Má štrnásť a bude matkou

V rómskej osade priamo pod hradom Krásna Hôrka pri Rožňave čakajú do rodiny Gažíkovcov prírastok.

To samo osebe nie je ničím zvláštne, veď pani Gažíková má len 33 rokov, bábätko však čaká jej 14-ročná dcéra Edita. Narodeniny mala len pred pár dňami (6. marca), otehotnela ešte ako 13-ročná s rovnako „starým“ Elemérom Horváthom – ten bude mať 25. marca 2010 tiež „už“ 14 rokov.

Dievčina „to“ doma samozrejme nepriznala, prevalilo sa to, až keď už bolo „pozde“ – bola zhruba v 4-5 mesiaci tehotenstva. Jej mama sa tak čoskoro – v Kristových rokoch stane babičkou a zároveň za ňu nastupuje na materskú dovolenku, dosiaľ žila zo sociálnych dávok.

Samozrejme, dievčaťu bolo postupom času „zle“, hoci ako priznala, počula od iných, že „po prvýkrát sa nič nemôže stať“. Namiesto školy tak teraz navštevuje poradňu, skúšky v škole z vymeškaného učiva ju čakajú po pôrode. Ten by mal byť 15. apríla.

Brat budúcej mamičky Milan budúceho švagra tituluje slovom „sopliak.“ Má tiež iba 13 rokov a spolu so sestrou chodia do školy s vyučovacím jazykom maďarským do Rožňavy.

Rodičia Edity sa samozrejme veľmi nahnevali, najmä jej otec. Najviac sa hnevá na budúceho otca, „ktorý to dcére spravil“, viac, ako na dcéru. Matka je už apatická.

Eleméra rodičia nikam nepúšťajú, do školy chodí už veľmi nerád. Kvôli publicite a neustálym posmeškom. Jeho rodičia sa už nechcú nikomu spovedať, syna pravdepodobne zmlátili ako žito. Má 6-tich súrodencov, 2 starších, 4 mladších, najmladšie dieťa v rodine má 2 roky.

Elemér s Editou sa poznajú od detsva, aj keď v tomto prípade toto slovné spojenie vyznie smiešne. Bývajú v osade neďaleko seba, asi rok vraj spolu „chodia.“ Ich rodičia sa nestretli, aby dohodli spoločný postup, p. Gažíková to pripúšťa až potom, ako sa malé narodí. Tvrdia, že to bude chlapček. Baviť sa s budúcim otcom a jeho rodinou budú, až keď prevezme zodpovednosť a bude sa na živení dieťaťa spolupodieľať. Deti z osady do dediny veľmi nechodia, ale to ani dospelí, iba v čase rozdeľovania podpôr a sociálnych dávok. Voľný čas trávia na „pľaci“, ktorý je pre nich ihriskom. Menšie deti tam hrajú futbal a iné hry. Staršie deti – 15, 16 a 17 roční alebo páriky, ako v tomto prípade – majú už iné záujmy a preto chodia do húštin poniže neďalekého potoka. Miesto pre zaľúbencov je vlastne vedľa hlavnej príjazdovej cesty do osady, schované je za mostom, ďalej od domov a chájd. To je aj pravdepodobné miesto činu, vďaka ktorému príde rómsky chlapček na svet.

                Dievča sa pri rozprávaní svojho príbehu väčšinou usmievalo, asi tak ako dieťa, ktorému sú dospelácke otázky trápne, väčšinou preto na ne odpovedala mama namiesto dcéry. Edite možno ani nevadí celá tá publicita, ktorá ju obklopuje, a už vôbec jej nevadí až tak, ako jej matke. Tá má pochopiteľne publicity už po krk, k tomu, aby na aký- taký rozhovor vôbec pristúpila, dopomohlo iba zaručenie sa miestneho rómskeho vajdu a fľaša dobrého vínka.

Dôležitejšie, ako neustále bombardovanie zo strany nás všetkých, ktorí sme zaujímavosti o tejto udalosti chceli publikovať, by bolo možno zamyslieť sa nad situáciou v rómskych osadách.

Text a foto: Katarína Prékopová

- red -

O autorovi - red -

Redakčný text, kontaktovať nás môžete na e-mailovej adrese redakcia@inforoznava.sk

Zobraziť všetky príspevky od - red - →

× Odporúčané

Slovensko potrebuje parlament regiónov