Máme radi východ

Gemerský mládežnícky spolok (GMS) otvorí v Penzióne Jozefína v Krásnohorskej Dlhej Lúke v júni tohto roku turistické návštevnícke centrum. Realizáciu tohto zámeru podporila Karpatská nadácia z Fondu Karpatskej vandrovky sumou 800 eur.
Cieľom centra je propagácia prírodných zaujímavostí, kultúrno-historických pamiatok a služieb v oblasti CR, ktoré čakajú turistov v Krásnohorskej Dlhej Lúke, Rožňavskej kotline, respektíve v Gemersko-turnianskom krase (územie Slovenského- i Aggtelekského krasu).
Návštevnícke centrum bude mať dve miestnosti – kancelária GMS bude slúžiť ako informačné centrum, kde budú vystavené aj produkty remeselníkov a malovýrobcov z okolia, a v rekonštruovanej 500-ročnej stodole bude umiestnená výstava prezentujúca pozoruhodnosti krasu.
Zostavená bude najmä z propagačných materiálov Správy Národného parku Slovenský kras a speleologickej sprievodcovskej služby, pôsobiacej v Krásnohorskej kvapľovej jaskyni, ktorá sa nachádza v katastri Krásnohorskej Dlhej Lúky.
Bývalá stodola bude využívaná aj na environmentálne účely v spolupráci so školskými zariadeniami okresu Rožňava, Správou NP Slovenský kras a Baníckym múzeom v Rožňave. Jej rekonštrukciu si vzal na seba majiteľ penziónu Jozef Parditka, centrum bude prevádzkovať GMS.
Na rekonštrukčných prácach sa zúčastňujú aj dobrovoľníci z Poľska, Ukrajiny a Rumunska, ktorí pomáhajú GMS v rámci Európskej dobrovoľníckej služby. Uskutočnenie plánu podporuje aj Spojená škola Zoltána Fábryho s vyučovacím jazykom maďarským v Rožňave – od jary tohto roku pomáhajú pri realizácii murárskych prác učňovia SOU, ktorý navštevujú odbor stavebný majster.
Karpatska6
Z grantu Karpatskej nadácie bude financovať GMS zariadenie informačnej kancelárie a otvorenie centra. Iniciátori i podporovatelia zámeru považujú vznik návštevníckeho centra za dôležitý, pretože od zavretia hradu Krásna Hôrka značne poklesol počet turistov, navštevujúcich lokalitu Rožňavskej kotliny.
Karpatská vandrovka je darcovský turistický pochod pre odvážnych vytrvalcov, ktorý organizuje Karpatská nadácia (KN) od roku 2010. Cieľom Karpatskej vandrovky je zhromažďovať finančné prostriedky na podporu projektov mimovládnych organizácií východného Slovenska (Prešovský a Košický kraj). Donormi môžu byť také fyzické osoby, podnikatelia, firmy, či firemné kolektívy, ktoré/ktorí sa zapoja do 50 km dlhej vandrovky.
Účastníci pochodu od Kúpeľov Štós po Bankov v Košiciach sa zaviažu finančne podporiť darom 100 eur Fond Karpatskej vandrovky. Nadácia rozdelí zhromaždený finančný dar medzi mimovládnymi organizáciami v ďalšom roku prostredníctvom grantového programu. Tohtoročný grantový program Fondu Karpatskej vandrovky bol vyhlásený pod názvom „Máme radi východ“ .
Na výzvu zareagovalo 44 organizácií so svojimi projektami, z ktorých bolo podporených päť. Slávnostné podpísanie grantových zmlúv sa konalo 7. apríla v košickom sídle nadácie.
Karpatská nadácia je členom prestížnej medzinárodnej siete Karpatských nadácií – International Carpathian Foundation Network. Poslaním Karpatskej nadácie je podpora rozvoja východoslovenského regiónu a zmierňovania sociálnej chudoby v regióne, založenom na rozvojovej práci miestnej komunity.
Foto: GMS / Marcjanna Błudzień

- red -

O autorovi - red -

Redakčný text, kontaktovať nás môžete na e-mailovej adrese redakcia@inforoznava.sk

Zobraziť všetky príspevky od - red - →

× Odporúčané

Prenosy z rokovaní môžu snímať automatické kamery