Rožňavčan navrhuje zrušiť RTVS

O post generálneho riaditeľa zlúčenej verejnoprávnej inštitúcie Rozhlas a televízia Slovenska (RTVS) prejavili záujem takmer dve desiatky uchádzačov, medzi nimi aj Rožňavčan Ing. Tibor Takáč.

Mediálny parlamentný výbor prijímal prihlášky do polnoci v noci nadnes. Ako pre TASR ozrejmila hovorkyňa kancelárie Národnej rady SR Beáta Skyvová, do stanového termínu sa prihlásilo 18 ľudí.

Spojenú televíziu a rozhlas chce napríklad viesť bývalá šéfka Slovenského rozhlasu a dočasná riaditeľka RTVS Miloslava Zemková, generálny riaditeľ Tlačovej agentúry Slovenskej republiky (TASR) a bývalý šéf Slovenského rozhlasu Jaroslav Rezník aj Peter Abrahám, bývalý člen Rady pre vysielanie a retransmisiu.

Portál Medialne.sk priniesol informáciu, že prihlášku podal aj bývalý hovorca prezidenta a publicista Ján Füle, tiež motoristický novinár Pavel Jacz. Podľa portálu sa o post chce uchádzať pravdepodobne aj bývalý novinár Marián Šinkovič a taktiež bývalý majiteľ a generálny riaditeľ zaniknutého nitrianskeho N-Radia Jaroslav Dóczy, ako aj Marián Ostatník, ktorý sa hlási pri každej voľbe.

Všetky obálky odtajnia dnes za prítomnosti členov mediálneho výboru v parlamente. Minister kultúry Daniel Krajcer (SaS) vyhlásil, že po zverejnení kandidátov povie, kto z nich, podľa neho, najviac spĺňa kritériá odbornosti. Samotné vypočutie kandidátov na post šéfa RTVS je naplánované na 7. februára.

Zákon o RTVS, ktorý zlúčil Slovenskú televíziu a Slovenský rozhlas do jednej verejnoprávnej inštitúcie od 1. januára, vzišiel z dielne ministra Krajcera. Spojenie dvoch inštitúcií odôvodňoval najmä zlou ekonomickou situáciou v televízii.

Ing. Tibor Takáč z Rožňavy, podpredseda Občianskej konzervatívnej strany, predložil svoj „Projekt riadenia a rozvoja Rozhlasu a televízie Slovenska“, v ktorom navrhuje najneskôr do konca roku 2012 zrušenie tejto inštitúcie.

„Podľa môjho názoru, ako dlhoročného poslucháča a diváka, sledujúceho denne a dôsledne naše elektronické verejnoprávne médiá, sa tieto nedajú absolútne vôbec nijakým spôsobom reformovať, či zreformovať tak, aby plnili poslanie a úlohy upravené v § 3 a § 4 zákona č. 532/2010 Z.z.,“ uvádza vo svojom projekte Ing. Takáč. 

„Mojím základným a jediným zámerom v tomto projekte je, po nástupe do funkcie generálneho riaditeľa Rozhlasu a televízie Slovenska, pripraviť v termíne do jedného roka (maximálne do konca roka 2012) od môjho nástupu, návrh zákona a podrobného (technologického) postupu, na úplné a konečné zrušenie novej verejnoprávnej inštitúcie RTVS, t. j. doterajšieho verejnoprávneho rozhlasu a verejnoprávnej televízie,“ spresnil svoj zámer.

Ako ďalej zdôvodnil, poslanie a všetky úlohy, ktoré by na mediálnom súkromnom trhu po zrušení verejnoprávnej inštitúcie chýbali, sa dajú podľa neho veľmi jednoducho a nepomerne lacnejšie ako prevádzkovanie RTVS zabezpečiť nákupom vysielacieho času, či konkrétnych programov štátom, transparentným spôsobom u súkromných elektronických médií (rádií a televízií).

„Verejnoprávna televízia plánuje rozpočet na rok 2011 vo výške 103 miliónov eur a z toho cca 70 % mieni minúť na nákupy tovarov a služieb. Pri rozhlase je ten podiel z plánovaných 28 miliónov eur menší, plánuje cca 50 % minúť na nákup tovarov a služieb. Keby sa obidve inštitúcie (dnes už len jedna spoločná) očistili od produkovania bulvárneho balastu (potrebného na zvýšenie ich úbohej sledovanosti), tak tvorba a nákup tzv. verejnoprávnych programov (publicistika, vzdelávanie, dokumentárna tvorba, pôvodná tvorba, a pod.) by sa dala realizovať za jednu polovicu terajších výdavkov na tovary a služby v oboch inštitúciách, čo by z celkového rozpočtu tvorilo 25-35 % (t. j. cca 40 mil eur). Tým by sa z verejných financií dalo ušetriť pre občanov ročne až 80-90 miliónov eur,“ zdôvodňuje svoj návrh ekonomickými ukazovateľmi. 

Návrh prízvukuje tiež politické aspekty. „Odstráni sa neustále zneužívanie verejnoprávnych médií na politické ciele jednotlivých politických strán, ktoré sú práve pri moci. A že sa tomu zneužívaniu nedá nijako zabrániť, dokazuje už len to, že sa o to snažili už všetky politické garnitúry celého politického spektra strán, ktoré sa od roku 1993 na Slovensku pri moci vystriedali a nikomu sa politické zneužívanie najmä televízie nepodarilo do dnešného dňa odstrániť,“ argumentuje Ing. Takáč

Vo svojom náývrhu tiež uvádza „dôvody zdravého rozumu“:  „Za verejnoprávne média sa dnes platia koncesionárske poplatky, ktoré sú v podstate veľmi prísnou daňou, vyberanou veľmi tvrdo a nespravodlivo od všetkých ľudí na hlavu, t. j. na počet elektrických hodín vo vlastníctve toho ktorého občana. Aj od ľudí nevlastniacich žiadne prijímače, prípadne vôbec nesledujúcich naše málo kvalitné vysielanie verejnoprávnych elektronických médií a to aj niekoľkokrát, podľa počtu elektromerov. Niet absolútne jediného logického dôvodu na umelé udržiavanie existencie obrovskej inštitúcie zvanej verejnoprávna, ktorá prostredníctvom priamych daní touto samotnou existenciou umelo živí viac ako 900 zamestnancov v pôvodnej STV a viac ako 600 v pôvodnom SRO. Existencia médií v takejto nanucovanej a natoľko svoj účel neplniacej podobe je dostatočným argumentom na jediný cieľ, ktorý svojou kandidatúrou chcem podporiť a zrealizovať,“ zdôraznil v návrhu Ing. Takáč.

„Pri existencii internetu, sa už aj dnes veľmi biedna sledovanosť verejnoprávnych médií bude čím ďalej viac a viac znižovať. Zotrvávanie pri modeli verejnoprávnych médií považujem skôr za vec zvyku a tradície. Neviem celkom presne definovať, čo by mala byť dnes a do budúcnosti programová skladba verejnej služby obsahovať, keďže časy, keď tento typ televízie vznikal, boli časy, keď aj vo väčších štátoch, ako je Slovensko, bola jedna, alebo dve televízie. Neexistoval výber dvesto programov na satelite, alebo päťdesiat káblových. Dnes to ešte každý nemá, ale keď sa prejde na digitalizáciu, čo bude na základe usmernenia Európskej komisie najneskôr v roku 2012, tak fakticky každá domácnosť bude mať taký široký výber rôznych, aj monotematických programov, že vôbec hovoriť dva roky predtým, čo by mala vysielať verejnoprávna televízia, je problematické. Za pätnásť rokov existencie STV nebol možno ani deň, keď by si plnila na sto percent poslanie, ktoré od nej vyžaduje zákon. Sledovanosť jednotky nedosahuje ani 25 % a keby sa neuchyľovala ku komerčnejšiemu až bulvárnemu žánru, tak by tá sledovanosť klesla na úroveň dvojky, ktorá dosahuje žalostných 3-3,5 percentnú sledovanosť,“ konštatuje Ing. Takáč.

Vo svojom projekte taktiež uvádza, že pred pár rokmi nastala situácia, že verejnoprávne médiá predali svoje pohľadávky voči neplatičom súkromnej firme, ktorá potom od bežných koncesionárov vymáhali obrovské, až ruinujúce čiastky, vrátane rôznych nezmyselných pokút a penále, čím vlastne z dovtedy slušných občanov urobili podvodníkov najvyššieho rangu. Zrušením RTVS by sa podľa neho aj toto nepríjemné kriminalizovanie občanov odstránilo.

