Boh žehnaj Amerike

Chcete vedieť, čo väčšinu ľudí zaujíma? Pustite si televíziu.
Môžete zistiť, aké sú extrémne rodiny, kto bude najlepší farmár, kto, ako a čo robil v luxusnom hotely Paradise, či sledovať Vila, ako robí emocionálne orgie. Možno sa to zdá len mne, ale televízia ako médium, ktoré podáva informácie a zábavu, melie z posledného. Problém nie je len v pomere, v akom dáva informácie a zábavu, ale takisto vo forme ponúkanej zábavy.
Televízna zábava totiž degraduje a na to, aby sme to videli, si nemusíme púšťať Fox TV či inú zahraničnú televíziu (v ktorej ešte vysielajú seriály na úrovni), stačí si pozrieť Markízu, či JoJ-ku. To, že televízia má problém, sa dá badať aj u nás. Televíziu totiž nezachránia ani žánrové kanály pre mužov, ženy či deti. Veď kto by si v dnešnej dobe rýchleho internetu chcel pozrieť o 1/3 dlhší film len preto, aby mohol vidieť nové reklamy?
Televízie v boji o diváka a v snahe ho zaujať alebo aj šokovať sú ochotné urobiť čokoľvek. Asi najhoršiu „zábavu“, akú vedia momentálne vyprodukovať a predať ako „súťaž o čosi dôležité a hodnotné“, sa dá považovať reality show v celej jej nahote.
Tento dlhý úvod nebol o moralizovaní, ale snaha nadviazať na tému filmu God Bless America/Boh žehnaj Amerike. Hlavný hrdina filmu Frank nežije práve americký sen, je rozvedený a z jeho dcéry sa stáva „rozmaznaný fracek“. Býva v dvojdome vedľa egoistov a zdá sa mu, že čosi je zlé. A to najmä v televízií a dokonca aj v celej konzumnej spoločnosti.
Ľudia akoby už nemali záujem správať sa civilizovane a ich „kultúrny život“ sa odohráva pred televíziou. Frankovi susedia nie sú žiadnou výnimkou a robia mu zo života riadne peklo. Pár prebdených nocí ho len utvrdzuje v tom, že ignorujú jeho existenciu bez ohľadu na to, koľkokrát ich prosil, aby boli tichšie, či parkovali tak, aby mohol odísť so svojim autom.
Celý Frankov život sa vyhrotí najmä potom, ako sa dozvie, že má v hlave nádor. Keďže je rozvedený a pár minút predtým ho vyhodili z práce za veľmi kurióznych okolností, rozhodne sa „to“ celé skončiť. V poslednej minúte však príde na to, že by mal napraviť aspoň čosi, čo jeho generácia vo výchove spackala.
Keďže aj jeho kultúrny život prebieha pred televíziou, všimne si 16-ročnú hviezdu televíznej reality show, ktorá pred kamerami nezachovávala absolútne žiadnu úctu k svojim rodičom a správala sa k nim ako ku kamarátom. Rozhodne sa, že niet inej cesty, ako by to mohol zmeniť, než premyslenou vraždou.
Po tomto úspešnom „zásahu“, pripravený už dokonať svoj odchod z toho sveta, opäť v poslednej chvíli natrafí na mladú 16-ročnú Roxy, ktorá jeho zabíjanie nielen schvaľuje, ale chce mu v ňom aj pomôcť s odvodnením, že pozná veľa ľudí, ktorí si zaslúžia zomrieť.
To, ako táto kultúrna očista „nekultúrnej“ Ameriky dopadne, si však musíte pozrieť sami. Ak ste denný divák televízie, tento film vás nebude šetriť a nastaví vám nepríjemné zrkadlo.
Ak by totiž neexistovali ľudia, ktorí by sa smiali na Martinke z Turca, či akejkoľvek novej „hviezde“, ktorá sa náhle zjaví v televízií, asi by nebol dôvod robiť reality show o najlepšieho „farmára“ bez vlastného traktora, či najprefíkanejšieho muža a ženu, ktorí ostanú poslední v hotely „Raj“.
Ostáva len smutným faktom, že sa ľudia smejú sami na sebe a na tom, že si ich pozornosť televízie takto lacno kúpia. Po dopozeraní tohto filmu som mal pocit, že sa predsa len tak nelíšime od Ameriky – aspoň v konzumnosti rozhodne nie. Film Boh žehnaj Amerike nie je ostrou kritikou voči médiám, alebo celosvetovému sprisahaniu so snahou pokaziť západnú civilizáciu. Je najmä o nás samých a o tom, že pre peniaze radi zabúdame na slušnosť.
Michal Valaštek
Foto: Csfd.cz
Staršie príspevky si môžete prečítať v sekcii Autorské rubriky – Recenzie, alebo kliknutím sem Kedykoľvek nám môžete poslať vlastné zážitky z kultúry, či umenia na email redakcia@inforoznava.sk 

- red -

O autorovi - red -

Redakčný text, kontaktovať nás môžete na e-mailovej adrese redakcia@inforoznava.sk

Zobraziť všetky príspevky od - red - →

× Odporúčané

Prenosy z rokovaní môžu snímať automatické kamery