Uctili si aj komunistických pohlavárov

V deň sviatku Pamiatky zosnulých predstavitelia rožňavskej samosprávy položili na rožňavskom cintoríne vence k pamätníku padlých vojakov v dvoch svetových vojnách. Potom si uctili „hroby bývalých rožňavských primátorov či osobností verejného života.“ Nechýbali medzi nimi mená miestnych predstaviteľov komunistickej moci z pred roka 1989.
Komunisti, ktorí sa chopili moci vo vtedajšom Československu prevratom vo februári 1948, vytvorili miestne národné výbory (MsNV) a do ich čela dosadili predsedov, schválených komunistickou stranou a volených len formálne, bez možnosti slobodného výberu z viacerých kandidátov, resp. politických strán.
Obdobie komunistickej totality, ktoré znamenalo tisícky mŕtvych a stovky tisíc zničených životov ľudí, na základe historických faktov dokumentuje zákonom zriadený Ústav pamäti národa.
Primátora mesta Pavla Burdigu (Most) sme sa spýtali, čo ho k tomu inšpirovalo, či to bol príklad z iného mesta a ak áno, z ktorého, a či považuje takýto prejav úcty k miestnym predstaviteľom komunistickej moci za opodstatnený. V prípade, že áno, prečo?
„Ďakujem za otázku, nebudem sa vyjadrovať,“ odpísal stručne.

K hrobom a pamätným tabuliam priniesli karafiáty

Ako nám vysvetlila Darina Repaská, asistentka primátora, zoznam hrobov vojakov, padlých v I. a II. svetovej vojne, ako aj bývalých primátorov a predsedov MsNV v Rožňave, na ktorých boli položené kytice 1. novembra, navrhol poslanec Zoltán Beke (nez.), správca cintorína, pracovník Technických služieb mesta.
Podľa tohto zoznamu boli kyticou štyroch karafiátov uctené hroby Mikulíka Józsefa – kronikára mesta, a Kandó Kálmánné Pósch Ilony. Edita Kušnierová, historička umenia, pre infoRoznava.sk uviedla, že významným bol skôr jej manžel – prvý konštruktér elektrických rušňov v Maďarsku.
Štvoricu karafiátov položili predstavitelia rožňavskej samosprávy aj k pamätným tabuliam obetí fašizmu a holokaustu.
img-15224
Rovnako si uctili vojnové hroby s menami – Nyitrai, Mezei, Virág a tiež k vojnovému hrobu padlých v mestskej časti Nadabula. Dvojicu karafiátov položili na vojnové hroby s menami Takács, Orosz, Takács, Greck Lajos Tibor, Valkó Vilmos, Szilágyi János, Száraz György, Ferenc a Vaszary Béla.
Takto boli uctené aj hroby s menami Sthymmel Sámuel Dr. – primátor mesta, Pósch József Dr. – primátor mesta, Sziklay Géza – primátor mesta, Stromp Ignácz Dr. – primátor mesta, Szegheő Zsigmond – hlavný richtár, Szegheő Gusztáv – hlavný notár mesta a Stromp Ilona – kronikárka mesta.
Dvojicou karafiátov si vedenie mesta uctilo hroby zosnulých, demokraticky zvolených predstaviteľov samosprávy – Imricha Ondréšika, prvého ponovembrového primátora mesta a Ing. Ondreja Bolačeka, zástupcu primátora Pavla Burdigu. Obaja zomreli v tomto roku.
Zoznam zahŕňa aj piatich predsedov MsNV z obdobia komunistickej totality – Petrinec Július, Lučko Ľudovít, Filipovič Mikuláš, Ambrus László, Molnár Vojtech.

Kuhn: Uctiť si mali obete komunizmu

Ivan Kuhn, kandidát na post primátora Rožňavy za Občiansku konzervatívnu stranu (OKS) s podporou iniciatívy Občiansky klub Rožňava (OK Rožňava), uviedol, že rešpektuje právo primátora a kolegov poslancov slobodne sa rozhodnúť, komu na sviatok Všetkých svätých pôjdu zapáliť sviečku na hrob.  „Ja osobne by som žiadnemu predstaviteľovi komunistického režimu sviečku na hrob zapáliť nešiel, skôr obetiam komunistického režimu,“ vysvetlil.
Podľa Milana Capáka, ktorý kandiduje na post primátora za Komunistickú stranu Slovenska (KSS), sa Burdiga nezaujíma ani o minulosť ľudí, ktorí pri ňom pracujú. „Neviem, prečo by sa dokázal zaujímať, komu vlastne ide klásť vence a akú minulosť majú tí ľudia. Veď nie je schopný ani žijúcich, pri sebe pracujúcich ľudí si dostatočne preveriť a zodpovedne vybrať.“ 
Reakciu nám zaslala aj Monika Polgáriová, kandidujúca na post primátora ako nezávislá. „Táto otázka je veľmi citlivá. V minulom režime bol skoro každý komunista, lebo chcel, alebo musel byť,“ uviedla. „V niektorých mestách obyvatelia zapaľujú sviečky aj na hroboch nemeckých a maďarských vojakov, ktorí spustošili našu zem. Treba minulosť chápať ako súčasť našej histórie, či už bola dobrá alebo zlá, ale bola,“ dodala.
Ľubomír Takáč, kandidát na primátora za stranu Právo a spravodlivosť (PaS), ani Peter Šima, uchádzajúci sa o tento post ako nezávislý, nám svoje reakcie nedoručili.
Foto: Tlačová správa Mesto Rožňava

- red -

O autorovi - red -

Redakčný text, kontaktovať nás môžete na e-mailovej adrese redakcia@inforoznava.sk

Zobraziť všetky príspevky od - red - →

× Odporúčané

Prenosy z rokovaní môžu snímať automatické kamery