Ako príklad, hodný nasledovanie uvádza Spojené štáty. „V Spojených štátoch amerických aj bez verejnoprávnych médií určite vedia, čo je to občianska spoločnosť a jej dialóg. Zo Spojených štátov si dnes môžeme úplne bez problémov prevziať príklad nakupovania vysielacích časov a programov štátom u súkromných médií, čo je podľa môjho názoru dostatočne múdra a už odskúšaná myšlienka. Keď už dávať verejné peniaze, tak naozaj len na to verejnoprávne, čo by komerčná televízia nikdy nevysielala. Nemá zmysel, aby verejnoprávna televízia produkovala veci, ktoré bežne robia aj komerčné televízie. V USA , kde verejnoprávne médiá nemajú, vôbec necítiť, že by to malo negatívny vplyv na demokraciu, či vývoj v spoločnosti už desiatky rokov, skôr je to naopak.“

V závere svojho projektu Ing. Tibor Takáč konštatuje, že kým majú rozhlas a televízia ešte akú takú hodnotu, by sa ich privatizáciou dali okrem ostatných hore uvedených výhod, získať ešte nemalé financie do štátneho rozpočtu. „O pár rokov, s mohutným nástupom digitalizácie a internetu ich hodnota a aj s ich sledovanosťou prudko klesnú a prirodzene reálne zaniknú, pretože budú utopené v mori modernejších komerčných súkromných televízií, postavených na báze digitálnych technológií a internetu.“

Na návrh ako prvý reagoval Peter Navrátil,  dramaturg Slovenskej televízie: „Odkážte prosím pánovi inžinierovi Tiborovi Takáčovi, odborníkovi na verejnoprávne média, že je hlupák.“

 Článok môžete podporiť na Vybrali.sme.sk kliknutím sem

Dokument: Zákon 532 o RTVS

205 Komentářů k "Rožňavčan navrhuje zrušiť RTVS"

 1. Pán Peter Navrátil si z ľudských vlastností najviac cení: čestnosť, zodpovednosť a schopnosť mať svoj názor. No návrh a zároveň aj názor na doterajšie fungovanie STV a SRo Tibora Takáča si už asi necení, keď mu odkázal také slová. Asi sa zľakol, že mu ostane len stan, spacká, kotlík a oddychovanie v prírode.

 2. Ked sa nad tym clovek hlbsie zamysli, tak pan Navratil ma vlastne aj pravdu. Myslim, ze nie len ja, ale vacsina koncesionarov, ktori uz roky platime tie predrazene, tunelovane a politicky zneuzivane institucie, sme hlupaci. Ja som sa praveze teraz rozhodol prestat byt hlupakom. No neplatenim koncesionarskych poplatkov dosiahnem iba exekucie na svoj majetok, a preto cez generajneho riaditela sa mi zda ovela lepsie a ucinnejsie riesenie tohto problemu.

  Na zrusenie verejnopravnych medii podla mna netreba byt odbornikom na media. Ked je pan Navratil dobry odbornik, nemal by sa bat o svoj osud. O dobrych odbornikov bude vzdy zaujem, najma v sukromnom sektore. No neviem, ci aj o odbornikov na verejnopravne …, tu som si uz nie tak isty.

 3. a čo tak zrušiť predraženú vládu?

 4. drzim palce pan Takac, mate absolutnu pravdu, hocikto tam bude vzdy sa tam budu tunelovat peniaze danovnikov a politicke strany pri moci bud mat vzdy zalusk ovplyvnovat toto medium, preto ja ako obcan a danovnik odmietam prispievat na takuto skorumpovanu instituciu aj nadalej…nenechajte sa odradit silne kriciacimi a dobre platenymi statnymi zamestnancami ktori obhajuju svoje benefity na ukor danovnikov, mate moju absolutnu podporu

 5. Odkážte prosím pánovi Navrátilovi, že je zadubenec

 6. Hmmm.. Prečítal som si aj návrh, aj tzv. prvú reakciu na tento návrh. Zaujímavé…:-)

 7. Tibor, drzim Ti palce!!!

 8. Absolutny suhlas so zrusenim RTVS.

 9. Tuto debatu by som nazval trapna.
  Pisatel clanku si vobec neuvedomuje poslanie a zakon,podla ktoreho verejnopravny rozhlas a televizia funguje..On vidi len realitu a z nej vychadza.Zial realita je taka,aka je.Kvalita a obsah vysielanych programov,neumerne mnozstva pracovnikov,zastarale vysielacie technologie…to vsetko je nasledok neodborneho vedenia a nedostatocnej kontroly.
  Treba si uvedomit,ze zo zakona maju obe tieto ,teraz uz zlucene institucie, plnit aj specialne poslania v pripade ohrozenia,zivelnych katastrof a pod. Maju na to vybudovanu aj siet fungujucich RRT a vysielacov.Taketo povinnosti a aj pokrytie signalom nie je povinnostou sukromnych medii.
  Este su tiez zaujimave „pritakavacky kamosov“ autora clanku.“Odbornikov“,ktori sleduju verejnopravne media susedneho statu.

  • ty asi nepatris uz medzi najmladsich, a to by nebolo nic neprirodzene, ale myslenie ti trosicku zamrzlo niekde koncom roka 1989 a to je velmi tazko liecitelne, dokonca na to ani vo svajci ziadny liek este nevymysleli 🙁

  • „Treba si uvedomit,ze zo zakona maju obe tieto ,teraz uz zlucene institucie, plnit aj specialne poslania v pripade ohrozenia,zivelnych katastrof a pod.“
   V takýchto prípadoch má vláda právo využiť aj vysielanie súkromných médií aby varovala občanov alebo poskytla im informácie. Neviem o žiadnom prípade, kedy by to súkromné média nejakým spôsobom zablokovali. Skôr naopak, súkromné média boli zvyčajne prvé ktoré boli na miestach katastrof a prvé ktoré umožňovali vládnym predstaviteľom informovať občanov v priamych vstupoch z miesta…

  • „Maju na to vybudovanu aj siet fungujucich RRT a vysielacov.Taketo povinnosti a aj pokrytie signalom nie je povinnostou sukromnych medii.“
   To je omyl. Šírenie signálu aj verejnoprávnych médií už dávno zabezpečuje firma Towercom (http://www.towercom.sk).

   • Pan Kuhn…firma Towercom su vlastne Radiokomunikacie spolu so strediskami Specialna udrzba a montaze.Je tam stale ucast statu..percenta vam nepoviem.Zo zakona prave tato firma prebera v pripade vseobecneho ohrozenia statu informacnu zodpovednost.Vobec nie sukromne media !!!!!
    Sukromne media prave ze vyuzivaju jestvujuce RRT Towercomu.(body Kamzik,Trencin,Krizava,Strbske Pleso,Kralova hola,Dubník…)na „transport“svojich signalov k jednotlivym vysielacom.Aj pridelovanie frekvencii ma v rukach stat.A su na to prisne kriteria.
    Je totalna hlupost,ked si niekto mysli,ze z pozicie gen.riaditela zrusi RTVS.
    Nechapem preco IR vobec zverejnuje taketo clanky,ktore akurat podporuju vasne a nicim nepodlozene klebety.

    • To nič nemení na fakte, že firma Towercom nie je „verejnoprávna inštitúcia“, ale súkromná firma (aj keď s účasťou štátu), ktorej cieľom je vyrábať zisk. A RTVS musí Towercomu za šírenie svojho signálu platiť rovnako ako súkromné elektronické médiá.
     A opakujem, v prípade všeobecného ohrozenia štátu (ak napr. vláda vyhlási výnimočný stav), sú aj súkromné médiá povinné odvysielať oznamy a informácie vlády pre občanov (neviem vám povedať číslo zákona a paragraf v ktorom sa to píše, ale viem že taká povinnosť existuje).
     Mimochodom Tibor Takáč nehovorí, že zruší RTVS, ale že pripraví postup a návrh zákona ktorým sa zruší RTVS. Rozhodne o tom samozrejme parlament. Ten istý parlament, ktorý zvolí riaditeľa RTVS.

    • „Nechapem preco IR vobec zverejnuje taketo clanky,ktore akurat podporuju vasne a nicim nepodlozene klebety.“
     Navrhujete cenzúru súdruh major?

     • tu na IR cenzuru navrhovat netreba…staci sa obut do chranencov majitela IR,alebo jeho sameho.
      Stacilo by len pouvazovat naco takyto diletantsky clanok sluzi.Pan Takac si zvysuje popularitu?Ide vstupit do velkej politiky?Alebo si robi dobry den?
      Vas povazujem za cloveka znaleho,ktory posobil aj niekde inde,nie len na Slovensku a ma prehlad.
      Vratim sa k vasej poznamke „prípade všeobecného ohrozenia štátu (ak napr. vláda vyhlási výnimočný stav), sú aj súkromné médiá povinné odvysielať oznamy a informácie vlády pre občanov (neviem vám povedať číslo zákona a paragraf v ktorom sa to píše, ale viem že taká povinnosť existuje).“
      Taky paragraf mozno je..ale ktory predstavitel statu zveri v pripade napr.prevratu informovanost privatnym mediam so zahr.kapitalom.
      Vy tomu verite????? Ja nie

      • Nebojte sa major, myslím, že úplne každý.

       Ja som teda ešte veľa štátnych prevratov nezažila, možno by ste mohli ešte podrobne opísať rozdiel medzi situáciami, že prichádza štátny predstaviteľ do verejnoprávnej televízie s poplašnou správou a prichádza do súkromnej. Bo dajako sa mi zdajú celkom rovnaké.

       A ešte : je jasné, že sme sa o ohrození štátu nedozvedeli, lebo súkromná televízia to odmietla (bohvie prečo) odvysielať, nebolo ani dobre počuť udieranie na zavesenú koľajnicu, mimochodom, ja, i ďalší absolventi miestneho gymnázia sa na toto spoliehame v plnom rozsahu, čo teraz ? Čo máme robiť ?

