Rok 2014 v regionálnej kultúre

Pre kultúrne inštitúcie v zriaďovateľskej pôsobnosti Košického samosprávneho kraja bude rok 2014 znamenať podobnú prácu, ako doteraz, uviedla Zuzana Bobríková, hovorkyňa krajskej samosprávy.
Dostávame cez inštitúcie, ktoré si platíme, adekvátnu ponuku, alebo je to len ich povinná jazda?
Tvrdí, že s neveľkým balíkom peňazí chcú ponúknuť stálym, ale aj novým návštevníkom zaujímavé podujatia.
„Ich pracovníci sú zvyknutí na skromné podmienky, napriek tomu robia maximum pre ľudí v regióne. Snažia sa vymýšľať, improvizovať, niekedy doslova čarovať. Majú svoju prácu radi a vedia, že pre mnohých obyvateľov sú jediným zdrojom kvalitnej kultúry,“ tvrdí Bobríková.
Košický samosprávny kraj je zriaďovateľom 24 kultúrnych zariadení, časť z nich sídli aj v Rožňave.
Ako uviedol Jozef Csobádi, riaditeľ Baníckeho múzea v Rožňave, dominantou ich práce v tomto roku bude vývoz výstav do Maďarska, Poľska a do dvoch sesterských organizácií na území Slovenska.
„Máme deväť putovných výstav s trojjazyčnou textáciou, ktoré sú kedykoľvek k dispozícii, čo nám dáva možnosť širokej prezentácie. Očakávame ďalší záujem o ne,“ spresnil.
Ako dodal, so zvláštnou zvedavosťou, aký bude výsledok, sa púšťajú do prípravy výstavy „Runové písmo“. „Súčasťou budú praktické ukážky s figurínami, natáčanie filmu o príprave a materiálnom zabezpečení pomôcok a podkladov, ako aj samotnej realizácie písma.“
Dúfa tiež, že na tretí pokus sa im podarí taviť železo, tak, ako sa to robilo v šachtových peciach pred tisíc rokmi. Verí, že úspech budú mať ich projekty Andrášiho dňa či ukážok modrotlače. Pohnúť sa chcú s prezentáciou starých rožňavských pohľadníc.
Chystajú sa tiež dokončiť rekonštrukciu čelnej fasády budovy riaditeľstva múzea na Šafárikovej ulici – objekt prvej rožňavskej manufaktúry. „V roku 2013 sme dostali len polovicu zo žiadaných finančných prostriedkov, preto sme museli rozdeliť rekonštrukciu fasády na polovicu. Opravovala sa len po prvú rímsu vo výške prvého poschodia,“ konštatoval Csobádi.
Ako uviedla Helena Novotná, riaditeľka Gemerského osvetového strediska v Rožňave, po náročnom, ale vydarenom roku 2013, by radi udržali latku úspešnosti svojich podujatí, i keď vie, že to nemusí byť jednoduché. „Iste budeme múdrejší, keď sa dozvieme o úspešnosti našich projektov, ktorých sme podali neúrekom.“
Budova Gemerského osvetového strediska je od minulého roka v rekonštrukcii, čo ich podľa riaditeľky obmedzuje v mnohých smeroch. Zároveň toto prechodné obdobie je podľa nej vzrušujúce, pretože už reálne plánujú nové aktivity, ktorým sa budú venovať v novom Dome tradičnej kultúry Gemera.
„Čaká nás úloha adekvátne si pripomenúť 20. výročie podujatia Rok na Gemeri, pokračovanie a rozšírenie aktivít rozprávkového kráľovstva Tašíkova a množstvo nových podujatí, ktoré budú akousi predprípravou činností v novom Dome TĽK – napríklad letná miniškola pre tvorbu animovaného filmu, či zahájenie detskej EtnoUniverzity,“ spresnila.
Ako dodala, keďže sú počas rekonštrukcie GOS-ky dočasne ubytovaní v rožňavskej hvezdárni, tešia sa nielen z prekrásnej prírodnej scenérie, ale aj z pocitu, že sú predsa len o čosi bližšie ku hviezdam, ako ostatní kolegovia.
Podľa Ivety Kyselovej, riaditeľky Gemerskej knižnice Pavla Dobšinského v Rožňave, minulý rok prešli na nový knižničný systém a priebežne čitateľov učia, ako s ním on-line pracovať, ako si z domu môžu rezervovať knihy, predĺžiť výpožičku, pozrieť svoje konto, ako hľadať knihu apod.
Medzi podujatiami, ktorými chcú zaujať, bola aj januárová výstava fotografií s besedou – Alexander Jiroušek a Arizona. „Marec je stále mesiac kníh, chystáme rôzne besedy a aktivity pre verejnosť, autorské besedy aj celoslovenské podujatie Deň ľudovej rozprávky – alebo aj Deň s Dobšinským na 17. marca.“
Týždeň slovenských knižníc vyvrcholí 4. apríla medzinárodným podujatím pre deti „Noc s Andersenom“, kedy budú pripravené rôzne aktivity, súťaže, dobrodružstvá a deti budú nocovať v knižnici. Pokračovať bude „Týždeň detskej knihy“ a v máji „Noc literatúry“ – medzinárodné verejné čítanie svetovej literatúry pre dospelých.
V máji a júni chystajú aj 10. ročník prírodovednej súťaže pre žiakov základných škôl pod názvom „Za krásami Slovenského krasu“ a „Čitateľský Maratón 2014“ – hlasné čítanie detí, a na jeseň „Slovensko v histórii“ – vedomostnú regionálnu súťaž pre žiakov základných škôl. „Začíname už pripravovať aktivity na rok 2015 – Rok Ľudovíta Štúra,“ dodala na záver.
Foto: Archív – Rok na Gemeri 2012

- red -

O autorovi - red -

Redakčný text, kontaktovať nás môžete na e-mailovej adrese redakcia@inforoznava.sk

Zobraziť všetky príspevky od - red - →

× Odporúčané

Prenosy z rokovaní môžu snímať automatické kamery