schmidta, ale už v roku 1670 musel Ján Schmidt I. z Rožňavy utiecť – ale to je už iná historka. Schmidtovci boli nemeckou luteránskou zemianskou rodinou z Jelšavy.
Mojmír Strhan
Tejto reakcii som sa mimoriadne potešila. Keby sme mali viacero takých potomkov, ktorí sa zaoberajú genealógiou svojich rodín, orientovali by sme sa v našej regionálnej histórii oveľa ľahšie, prehľadnejšie a hlavne pravdivejšie. Touto cestou sa chcem pánovi Strhanovi poďakovať, a ak by sa neurazil, mám preňho ďalšiu úlohu: Ako sa potomok jednej vetvy tejto rodiny Ján Szilárdy, ktorý sa stal v roku 1852 gemerským županom, dostal k svojmu novému priezvisku? Rodina Szilárdyovcov vlastnila veľké majetky s kaštieľmi v Gemerskej Panici, Gemeri, Svätom Králi a Lenke. Ale len v štíte rokokového kaštieľa v Lenke sa zachoval erb s jednorožcom. Kaštieľ v Lenke stál dlhé roky opustený a chátral. Z webovej stránky obce Lenka sa dozvedáme potešujúcu správu, že v súčasnosti prechádza komplexnou rekonštrukciou.
Edita Kušnierová
Fotografie: internet
Predchádzajúce časti seriálu Rožňava včera a dnes si môžete pozrieť kliknutím sem
 

- red -

O autorovi - red -

Redakčný text, kontaktovať nás môžete na e-mailovej adrese redakcia@inforoznava.sk

Zobraziť všetky príspevky od - red - →

× Odporúčané

Prenosy z rokovaní môžu snímať automatické kamery