       No a ešte : máte signály o dajakom o ohrození štátu ? Bo my tu sme nič ešte nepočuli, odkedy sme v NATO ja som taká dajaká spokojná, len či nie prehnane, to by som chcela vedieť.

       • Vstupujete do diskusie a preto ze tam diskutuje mjr.Maixner,tak idete don uplne bezhlavo.
        Neprecitate si o com sa diskutuje,preco sa preslo v diskusii az k prikladu vseobecneho ohrozenia,co je vlastne sukromne a co verejnopravne medium,preco sa dodnes nic radikalne nemenilo,preco parlament nemeni zakony a hlavne neznizi stav zamestnancov v kritizovanej institucii……
        Skuste sa s doverou obratit na niektoreho zakonodarcu..niektori su dokonca Facebooku.

        Bo podla Vas je lepsie zadrbat len tak.
        Bo Vy aj tak tam kde ste nic nebudete pocut,bo to ked aj nieco nahodou bude,tak to pride z inej strany.

        • Mýliť sa je ľudské, majore, aj vy sa mýlite. Túto diskusiu čítam veľmi pozorne a vôbec nie kvôli vám. Ibaže vy tak hrozne trepete, že som neodolala zatrepať si aj ja…

         S tým majorom ste sa riadne zžli, stavím sa, že už aj salutujete. Aspoň v duchu, priznajte sa.

         • jasne pani golianova…salutujem ,pohybujem sa priskokmi,dvere otvaram granatmi..a to vsetko preto,aby som na Vasej tvaricke vyludil usmev spokojnosti.
          Niet nic krajsie,ako pocit,ked viete ze niekde daleko sa nachadza spokojna pani golianova.

          • alena golianová | 28. januára 2011 z 18:24 |

           Zo srdca vám ďakujem, pán G., čo viac by som si ešte mohla želať, než že začnete občas brať život s trochou humoru. Druhá časť vety bez irónie z mojej strany, výnimočne.

      • major, mame tu aj internet, najmodernejsie medium, a podla mna aj najviac vyuzivane na informovanie rozneho druhu. Ja len nechapem, preco sem v kuse pletiete nejaky statny prevrat, preboha?!
       A to, ze niekto ma takyto nazor ako Tibor, este neznamena, ze si chce robit dobry den. Preco? Len preto, ze mal odvahu vytiahnut uplne iny pohlad na problematiku? Ze sa dotkol citlivej zalezitosti bez servitky na ustach? Ze to urobil takymto originalnym sposobom? Ved upozornuje na nieco, co je ocividne kazdemu, len nam obcanom akosi nedochadza, ze my sme ti, ktori o tomto rozhodujeme. Este stale sme v stadiu – tak je to v zakone, tak ho musime slepo dodrziavat. Preco by sa konecne nemohli aj Slovaci zobudit a navrhnut zrusenie institucie, ktora im v podstate vobec nebude chybat?

       • to ze nechapete ze som tu uviedol statny prevrat ako PRIIIIKLAD je dosledok toho ze vstupujete do diskusie(ako obycajne),bez toho,aby ste si precitala o com sa diskutuje.
        Zas obhahujete koho poznate a budete mu ako obycajne pritakavat.Tu odvahu kritizovat nasiel uz pred rokmi p.Rusko a kritizoval verejnopravne media dokonca v priamom prenose cez svoju televiziu.Stal sa dokonca ministrom…a nezmenil NIC !!!!
        Zakon zial musime dodrziavat… ja ho tiez dodrziavam a platim.Dokonca nemam ani TV prijimac. Len nechapem preco tu z Takaca robite Robina Hooda.
        To ze priznavate ,ze by sa mali Slovaci konecne zobudit potvrdzuje,ze ste asi sipova Ruzenka.Drzim palce..nech sa Vam to spolocne podari.Budem uprimne rad.

        • Pán major, ja by som len ak môžem mal 2 otázočky. Vy Ste, alebo Ste bol naozaj major? Ak áno, tak aké je Vaše ČVO?

        • Samozrejme, a vy ste ten, co je prebudeny uz 100 rokov, a vsetci okolo neho su magori.
         Fajn, tak mi dajte aspon jeden jediny PRIIIIIKLAD, kvoli comu musime mat takuto instituciu, a potom vam poviem, ze ok, mate pravdu. Ale taky, kvoli comu nemozeme nic ine vyuzit, ziadne ine medium, ziaden iny sposob komunikacie. A ak nieco take v 21. storoci najdete, tak klobuk dolu.

         • To ja neviem Sipova Ruzenka…preco musite mat takuto verejnopravnu instituciu.Ja za to nemozem, ale mozem Vam alibisticky prezradit ze od studii
          do dnesnych dni som sa nezucastnil na ziadnych volbach.Znamena to,ze som sa nepricinil o ziadnu podporu verejnopravnych medii,tym ze by som bol dal hlas nejakemu poslancovi/politickej strane.
          A ako som tu uz parkrat napisal…pozeram vyhradne ine verejnopravne media.

          Stav ktory momentalne je,ste si zapricinili vy vsetci.
          Ale predsa len mam pre vas jeden priklad.Ked vas to velmi stve,zbalte si veci a odcestujte do krajiny,kde verejnopravne media normalne funguju.

      • Návrh na zrušenie (sprivatizovanie STV a SRo) nie je originálny nápad Tibora Takáča. V odborných kruhoch sa o tom už diskutuje dlhšie, akurát táto diskusia nemala doteraz väčší priestor v hlavných médiách (ani na IR :-). Dovolím si dať vám do pozornosti projekt „Programové vyhlásenie reformnej vlády“, ktorý spracovala skupina slovenských analytikov (a na ktorom som sa podieľal aj ja v časti zahraničná a obranná politika).
       http://www.reformnavlada.sk/kulturny-a-medialny-priestor.html
       V tomto projekte sa navrhuje (a zdôvodňuje) nielen privatizácia STV a SRo ale aj TASR.

       • Nehnevajte sa, ale rušiť televíziu a rozhlas je donebavolajúca hlúposť. Pozrite sa, ako funguje verejnoprávna česká televízia. A počuli ste už niekedy Rádiožurnál, ktoré vysiela Slovensko 1? Také správy nenájdete v žiadnej Markíze, ani Jojke a ďalších súkromných pseudomédiách.

        Prečo doteraz nik nebol zodpovedný za vytunelovanú televíziu? Prečo nik nie je sankcionovaný a nemusí platiť za škody, ktoré spôsobil. Nesúhlasím s nákupom programov zo súkromných televízií. Nesúhlasím s rušením, pretože STV a rozhlas by mohli mať úžasný potenciál. A myslím, že rozhlas ho aj má a mne osobne plne vyhovuje. Nemôžem súhlasiť s níázorom Tibora Takáča ani žiadnych analytikov, pretože Slovensko nie je Amerika. A myslím si, že ľudia by si zaslúžili viac hodnotnejších programov, než aké televízie ponúkajú.

        • „A počuli ste už niekedy Rádiožurnál, ktoré vysiela Slovensko 1?“
         No priznám sa, že Rádiožurnál, ktorý vysiela Slovensko 1 nepočúvam od čias, keď mu šéfoval istý Ivan Mjartan. V tom čase sa tomuto „verejnoprávnemu“ médiu hovorilo Rádio Mečiar. Pre tých, či to nezažili, alebo už zabudli na pripomenutie…
         http://www.sme.sk/c/5285055/radiozurnal-zazil-uspech-aj-cenzuru.html
         Mimochodom v tom čase som pracoval ako redaktor Denníka SME a mojim kolegom sa stal Ľubo Lintner, ktorého krátko predtým vyhodili z „verejnoprávneho“ rozhlasu, lebo odmietal robiť pro-Mečiarovskú propagandu a robil nezávislú publicistiku, ktorá poukazovala na prešlapy mečiarovcov. V tom čase malo oveľa kvalitnejšie a objektívnejšie spravodajstvo súkromné Rádio Twist, konkrétne Žurnál Rádia Twist.

         • Teraz nerozumiem, ako s tým majú súvisieť mečiarovské časy. Je mi úplne jasné, čím si u nás médiá prešli a čím si prechádzajú. Skúste si ho niekedy naladiť a porovnať s tými hlúposťami, ktoré vidíte niekde v správach. Momentálne sa dozviem viac z takého Rádiožurnálu, ako z akéhokoľvek iného média a jeho programov. Takže neviem, aký to má teraz súvis s tým, že ste robili pre SME a koho ste mali za kolegu. Ja som mala tiež pár kolegov, ktorí pre cenzúru odišli z rôznych médií..a porovnávať čosi, čo bolo, akoby to bolo dnes mi príde nepochopiteľné. Poukázala som na to, že je hlúposť rušiť verejnoprávne médiá a je načase to začať riešiť ako službu, podotýkam kvalitnú, verejnosti. A ak si to tam ktokoľvek tuneluje, nech si za to nesie aj dôsledky.

          • Skuste mi odpovedat PETRA, preco si to RTVS nechcete zaboha platit sami, ako my, chudobni a netunelujuci ludia, ktori si platime telenovely sami? Iba preto, ze ste vychcanejsi ako my a viete si to dat schvalit v parlamente?

