Odchod vnímajú negatívne

DSCF3255V nedeľu tesne predpoludním sa konala v priestoroch podnikateľského inkubátora v Rožňave na sídlisku Juh jedna z posledných svätých omší, celebrovaná rožňavskými Saleziánmi.
Na základe rozhodnutia diecézneho biskupa Vladimíra Fila musia totiž svoje pôsobenie v okresnom meste, sídle biskupa, po 20-tich rokoch ku koncu júna ukončiť.
Zainteresovaní Rožňavčania túto skutočnosť vnímajú skôr negatívne, než s pochopením. Niektorých sme oslovili krátko po skončení nedeľňajšej omše.
„Už od základnej školy sme chodili do táborov s bratom. Prešiel som si aj tým, že som mal možnosť byť ako mladý animátor vedúcim v tábore,“ rozhovoril sa po omši Matúš.
„Po duchovnej stránke majú podľa mňa Saleziáni bližšie k mladým, pretože to, ako pristupujú k viere a ako chápu mladých, je svojim spôsobom výnimočné. Keď odídu z Rožňavy, tak to veľké množstvo mladých, ktoré tu je, stratí duchovné vedenie a to bude škoda nielen pre cirkev ale aj pre Rožňavu ako takú,“ dodal ďalej.
„Vyrastal som so saleziánskou rodinou, páči sa mi, že mladí spievajú, že sa hrá na gitarách, že to nie sú len tie klasické organové pesničky. Páči sa mi to, keď kňaz dokáže tých mladých nejako aj cez tú kázeň nakopnúť do ďalšieho týždňa,“ povedal nám na záver Matúš.
„Myslím si, že je to veľká škoda. Som jedna z tých, ktorej pomohli obrátiť sa k viere už v r. 1990, hneď po revolúcii, keď už bolo možné hlásiť sa k cirkvi,“ zverila sa nám mladá žena. „Priviedli ma k prvému svätému prijímaniu. k záujmu o vieru a Boha. Rožňava a okolie potrebujú pomoc, nestačia farskí kňazi a je škoda, keď o tú pomoc Rožňava príde.“ 
Podľa našich infomácii kľúče od budovy, kde doteraz Saleziáni na Námestí baníkov sídlia, majú Biskupskému úradu odovzdať v piatok 28. júna. Na naše otázky ohľadne dôvodov odchodu Saleziánov sme doteraz z úradu nedostali žiadnu odpoveď.
Omše v podnikateľskom inkubátore by však ich odchodom nemali zaniknúť, mal by sa o ne postarať nový kňaz rožňavskej farnosti. Tie posledné, v malom kostolíku v strede námestia a v podnikateľskom inkubátore, zrejme Saleziáni odslúžia už budúcu nedeľu. Prítomný by mal byť aj ich provinciál Karol Maník.
Súvisiace články:
Saleziáni v Rožňave končia
Mons. V. Filo: Alfou to začalo
Foto: infoRoznava.sk / Na tiitulnej fotke Salezián Maroš Leškovský, v pozadí miništranti Lukáš Šebalj a Zoltán Kovács (vľavo)

- red -

O autorovi - red -

Redakčný text, kontaktovať nás môžete na e-mailovej adrese redakcia@inforoznava.sk

Zobraziť všetky príspevky od - red - →

× Odporúčané

Radosť z bádania a objavov