Rokovania Mestskej rady sú neverejné

erb11.jpgV súvislosti s oživením záujmu niektorých občanov mesta o veci verejné, vyjadrenom tromi petíciami za posledné týždne, keď sa za krátky čas vyzbieralo vyše tisíc podpisov, sme sa zaujimali o to, či okrem rokovania mestského zastupiteľstva sú verejnosti a médiám prístupné zasadnutia mestskej rady a komisií zastupiteľstva.
Zákon o obecnom zriadení hovorí o tom, že zasadnutia mestského, resp. obecného zastupiteľstva sú „zásadne verejné“, opačne to môže byť iba v prípade, ak by poslanci mali na programe rokovanie o veciach a informáciách, ktoré sú chránené podľa osobitných zákonov.
O rokovaniach mestskej, resp. obecnej rady a taktiež v prípade komisií zastupiteľstva zákon iba konštatuje spôsob ich voľby, resp. ich poradnú a kontrolnú funkciu. Taxatívne tieto orgány si mesto, či obec ani nemusí vytvárať, slúžia len ako poradné orgány pre zasadnutia zastupiteľstva.
„My sme dokonca zvažovali, či budeme vôbec mať mestskú radu, keďže je to iba poradný orgán primátora, o ničom však nerozhoduje. Jej rokovania sú neverejné, novinári si môžu v prípade záujmu urobiť zábery pred, alebo po skončení jej rokovania,“ povedal nám prednosta mestského úradu v Rimavskej Sobote Ladislav Kovács.
Ako sme si overili, aj rokovací poriadok mestskej rady v Rožňave  hovorí o tom, že jej rokovania „sú neverejné“. Jej uznesenia, podobne ako uznesenia jednotlivých komisií zastupiteľstva,  majú iba odporúčajúcu váhu.
Mestské, či obecné zastupiteľstvo, ktzoré rozhoduje v zbore,  môže, ale nemusí tieto odporúčania akceptovať. Zákon však umožňuje poslancom zvolať „na prerokovanie obecných vecí verejné zhromaždenie obyvateľov obce, alebo jej časti“.
Členmi Mestskej rady v Rožňave sú poslanci: Dubovský Juraj, JUDr. (NEKA), Kardoš František, Ing. – zást. primátora (NEKA), Kavečanky Arpád, Ing. (SMER-SD), Kopecká Katarína, MUDr., PhD. (SMER-SD), Laco Arpád, Mgr. (SMK-MKP),  Váradiová Terézia (SMK-MKP)
© Inforoznava.sk

- red -

O autorovi - red -

Redakčný text, kontaktovať nás môžete na e-mailovej adrese redakcia@inforoznava.sk

Zobraziť všetky príspevky od - red - →

× Odporúčané

Kalendárovinky - Jún