           Ked chceme my, normalni ludia dobry film, tak si zaplatime HBO. Preco to vy nedokazete s RTVS, ale musite nam jednoduchym ludom stale smatrat po vreckach???

           Nestaci, ze vam platime vselijake ine intelektualne zabavky, ako su opery, narodne divadla, ci symfonicke orchestre? Kde sa potom chodite za nase penaze pretrcat v robach pred kamerami verejnopravnych TV, a zase za nase peniaze?

          • Asi mi niečo uniklo alebo ste sa pomýlili..:-) Dokonca tejto reakcii ani celkom nerozumiem. 🙂 Nikto tu nie je za róby, ale za to, aby národ dostal aj kvalitnejšie programy. A myslím si, že je na Slovensku dosť šikovných ľudí, ktorí by ich vedeli robiť a nielen blízki známych a pod. A ak máte radi dobrý film, môžete si ho pozrieť aj na STV 2 – často sú fajn. Druhá vec už je, či zrušiť koncesionárske poplatky. To by azda bolo viac na mieste!

          • Asi mi niečo uniklo alebo ste sa pomýlili..:-) Dokonca tejto reakcii ani celkom nerozumiem. 🙂 Nikto tu nie je za róby, ale za to, aby národ dostal aj kvalitnejšie programy. A myslím si, že je na Slovensku dosť šikovných ľudí, ktorí by ich vedeli robiť a nielen blízki známych a pod. A ak máte radi dobrý film, môžete si ho pozrieť aj na STV 2 – často sú fajn. Druhá vec už je, či zrušiť koncesionárske poplatky. To by azda bolo viac na mieste!

           A inak, nie som si istá, či sa prihovárate správnej osobe, pretože mne nik za nič neplatí 🙂 Dokonca sa nepovažujem ani za bohatú a ani za intelektuálku. Chodím do práce a tiež ma neteší, že vyhadzujem peniaze do luftu..

          • Má to spoločné to, že politické ovplyvňovanie „verejnoprávneho“ vysielania sa nedá nikdy úplne vylúčiť. Lebo to verejnoprávne je v skutočnosti štátne. Súčasného riaditeľa (riaditeľku) RTVS zvolila NR SR. Všetky dozorné orgány bude tiež vždy obsadzovať vláda alebo parlament. Takže bude vždy závisieť iba od toho, nakoľko slušných politikov budeme mať vo vláde, resp. či budú mať väčšinu v parlamente. O tom ako STV 20 rokov šafárila s verejnými zdrojmi (teda našimi peniazmi) ani nehovoriac.
           PS: Ja keď chcem vedieť čo sa deje na Slovensku, tak si pozriem niekoľko spravodaských relácií v TV a prečítam niekoľko správ na rôznych internetových portáloch a prípadne vypočujem správy na Rádiu Lumen (17:30 Infolumen) a na základe toho si spravím názor.

        • Nepochybujem, že kvalita vysielania Rádiožurnálu Slovensko 1 sa po výmene ľudí po Mečiarovej ére zlepšila, koniec-koncov robilo tam aj pár mojich kamarátov. 🙂 Ale SRo nie jej jediné rádio ma Slovensku, ktoré vysiela dobré spravodajstvo. Veľmi dobré spravodajstvo má napríklad Rádio Lumen.
         SRo mal za Fica šťastie, že v tom čase, že Zemkovej plynulo funkčné obdobie, takže ju nevedeli odvolať, ale to sa nemusí opakovať. Koniec-koncov, aj zlúčenie SRo a STV bolo motivované hlavne tým aby mohli odvolať neodvolateľného Nižňanského. Mimochodom, že sa tento človek stal 20 rokov po páde komunizmu riaditeľom „verejnoprávnej“ STV bola riadna hanba.
         Naozaj nevidím dôvod aby som zo svojich daní platil niečo čo nepočúvam a čo občas vysiela bludy s ktorými zásadne nesúhlasím.

        • „Nesúhlasím s nákupom programov zo súkromných televízií.“
         A s tým že „verejnoprávna“ televízia už dlhé roky nakupuje výrobu mnohých programov u súkromných produkčných spoločností – tých istých ktoré podobné programy vyrábajú aj pre súkromné televízie (http://www.maya.sk/, http://www.omegaplus.sk/) – s tým súhlasíte? Koľko zmlúv STV ročne uzavrela? 40 tisíc? Veď STV samotná už nevyrábala takmer žiadne vlastné programy, iba zabezpečovala vysielanie tých, ktoré jej vyrábali externé spoločnosti, ktorým teraz dlží prachy…)
         http://medialne.etrend.sk/televizia-spravy/zemkova-zrusila-verejne-obstaravania-a-chce-dodatky-k-zmluve-s-towercomom.html
         http://profily.webnoviny.sk/slovensko/zemkova-kriticky-stav-v-rtvs-sa-bez-/301088-clanok.html

        • PETRA,
         preco si narokujete od nas, chudobnych a jednoduchych ludi, ktorych je vacsina a ktorym stacia mexicke telenovely, aby sme platili televiziu a rozhlas vam, par ludom, „ktori si zasluzia hodnotnejsie programy“? Kto plati nam tie romanticke telenovely???

         Nemyslite si, ze je to od vas bohatych intelektualov velmi sebecke, az chrapunske myslenie, ziadat nas hlupych neintelektualov, aby sme vam platili vase „hodnotne“ programy na RTVS?

         My vam ich neberieme, ale platte si ich sami, tak ako si my platime tie nase telenovely a nehodnotne programy na sukromnych TV ako su: Diskovery, Spektrum, TA3, JOJ plus, HBO, EuroSport, Hallmark, HBO2, Nova, Prima, atd.

         Skuste mi odpovedat PETRA, preco si to nechcete zaboha platit sami, ako my? Iba preto, ze ste vychcanejsi ako my?

      • Súdruh major, tak som si kvôli tebe dal tú námahu a je to ÚSTAVNÝ ZÁKON č. 227/2002 Z.z. z 11. apríla 2002 o bezpečnosti štátu v čase vojny, vojnového stavu, výnimočného stavu a núdzového stavu
       Čl. 4
       Výnimočný stav
       (4) V čase výnimočného stavu možno v nevyhnutnom rozsahu a na nevyhnutný čas podľa závažnosti ohrozenia obmedziť základné práva a slobody a uložiť povinnosti na postihnutom alebo na bezprostredne ohrozenom území, a to najviac v tomto rozsahu:
       k) podriadiť vydávanie tlače povoľovaniu, obsah tlače a vysielania rozhlasu a televízie podriadiť zavedením cenzúry a zabezpečiť vstup do vysielania rozhlasu a televízie spojený s výzvami a informáciami pre obyvateľstvo,

       • Tak a je to tu čierno na bielom stačí, alebo ešte budeš mudrovat?

        Tuším bude lepšie, ked ho nechame pre jeho monolog , nech sa odbavuje sam pre seba.

       • Spravne…
        a co uklada Zakon o verejnopravnych mediach?
        .. Telekomunikacny zakon?
        Alebo su uz nebodaj zrusene????
        Stale sme este nedostali k podstate nasej diskusie. P r e c o s a z a k o n o m n e z r u s i v e r e j n o p r a v n a i n s t i t u c i a o ktorej sme sa zhodli ze len zatazuje vrecka poplatnikov a daleko zaostava za sukr. mediami v kvalite. Prosim o Vas nazor.
        Dalej sa zhodneme aj v tom ze p.Takac svojim odhodlanim kandidovat aj tak neuspeje a ani keby obsadil post riaditela,nic nezrusi.Prave naopak.Bude musiet poslusne robit,co mu bude nariadene.

        • Tak sorry majore, ale nebudem ti tu robiť rešerše všetkých zákonov. 🙂
         Samozrejme že je viac ako pravdepodobné, že TT neuspeje, ale pozitívum jeho aktivity je v tom, že sa o tejto téme začne viac hovoriť. A zástancovia verejnoprávnych médií budú musieť pre občanmi obhajovať svoje postoje a vysvetľovať o čo by sme zrušením verejnoprávnych médií prišli.
         PS: Ak by sa TT nejakým zázrakom stal riaditeľom RTVS, určite by pripravil návrh zákona o privatizácii RTVS a potom by rozhodoval parlament. Myslím si, že by to neschválil, ale opäť by to pomohlo diskusii o tom, na čo sú nám vlastne verejnoprávne médiá. A v budúcom volebnom období by to možno vyšlo. 🙂

         • Ivan Kuhn | 28. januára 2011 z 21:44

          … ,ale pozitívum jeho aktivity je v tom, že sa o tejto téme začne viac hovoriť. A zástancovia verejnoprávnych médií budú musieť pre občanmi obhajovať svoje postoje a vysvetľovať o čo by sme zrušením verejnoprávnych médií prišli. …

        • Ty si ešte vačší zadubenec ako ten Navrátil.Česť práci, aj tebe do polievky.

      • Majore Igore Gecelovsky, rozmyslal si niekedy, ze co by sme robili v pripade napadnutia nasho statu atomovymi zbranami (napriklad Svajciarskom)? Lebo ked to nevies, tak vsetky atomove kryty na Slovensku sme zrusili. Za sociku boli skoro v kazdom vacsom cinziaku, no po 89-om sa pootvarali a decka si z nich porobili rozne mladeznicke kluby, ci dielne.

