Štartuje 15. ročník projektu Detský čin roka

V týchto dňôch sa začína 15. ročník projektu Detský čin roka. Počas jeho existencie sa do projektu zapojilo viac ako 1 388 000 detí, ktoré dobro robili a podporili ho. Skutočné detské príbehy o pomoci ľuďom i prírode každý rok inšpirujú deti i dospelých. Deti tak robia svet okolo nás lepší a krajší.

V roku 2015 sa projekt koná pod záštitou prezidenta Slovenskej republiky Andreja Kisku.

Výzva pre školy i verejnosť

Do škôl prichádza výzva, aby sa deti zapojili do projektu Detský čin roka 2015. Deti môžu napísať o svojich dobrých skutkoch, ale i o činoch svojich kamarátov, ktoré si všimli a myslia si, že by mali byť ocenené. Dôležité sú aj kolektívne dobré skutky, na ktorých sa deti spoločne dohodnú a zrealizujú.

Dobré skutky detí do 16 rokov môžu prihlásiť aj rodičia, pedagógovia a dospelí. Pisatelia môžu zaradiť dobré skutky do kategórii: Záchrana života, Pomoc v rodine, Pomoc rovesníkom, Pomoc ľuďom, Pomoc prírode, Dobrý nápad a Cena Sašky Fischerovej – Malý Veľký čin.

Správu o dobrých skutkoch deti je možné zasielať do 30. júna 2015.

Priebeh projektu

Na jeseň zašlú realizátori projektu do škôl pedagogický materiál s 35 nomináciami, ktoré vyberie zo všetkých skutkov výberová komisia.

Deti a pedagógovia pracujú s pedagogickým materiálom na hodinách etickej výchovy, slovenského jazyka či v školskom klube, čítajú príbehy a rozprávajú sa o hodnotách, ktoré príbehy prinášajú: pomoc v rodine, priateľom i cudzím ľuďom, integrácia zdravých a postihnutých, ochrana prírody, zodpovednosť, spolupráca, nezištnosť, spolupatričnosť a pod.

„Deti rady počúvajú o hrdinstvách svojich rovesníkov. Často sa s nimi stotožňujú. Hodnotia svoje činy a porovnávajú ich s tými, ktoré na hodinách čítame a o ktorých sa rozprávame. Aj vďaka detskému činu roka môžeme deti  viesť smerom k dobru,” uviedla Renáta Pavelová zo Základnej školy na ulici Jiráskovej v Bardejove.

Každý rok silné a inšpiratívne príbehy číta viac ako 100 000 detí z každej štvrtej školy na Slovensku. A tak reálne príbehy malých hrdinov učia iné deti  pochopiť, čo je dobré, ako pomôcť, ako podporiť iných, ako ochrániť ľudí i prírodu.

Detská porota

Detské hlasy rozhodnú, ktoré skutky získajú v decembri ocenenie Detský čin roka 2015. Priebežne s detskou porotou bude na jeseň prebiehať aj Online anketa pre dospelých, pripravená s darcovským portálom Ľudiaľuďom.sk.

Projekt prebieha pod záštitou Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR. Partnermi projektu Detský čin roka 2015 sú Nadácia ORANGE (generálny partner), Rádio Expres (mediálny partner), Alejtech, vydavateľstvo Dixit, Liga za duševné zdravie a Slovenská pošta-

Viac informácií o projekte nájdete na našej stránke Destkycin.sk.

Foto: Archív Detskycin.sk

BUĎTE PRVÝ V KOMENTOVANÍ ČLÁNKU "Štartuje 15. ročník projektu Detský čin roka"

Zanechať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.