Otvorene o odchode Saleziánov

Bez názvuRožňavská diecéza, ktorú vedie sídelný biskup Vladimír Filo, bude na základe jeho rozhodnutia jedinou diecézou na Slovensku, v ktorej nebudú pôsobiť Saleziáni.
Počas nedeľnej kázne v zaplnenom kostole na Námestí baníkov v Rožňave to povedal provinciál tejto rehole, venujúcej sa predovšetkým deťom a mládeži, Karol Maník.
Saleziáni musia do konca júna uvoľniť priestory, ktoré mali prenajaté od biskupstva. Práve pred 20-timi rokmi ich sem pozval predchádzajúci sídelný biskup Eduard Kojnok, ktorý zomrel v októbri 2011, ako do jednej z prvých diecéz na Slovensku.
Pritom v rozhovore pre infoRoznava.sk vo februári 2009 sa súčasný sídelný biskup Filo odvolával práve na to, že ku kňazstvu ho priviedli aj Saleziáni: „Keď sa dostali na fary, matka nás posielala za nimi kontakt udržiavať. A my ako dvanásť – pätnásťroční sme šli za nimi. Mama vedela, že bude pre nás dobré, keď budeme s nimi v kontakte. A to malo veľký vplyv.“
Na margo budúcnosti Saleziánov v Rožňave vtedy spomenul aj kostol na sídlisku Juh: „Ide o stavbu kostola a nejakého centra, kde by sa mládež mohla stretávať, zahrať sa a, samozrejme, aj s duchovným zameraním. (…) Malo by sa dosiahnuť, aby nemali čas na zlo a druhá pozitívna vec – viesť ich. A toto robil Don Bosco a Saleziáni sa o to tiež snažia.“
Karol Maník v nedeľu veriacim vysvetlil situáciu a pripomenul, že biskup Filo Saleziánom ponúkal starostlivosť o novozriadenú farnosť v Lučenci, pretože už s nimi neráta v Rožňave.
Ako ďalej Maník uviedol, Saleziáni boli ochotní postupne vytvoriť v diecéze popri tej rožňavskej aj druhú komunitu v Lučenci a presťahovať sa z budovy na rožňavskom námestí na sídlisko Juh.
Naproti tomu biskup Filo svoju požiadavku spresnil tak, že by nemali na starosti farnosť ale len správu kostola v Lučenci. „Koncom mája tohto roku to už nemala byť ani správa kostola v Lučenci ani prítomnosť v Rožňave, ale odchod z diecézy,“ vysvetlil ďalej Maník.
„My ideme ďalej, to je naše poslanie,“ uviedol okrem iného v závere. „ Táto diecéza bude jediná na Slovensku, kde nebudú pôsobiť Saleziáni.“
„Počúvajte sv. Otca, čítajte si jeho kázne, jeho príhovory a vnímajte ten nový vietor, ktorý prichádza,“ vyzval na záver a spomenul príbeh Don Bosca, zakladateľa rádu, ktorý prišiel do konfliktu s biskupom. Zasiahnuť musel pápež, ktorý ho požiadal, aby rešpektoval rozhodnutie biskupa, Don Bosco to spravil bez komentára s úctou a pokorou.
„Dnes nikto nepozná meno toho biskupa, ale Don Bosca pozná celý svet, lebo je svätý,“ povedal na záver Karol Maník.
Veriaci sa poďakovali Saleziánom potleskom, v tvárach mnohých z nich nechýbali slzy.
Foto & Video: infoRoznava.sk
Online pohľad na rožňavské Námestie baníkov prostredníctvom našej web kamery – kliknite sem
Súvisiace články:
Biskup rozhodnutie nezmení (video)
Minule Bezák, teraz Saleziáni
Odchod vnímajú negatívne
Saleziáni v Rožňave končia
Mons. V. Filo: Alfou to začalo

- red -

O autorovi - red -

Redakčný text, kontaktovať nás môžete na e-mailovej adrese redakcia@inforoznava.sk

Zobraziť všetky príspevky od - red - →

× Odporúčané

Kalendárovinky - Jún