       Naco nas vlada bude infiormovat o atomovom poplachu cez verejnopravny RTVS, ked sa nemame kde schovat. Za sociku by sme boli v tych krytoch prezili aj o dva-tri tyzdne dlhsie, ako bez krytov. Co by si navrhol urobit s touto katastrofalnou situaciou?

       • Tibinko….navrhoval by som v prvom rade,aby si uz konecne vyhladal psychologa a prestal sa hrat na „rusica“ vsetkeho,co nedosiahne viac ako 3% vyuzitia.
        Inak ti prajem,aby si do Bratislavy vycestoval.Treba si pozriet hlavne mesto.Niekedy si tam chodil na GP pre „rozumy“…pamatas.Dopadnes ako kazdy sedliak,ktory sa pcha medzi politicku zberbu.Ked si este nebol zosmiesneny v tlaci a v televizii,tak po tvojej kandidature urcite budes. Neviem co mas so Svajciarskom.Uz som sa niekolkokrat vyjadril ze vo Svajci nie som.Ale ak niekto neovlada zemepis,tak ho lutujem.Pred 1/2 r.som poslal do redakcie IR seriu fotiet z Kaprunu.Kto z toho urobil Svajciarsko,neviem.Ale kludne Vas v tom vsetkych necham.Aj hlupost je Bozi dar ..niekedy je to az katastrofa,ako v tvojom pripade.
        Prajem pekny den.

        • Vy, pán G. , tým že ste pri informácii o „šťastných kravách“ napísali „tu“, nie tam. Mimochodom, je to úplne jedno, kde ste, či ?

         Keby ste Vy nemali osobnú potrebu každého virtuálne prefackať, nik by Vám to nevracal. Tretí Newtonov pohybový zákon platí aj v oblasti komunikácie – akcia vyvoláva reakciu.

         Conery IP 83.215.35.196 odpovedá:
         November 16th, 2010 o 20:56


         Mam taky dojem ze nie som sam na tomto chate,kto “nechape” o com pisete.
         Iba ak ste chceli nieco napisat a nepodarilo sa Vam dostatocne vyjadrit.
         Inak k tomu “hnusne kapitalistickemu Svajciarsku”…verte,ze tu su este aj kravy stastnesie

         Kvôli počtu znakov skrátené.

         • Ked budete mat cas,skuste spocitat kolko priamych urazok napisal diskutujuci pod IP 83.215.35.196 (pripadne ustedril faciek ) niekomu.
          A kolko dostal on o Vas.
          Bude to zaujimave skore.
          Pani Golianova…ked je niekto prec mimo rodiska (teraz to myslim vazne ,co pisem)zacnie sa mu.Mysli na navrat.Kazdy navrat je spojeny s prerusenim vytvorenych vazieb,stahovanim sa ..atd.
          Ale ked si sadnem k PC,tak ma vsetka clivota prejde.Skuste hadat preco?
          Nechapem co chcete naznacit citaciou zo 16.11.2010.
          Je to citacia z nasej komunikacie?prirovnaval som Vas k citovanemu zvieratu?reagoval som vobec na nejaku vasu pripomienku v ten den o 20:56? Pani Golianova…prosiiim.Nestavajte sa do stada…ostante radsej Sipovou Ruzenkou.
          Prajem prijemny vikend

  • Suhlasím s mjr. pretože verejnoprávne inštitúcie su vo všetkých krajinách a nie že len slúži počas katastrof a pod. ale je to aj inštitúcia, ktorá je založená aj na národnom princípe. Myslím, že túto tému treba prenechať odborníkom , ktorí sa tomu aj rozumejú.A stými pritakávačkami tiež súhlasím. Ešte mimo tejto témy. Pred voľbami sa nadávalo na mestské zastupiteľstvo že čo nerobia a čo robia tak zle, a teraz? Jevšetko Ok a tí ktorí boli pred voľbami takí zanietení pisatelia tak odrazu zmizli .

  • Vazeny mjr Maixner,
   pan Takac presne pise, ze za tuto sluzbu musim platit bez ohladu ci ju vyuzivam, resp ci mam alebo nemam prijimac. Mna ako zakaznika, ktory financuje tuto obludu 2x ( 1.koncesionarske poplatky a 2.cez dane zo stat rozpoctu), nezaujimaju podruzne specialne poslania. Mna zaujima, co za tieto poplatky dostavam a preco?
   Vsetci zijeme na Slovensku a vieme ako to chodi s korupciou, velkou a malou politikou a pod. Kym bude RTVS existovat, budu existovat tlaky na zneuzivanie a budu sa tam prelievat peniaze. Inokedy viac, inokedy menej.
   Odstranenim RTVS sa odstrania presne tie problemy, ktore tu stale riesime (vply a financovanie).
   P.S. Pana Takaca nepoznam a nie som jeho pritakavacom.

   • Pre tihino…
    Zial v otazke konc.poplatkov Vam davam za pravdu.Mudri politici postavili zakon tak,aby obcan platil koncesiu nie za kvalitu programu,ale za vlastnenie TV prijimaca. Stat vybral rocne velke peniaze,ktorych cast dal STV a SR..zial,ale urobil z tychto institucii zaroven „uschovnu“ nepotrebnych existencii,ktori by sa nikde inde neuzivili a dal im pekne platene miesta.Vysledok….moloch,ktory nic neprodukuje,zije z repriz..statneho rozpoctu a este podla zakona nesmie podnikat.(napr. reklamy )
    Ale na druhej strane plni dolezitu funkciu v pripade ohrozenia statu.
    Neznamena to ale ze sa to da jednoducho zrusit a hotovo !!!!!
    Vo vacsine Europskych statov ma stat pod palcom minimalne jedno rozhlasove a televizne vysielanie.

    • Vo väčšine európskych štátov stále funguje iba štátny dôchodkový pilier, aj keď sa v celej západnej Európe diskutuje o zavedení druhého sporivého piliera už 15-20 rokov. My sme ho zaviedli pred pár rokmi a tiež vtedy jeden z argumentov bol, že prečo ho zavádzame, keď takmer všade funguje iba štátny. Ale naši politici mali odvahu ho zaviesť. Západní politici si uvedomujú demografický vývoj a to, že priebežný dôchodkový systém je neudržateľný, ale nemajú odvahu zaviesť nevyhnutné, ale na začiatku nepopulárne opatrenie.
     Som presvedčený, keby sme na Slovensku sprivatizovali STV, tak nás čoskoro budú nasledovať ďalšie európske štáty. A možno by si zavolali Tibor Takáča aby im s tým pomohol. 🙂

  • Konečne viem, prečo súkromné média dôsledne a bez výhradne ignorujú všetky ohrozenia a živelné katastrófy. Darmo skúšam jednu súkromnú TV za druhou. V správach sa katastróf ani nedotknú. Keby sme nemali štátny rozhlas a televíziu, tak sa o žiadnych katastrófach nedozvieme a netušili by sme, že vôbec existujú. Svatá prostoto…

  • Pán Takáč je odborník do všetkého, to si ešte nevedel? A jeho sláva dorazila už aj do BA. 😀 A pán Navrátil by si zas mohol dávať väčší pozor na pusu. Jedna vec je s niekým nesúhlasiť, ale aby verejne nadával na niekoho, kto sa mu svojimi daňami skladá na plat, to je trochu drzé.

   • iko, kľudne sa i naďalej schovávaj za nick zo strachu o vlastnú držku, ale rovnako sa potom zdrž i vyjadrení typu „Pán Takáč je odborník do všetkého, to si ešte nevedel? A jeho sláva dorazila už aj do BA.“, ktoré sú v prípade „odvážneho“ anonyma vrcholne neetické. Tibor Takáč v Bratislave nie je neznámou personou, buď bez obáv.

    • Na to aby som si o ňom vypracoval svoj názor nepotrebujem žiadne meno. Stačí keď vidím, čo robí, ako sa správa a aké blbosti píše. Toto čo teraz predvádza je cca podobné ako keď navrhoval šetrenie v našom meste. http://www.inforoznava.sk/infoservis/usporit-64-mil-da-sa
     Myslí si že šetrenie je o tom, že tu utiahnem 10%, tam utiahnem 20%, ale v skutočnosti nemá ani šajnu čo presne tie financie predstavujú. Čo si mám o takom myslieť? A keďže kandiduje na funkciu vo verejnej správe tak si nebudem dávať servítku pred ústa len preto lebo sa skrývam za nick, to nie ja tam kandidujem. A keď mu vadí kritika, tak nech na verejnú funkciu nekandiduje, nech sa venuje ďalej podnikaniu, tam mu nikto nebude kecať.

     • Ja si myslím, že sa o zrušenie RTVS nemusíme obávať…:-) A dôvod je veľmi jednoduchý…

     • iko, asi sa nerozumieme. Ja nie som Tiborova hovorkyňa, tvoja arogantná veta zaráža mňa a ani po opakovanom čítaní v nej nenachádzam kritiku. Čo si o akomkoľvek probléme budeš myslieť je i naďalej plne v tvojej kompetencii, iba sa skús zdržať podobných osobných invektív. Ver mi, podobné podpásovky dokáže rozdávať každý, nie je to bohvieaký výkon. Akurát slušní ľudia to nerobia.

      • Ja na tom nevidím nič arogantné. Len som trocha podpichovačne napísal, že pán Takáč má vo zvyku sa pchať tam, kde na to nemá. Je to svojim spôsobom kritika. Nemám nič proti jeho osobe, nikdy mi neuškodil, ani sa osobne nepoznáme, dokonca občas má aj celkom dobré návrhy, ako niečo vylepšiť, ale do žiadnej dôležitejšej verejnej funkcie by som ho nechcel. A pôvodne to malo byť súčasťou iného príspevku, aby som to podpichnutie hneď aj podporil mojim názorom na vec, ale kvoli obmedzeniu dĺžky príspevkov som ju musel napísať zvlášť, asi to nebolo dobré rozhodnutie. 😉

       • Naozaj iba svojim spôsobom, iko. Názory pána Takáča zvyčajne mávajú hlavu i pätu a tento vôbec nie je výnimkou. Ak ty rád platíš za tovar, ktorý nekupuješ, prosím, skutočne mi to nevadí.

        Nemyslím, že parlament by ho zvolil, ale veľmi dúfam, že viac ľudí sa zobudí z letargie začne sa zamýšľať, koľko ho ten nezmyselný moloch ročne stojí bez ohľadu na to, či ho užíva. Alebo že sa rovnako začne zamýšľať, za čo povinne platí zdravotné poistenie, keď u lekára si každý úkon hradí z vlastných prostriedkov. Alebo že povinne ukladá výplatu do akejsi banky, ktorá mu za to, že jej poskytuje svoje peniaze účtuje poplatky ..no a podobne by sa dalo písať ešte dlho, ibaže sa mi nechce.

    • Dakujem Alenka 🙂

     Ked sa niekto pusti pisat na verejnom fore, tak musi pocitat nie len s nesuhlasom, kritikou, alebo posmeskami (co je uplne v poriadku), ale niekedy, ako to zazili niektori kriticki novinari najmä za Meciara, aj s ovela horsimi dosledkami. Tu sa to (este) nedeje, takze je vsetko oukej.

   • Hm, odborník na všetko… čo ja viem. Keď chcem niečo zrušiť nemusím byť na to odborník. 🙂 Ja by som chcel zrušiť napríklad celé ministerstvo kultúry a tiež nie som odborník na kultúru.
    Myslím si, že bez verejnoprávnych médií neumrieme na neinformovanosť, neobjektivitu a kultúrne barbarstvo.
    Ide aj o to, že na RTVS sa skladáme „všetci“, ale obsahovo to pre „všetkých“ nikdy nenaplníme…
    Aj keď sa musím priznať, že z rádií si najradšej pustím FM-ko. 🙂 A rád si pozriem aj ČT. Radšej ako niektoré slovenské komerčky. 🙂
    No a zo všetkého najradšej, keď si chcem prečítať niečo zmysluplné o médiách verejnej služby (nie „verejnoprávnych“ !), tak si vygúglim niečo od Miroslava Kollára, bývalého šéfa Rady STV.

   • Ono to tak mozno z dialky naozaj vyzera,ze sa vsetkemu rozumiem 🙂 ,iko, no ked si pozries moje prispevky zblizsia, tak zistis, ze skoro vo vsetkych sa Ti snazim chranit Tvoju penazenku, aby Ti politici co najmenej smatrali po vrecka a je uplne jedno, ci sa jedna o politika na komunalnej,krajskej,alebo celostatnej urovni.

    A ked nam nejake peniaze z vrecak predsa len musia vytiahnut, tak aby ich aj co najefektivnejsie a co najzmysluplnejsie pouzili v nas (t.j. v co najvacsi pocet obcanov) prospech, nie vo svoj individualny prospech. K tomu, aby sa sami nabalili, maju predsa kopu inych moznosti, mozu napriklad podnikat, ci mudro investovat, alebo hrat ruletu.

    Ja ani v tomto pripade nechcem rusit STv,ci SRo, ale nechcem, aby moje konicky platili, ludia, ktori to platit nechcu.

    • Nechcel som napísať, že všetky Vaše názory sú blbosti, ale nájde sa ich veľa. Verím aj tomu, že chcete pomáhať. 😉

     Len ten váš program mi pripadá taký nijaký. Chce to viac faktov, aby som vám aj uveril to čo píšete. Zrušíte televíziu? OK, mne nebude chýbať, skoro vôbec ju nevyužívam. Ale potom nech sa tam nepumpuje 40 miliónov nejakému súkromníkovi do vrecka. A chcem od vás vidieť nejaké výpočty potvrdené faktami, ktoré potvrdia, že tým čo navrhujete sa naozaj bude s tými peniazmi narábať efektívnejšie. Chcete kupovať vysielací čas v súkromných TV? OK, ale majte aspoň predstavu o tom koľko čo stojí. Máte ju? Napíšte o tom niečo. Ozaj ako je to s tým rozpočtom?

     Hneď pokračujem.

    • Sú to len výdavky, alebo už aj zisky? Ak sú to len výdavky, tak po pripočítaní ziskov z reklamy (ak sa nebude zbytočne obmedzovať), tých ušetrených peňazí už nemusí byť 80-90 miliónov, ale o dosť nižšie číslo. A keď bude ten audot a vyškrtnú sa niektoré príliš predražené položky, tak to možno už nebude taká strata, možno to už bude aj pod tých 40 miliónov, ktoré chcete podľa vášho programu ďalej platiť (a to bude čistá strata).

     Takže viac faktov, aby sme Vám verili. 🙂

     • Teraz ani po zruseni RTVS nie su a ani nebudu ziadne zisky. Zisky sa tvoria v podnikatelskych subjektoch, nie v statnych, ci verejnopravnych instituciach.

      Konkretne ciselne vysledky sa daju dosiahnut dvomi sposobmi. Bud si povieme, ze co je dolezite, ci nevyhnutne vysielat v ramci verejnopravnej sluzby obyvatelstvu a z toho dostaneme nejaku sumu, ze kolko to bude asi stat,
      alebo si urcime sumu, ktoru si budeme moct v ramci statneho rozpoctu narokovat a na tu sumu prisposobime verejnopravne sluzby.

      No a na to, aby sa vsetko pripravilo, som si v projekte vyhradil jeden rok. No nie je vylucene, ze vysledok s takym obrovskym aparatom 900 + 600 ludi sa bude dat dosiahnut za jeden, dva mesiace plus potrebne lehoty na vypovede, a pod.

      Ved uvidime, ked ma zvolia 🙂

     • Ale dufam iko, ze nie si az tak naivny, a ze si nemyslis, ze ja som az tak naivny, ze verim v moje vitazstvo 🙂 No mojim vitazstvom je uz aj to, ze sa o tej moznosti zrusenia RTVS rozprudila aspon aka taka diskusia. A ked sa ta diskusia dostane oficialne aj do parlamentu, tak to bude uspech, s ktorym si nemohol este pred tyzdnom pocitat ani Ty iko, ze? 🙂

      Ked ma Vybor pre kulturu a media nepozve na vypocutie, tak nebudem vobec prekvapeny. S navrhom zrusenia RTVS podla mna s pravdepodobnostou bliziacou sa istote, nepocital asi ani predseda vyboru pan Dusan Jarjabek.

      Dokonca s tym, ze sa taky projekt medzi kandidatmi objavi, nepocital ani Peter Schutz:
      http://komentare.sme.sk/c/5739243/manazovat-umieranie.html

   • Hovorim preto o mojich konickoch,pretoze asi tu nie je nikto,kto by castejsie a dlhsie pocuval napriklad SRo, ako ja. Napriek tomu nechcem,aby ste mi toto moje cudactvo platili vsetci. Mal by som si to platit sam.

    Neviem ci je tu niekto,kto castejsie ako ja,sleduje STv-2, napriek tomu nechcem, aby nam 3 % divakov tuto zabavku platilo dalsich 97% ludi.

    Zaujimave na tom je najmä to,ze najvacsi zastancovia existencie RTVS,ci jeho platenia z verejnych zdrojov su ludia,ktori ho vobec nesleduju.
    Ako taky major,ze?

    Na futbal s celebritou Juliusom Rezesom a na Drislak v novej sportovej hale pride maximalne 600 ludi a tusim,ze nie len z Roznavy,ale z celeho okresu. Neviem preco by sme im tuto zabavku mali platit my,vsetci ostatni obcania Roznavy.

    Treba byt na toto odbornik,iko?

    • Tibor..uz som ti raz napisal ze si … Nechcem sa opakovat.!!!Mas VS vzdelanie a bol si dostojnikom armady.To co tu pises a trepes len zhadzuje tvoje postavenie,vzdelanie a vrhas aj tien nenormalnosti na instituciu,ktora ta bezplatne vystudovala.
     Este si prosim zapis za usi…..mjr.Maixner nikdy v armade SR nesluzil ako TY,ale bol len zo zakona na ZVS.
     K tomu co pises o RTVS je pravdiva len statistika sledovanosti 3% !!!! Ale preco to tak je,je problemom a hanbou vedenia RTVS a stratovost ,hanbou nasho parlamentu. Rakuska ORF ma 3 programy ale ich sledovanost je daleko vyssia.
     Preco? ..pretoze skladba a pestrost vysielanych programov je pritazliva.
     Oslovuje vsetky vekove a zaujmove kategorie.
     Zrusit nieco,dokaze kazdy blbec…ale zmenit k lepsiemu … pan Takac,to je vela krat nadludske

 10. ak si myslite, ze bez verejnopravneho media nebudu vysielace a nebude moznost varovat obyvatelstvo cez sukromne media v pripade ohrozenia, alebo katastrof, alebo ze nie je mozne taketo povinnosti zakotvit rovno v zakone pre sukromne media ked sa budu uchadzat o licenciu, tak si myslite velmi zle. ozaj, a preco sa nedozadujete verejnopravnych novin, ak si myslite, ze bez verejnopravneho nefunguje informovanost?

  osobne si myslim, ze vy si asi az tak zle nebudete mysliet, ale skor ste niekde prisosnuty na vydatny cecok verejnopravneho media a takymto ohlupovanim mas si toto korytko branite.

  • cubus
   Pane ..uvedomte si ze radioreleove trasy na Slovensku boli budovane v minulosti nie pre privatne media..ale pre STV a SRo.Vsetky Vysielacie strediska od Brat.Kamzika az po Presovsky Dubnik vybudoval stat.Po 1989 nastala zmena a legislativa umoznila podnikanie sukr.mediam.ALE sirenie ich signalu sa realizovalo a realizuje dodnes z jestvujucich strategickych vysielacich bodov vybudovanych statom.Frekvencie vysielacich kanalov,su majetkom statu.Stat uzakonil ze STV a SRo budu podliehat ich kontrole,budu dotovane statom a budu plnit specialne ulohy v pripade ohrozenia.Nie informovat,ale priamo riadit zachranne a ozbrojene zlozky.
   Privatne media existuju na inom principe,principe zisku z reklam.
   Neprikladajte mi ziaden cecok prosim,ja uz mlieko na brade davno nemam a
   nikoho nebranim.Dik.

   • Súdruh major, uvedomte si, že aj pevné telefonické linky boli v Československej socialistickej republike budované štátom. A tiež po r 1989 boli Slovenské telekomunikácie sprivatizované a nielen to – umožnilo sa využívať túto infraštruktúru aj ďalším súkromným poskytovateľom telefónneho pripojenia. Výsledok? Ceny hovorov šli za posledné roky dole, kvalita služieb hore (aj keď samozrejme každý môže mať nejakú negatívnu skúsenosť).
    A pokiaľ ide o stav ohrozenia – na to má armáda svoje vlastné komunikačné kanály. Hádam si nemyslíte, že sa pokyny pre bezpečnostné a záchranné zložky budú vysielať z virtuálneho štúdia STV a každá jednotka bude mať prenosný televízor, aby si ich mohla vypočuť…

    • Ja Vas pan Khun neoslovujem sudruh..aj ked mi to osobne nevadi,ale u Vas prezradza ze nie ste celkom vo svojej kozi.Meno MUDr.Khun si budem stale vazit,pretoze pocas jeho posobenia bolo Inf.odd.okrem ineho aj miestom inteligencie a slusnosti.
     V diskusii,ktorej sme boli aktermi jednoznacne vyplyva ze treba kazdopadne vytvorit roznavsku frakciu na zrusenie,alebo aspon na radikalnu zmenu v RTVS.Nebude to lahke dostat cloveka z provincie na post Generalneho a este aj presadit zmenu zakonov a hlavne myslenie zakonodarcov.Niekedy sa o to pokusal v priamom TV prenose cez svoje medium p.Rusko. Ako to dopadlo,viete.Tak isto viete,ako to dopadne teraz.Nebude z toho NIC.
     Ja si o par hodin uvarim cajicek,zapnem si (inu)verejnopravnu TV a budem si lebedit.Prajem vsetkym pekny vecer.

 11. Viete koľko stojí polminútová reklama v súkr. TV? Z toho čo som vygooglil, je to od 1500 o 5. ráno až po 10-15 tisíc eúr večer. Vypočítajte si koľko by stála kúpa času pre hodinový program Sokeres, alebo iný „plnohodnotný“ program ktorých je na stv plno. Alebo si myslíte, že také otrasné programy budú vysielať ešte aj so zľavou? Otázne je aj to či to vôbec risknú, alebo sa budú báť, že si odstrašia divákov. Už ste ich ohľadom tohto kontaktoval?

  Podľa mňa by stačilo, keby z tých 3 zbytočných staníc spravili jednu normálnu, ktorá by mohla konkurovať tým súkromným. K tomu zrušiť všetky tie blbé obmedzenia reklám a vysielacieho programu. Podporiť to ešte jedným poriadným auditom a vyhodiť tú kopu nadbytočných pracovníkov. A možno by tá stv ani nemusela byť tak stratová. Rozmýšlal ste nad…

  • Dokončenie:
   tým?

   Nestačí obmedzenie na 800 znakov, ešte aj z tých mi odsekne 4? Neviem načo bolo dobré zavádzať to obmedzenie a keď už tak aspoň to dať na 1500-2200 znakov ako je to na niektorých iných weboch. Takto napíšem 4 vety a už mám limit. Brzdí to diskusiu a to čo ste tým chceli dosiahnúť, t.j. kratšie príspevky ste aj tak nedosiahli, lebo tu máme odborníkov, ktorí to po novom pošlú v 3-4 príspevkoch za sebou.

   • Ja len rozmýšľam, čo Ti bránilo urobiť projekt na zlúčenie troch kanálov… Prečo si sa neprihlásil a nepredložil svoj vlastný projekt? Alebo si tam? Fedor, si to Ty? Ale on má len jeden projekt, ako sa nabaliť… A myslím že on zavedie radšej aj štvorku, len aby si mal kde ulievať ďalšie euráče… Neviem, ťažko sa reaguje na niekoho, keď ani nevieš o koho ide. Sranda je, že teraz môžeš každého kritizovať, aby si sa mu potom, keď sa niekam vypracuje pchal do zadných partií tela! Len tak ďalej!

    1. Tibora Takáča osobne nepoznám!

    2. Tibor Takáč urobil presne to čo bolo potrebné urobiť, navrhol niečo, čo vyvolá diskusiu, možno aj vášne a bude potrebné ešte veľmi veľa diskutovať, kým budeme mať verejnoprávne médiá, za ktoré sa nemusíme hanbiť, alebo žiadne verejnoprávne médiá…

  • „Vypočítajte si koľko by stála kúpa času pre hodinový program Sokeres, alebo iný “plnohodnotný” program ktorých je na stv plno.“
   Plno? Vymenuj ich. Ja osobne viem o jedinom – Večerníček.
   PS: A aby som nezabudol, keď vymenuješ všetky „plnohodnotné“ programy, spočítaj ich vysielacie časy a vydeľ rozpočtom STV aby si sa dopátrala, koľko nás tie plnohodnotné programy naozaj stoja…

   • Aby bolo jasno, mne tie „plnohodnotné“ programy chýbať nebudú, len potom nechápem kde chce pán Takáč napchať tých 40 miliónov. A čo tam chce vysielať v tých súkromných TV za toľké peniaze? A ako vôbec dospel k tým číslam? Vie vôbec z čoho sa skladá ten rozpočet? Sú tam započítané už aj výnosy z reklám, alebo to je len výdavková časť? Mne to celé vyzerá ako keď sa poškrabkám po hlave a skúsim šťastie.

  • „Podľa mňa by stačilo, keby z tých 3 zbytočných staníc spravili jednu normálnu, ktorá by mohla konkurovať tým súkromným.“
   Asi ťažko. Úlohou verejnoprávnej televízie predsa nemá byť konkurovať súkromným televíziám, ale plniť „verejnoprávnu funkciu“.

   • Tie dve veci sa dajú skombinovať tak aby tá stanica mala aspoň nejakú sledovanosť (napr. večer nejaký pozerateľný film, občas nejaký šport, zaujímavý dokument atď.) a zároveň aby ostalo dosť času na verejnoprávne programy. Ak si to súkromné televízie dokážu zariadiť tak, aby boli ziskové, tak prečo to nemôže verejnoprávna? Takto by im konkurovala, ak sa pojde podľa návrhu pána Takáča, tak ich bude podporovať, to je lepšie?

    • „Ak si to súkromné televízie dokážu zariadiť tak, aby boli ziskové, tak prečo to nemôže verejnoprávna?“
     Pretože súkromné televízie podriaďujú celú svoju vysielaciu štruktúru sledovanosti a maximálnemu využitiu možností reklamy. Ak by RTVS chcela byť zisková, musela by vysielať rovnako divácky zaujímavé programy (teda nie koncerty vážnej hudby ale telenovely) a prerušovať program reklamami každých 20 minút. Ale potom by to už nebola verejnoprávna ale komerčná televízia, že?
     A ešte raz, primárnym cieľom verejnoprávnej TV nie je konkurovať komerčným TV ale plniť „verejnoprávnu funkciu“. Napríklad vysielať večerníčky, ktoré komerčné televízie nemajú, lebo je to z ich pohľadu stratený reklamný priestor v prime time. Ale kvôli večerníčku samostatnú TV mať nemusíme.

   • ..este malickost…k verejnopravnosti RTVS patri aj to,keby doslo nebodaj k nejakemu statnemu prevratu.Cez ktore sukromne media by sa prihovaral k obcanom predstavitel vlady? Vsetci dobre vieme,ze na Slovensku nie je ani jedno vyznamnejsie privatne medium vlastnictvom slovenskeho majitela,ale majoritnym vlastnikom je zahranicny vlastnik.
    V praxi by to znamenalo ucelove marenie,politicke machynacie a tazenie z chaosu obyvatelov.
    Dufam ze sa zhodneme.

    • Súdruh major, to už je aj na mňa ako milovníka sci-fi, dosť ťažko predstaviteľné, ale ubezpečujem vás, že na základe mojich informácií o štátnych prevratoch v iných krajinách (a ako politológa ma táto téma v minulosti celkom zaujímala), sa vzbúrenci snažia hneď na začiatku obsadiť 3 miesta
     1. sklady zbraní
     2. rozhlas a televíziu (štátnu, verejnoprávnu aj súkromnú)
     3. sídla štátnych inštitúcií (prezident, vláda, parlament)
     Presne v tomto poradí. Práve preto, aby mohli národu oznámiť, že sa ujali moci v krajine a aby zabránili predstaviteľom vlády, ktorú sa pokúšajú zvrhnúť, vyzvať cez elektronické médiá občanov, políciu a armádu, aby bránili legitímnu vládu. Takže v tomto prípade ste úplne mimo.

     • OK…tak mi potom objasnite PRECO sucasny parlament a vlada SR este doteraz nezrusila tento moloch ?
      Koalicia presadila zlucenie a vytvorenie RTVS
      Nesnazi sa ani nijako donutit vedenie RTVS skvalitnit programy,nedovolia jej privyrabat si na reklamach a este z nej robia uschovnu nepotrebnych individui.
      Predstavte si pan Khun,ze ja platim koncesionarske poplatky ,nemam televizny,ani rozhlasovy prijimac a ani nezijem na Slovensku.Smiesne,nie?Ale tych par drobnych mi nestoji za trapne vybavovanie a dokazovanie skutocnosti.Pan Takac sa aspon priznava ze verejnopravne media sleduje.
      Uz som tu dnes napisal…ked niekto chce pomoct ludom nedat sa okradat statom,nech sa zameria na zdravotnictvo a zdravotne poistovne.
      Po zbrojnom priemysle,je to najlepsi biznis.

    • Mimochodom, v auguste 1968 sovietske vojská ako prvé obsadzovali verejnoprávne médiá (lebo iné v tom čase v socialistickom Československu ani neboli).

  • „K tomu zrušiť všetky tie blbé obmedzenia reklám a vysielacieho programu. Podporiť to ešte jedným poriadným auditom a vyhodiť tú kopu nadbytočných pracovníkov. A možno by tá stv ani nemusela byť tak stratová.“
   Súhlasím iko. Ale toto všetko sa môže udiať iba v súkromnej televízii. Nikdy sa to nestane vo“verejnoprávnej televízii“. Lebo keď niečo nemá svojho jasného vlastníka, tak to nikdy nebude fungovať naozaj efektívne.

   • S takýmto myslením môžme zrušiť rovno aj políciu, armádu, zdravotníctvo, školstvo… a rovno aj celú vládu. Vlastníkmi sú občania SR a tí volia do parlamentu svojich zástupcov a tí potom zvolia šéfa verejnoprávnej. A keď sa ztransparentní narábanie s financiami, tak sa bude ťažšie robiť to čo sa robilo doteraz a vlastníci (občania) budú môcť vytvárať vyšší tlak na to aby sa hospodárilo efektívne.

    • „vlastníci (občania) budú môcť vytvárať vyšší tlak“ stale tu je to slovicko moct. Na slovensku slovciko moct znamena drzat hubu a krok. Neviem kto teda bude potom vytvarat ten „tlak“…

    • Také vážne to nebude. Myslím, že ani IK ani TT nie sú až takí „libertariáni“ ako sa môže zdať. 🙂
     IK sám v inom komente (Január 26th, 2011 o 15:14) hovorí o minimalizácii na nevyhnutné úlohy… Navyše je rozdiel medzi trhovým poskytovaním verejných služieb a ponechaním všetkého na trh.
     Napr. žoldnierska armáda nehovorí o tom, že sa štát úplne zbaví poskytovania služby (obrany), zruší „štátnu“ armádu a nechá obranu krajiny na „civilov“. Hovorí to o tom, že v čase potreby si najme armádu „súkromnú“ – žoldniersku.
     Na svoju fyzickú ochranu, ochranu majetku, manželku si môžeme najať SBS či „súkromné očko“. Ak na to máme. 🙂 Nemusíme sa spoliehať na štátnu políciu.
     A súdnictvo? Viď rozhodcovské súdy. http://www.etrend.sk/trend-archiv/rok-2010/cislo-6/rozhodcovske-sudy-v-ohrozeni.html

     • Existencia súkromnej armády je reálnou hrozbou pre demokraciu .
      Ak má niekto „silu“ , chce mať aj moc. Ako napríklad mafia.

      • Vo Švajčiarsku má každý chlap doma debnu s vojenskou výbavou, kvér a každý rok ich zvolajú na to ich „úbočie kalvárie“ a hrajú sa tam na vojakov s plnou vážnosťou, trvá to desať dní, hradí to ujo štát, ktorý je vždy v červených číslach a majú po problémoch…ale „112“-ka tam funguje na 100% a preto nepotrebujú niečo vyhlasovať verejnoprávnou..no nechcem to nazvať pravým slovom…

       • Pan Marko…vy ste uz vo Svajciarsku bol???Mate zda sa dobre informacie.Este ste zabudol pripomenut ,ze ihruskajuci sa vojaci maju okrem Schweizermesser aj Militärfahrrad..aj dalsie ine nepochopitelne blbosti.
        V jeseni ste v jednej diskusii napisal,ze ste mali uz vsetko pripravene na trvale vycestovanie do zahranicia,ale nakoniec ste si to rozmysleli.
        Ked tak uvazujem nad vasimi prispevkami,tak vam davam za pravdu.
        Dobre ste urobil.Doma sa aspon mozete hrat na politika,zasadat,hlasovat,mutit vodu….
        Keby ste bol napr. vo Svajciarsku,tak by ste sa pred dochodkom musel hrat na vojakov.Musel by ste prispievat roznymi koncesionarskymi poplatkami kantonu a mestu v ktorom by ste zil a hlavne by ste k nicomu nemal zbytocne pripomienky. Tak to tu funguje na 100% p.Marko.Kedy to tak bude v RV?

        • Nie som si istý! Prečo máš potom Ty zbytočné pripomienky, keď nežiješ na Slovensku?

         • ..a ty vies odkial ze su zbytocne???To ked nezijem na Slovensku,znamena ze mam zakazane vyjadrit svoj nazor?

          • Michal Drengubiak | 28. januára 2011 z 21:24 |

           Neviem, ale Ty to určite vieš, po tom čo som tu od Teba čítal, nemám pochýb! Pre niekoho zbytočné, pre niekoho nie, ale keď to niekomu navrhuješ, tak by si sa tým mal aj sám riadiť! Alebo nemôžeš mať pripomienky tam kde žiješ, tak ich máš tu… či ako to mám chápať?
           Našťastie žijeme v dobe keď má každý právo vyjadriť svoj názor, diskutovať sa dá aj kultivovanejším spôsobom ako rýpať! Typické je, že keď niekto niečo navrhne, hneď mu vieme povedať prečo sa to nedá, očakával by som skôr opak, hľadať spôsob ako sa to dá (teraz nemám na mysli iba zrušenie RTVS). V Tvojich komentároch som zatiaľ nijakú konštruktívnu kritiku nenašiel, takže z tohoto pohľadu sú pre mňa zbytočné..

        • hehe, dobre položená otázka pán major, či som bol vo Švajcu, že mám tie dobré informácie… nabudúce vám napíšem o zbraniach a detských vojakoch v Ugande… a tam som ozaj bol. A fakt je dobré, že som ja neodišiel z môjho rodiska, však sloboda našťastie prišla za nami až sem. Nemusím byť v cudzine stále považovaný za cudzinca a môžem sa tu hrať na poslancovanie, hlasovať ( vždy keď stalčim gombík červený, že nesúhlasím, tak si na Vás spomeniem, dobre?) a mútiť tú domácu stojacu vodu…a myslím si, že práve toto očakávajú aj naši voliči, aby sa tie mútne vody socialistické (aj RTVS) konečne pohli preč z toho nášho domáceho koryta…á propos, so švačiarskym partnerom už 17 rokov dobre spolupracujeme, poznám sa aj s Bürgermeistrom a šéfom kantónu osobne, ale to len tak…teľo-veľo

         • Tak to si vazte p. poslanec,ze Vas Bürgermeister a sef kantonu berie za partnera.V Ugande by Vas mohli vyhlasit za kmenoveho nacelnika.To by bolo.
          Je tiez zaujimave ze mutne vody socialisticke (RTVS)riesite az 20 r. po revolucii.Pritom ich sudr.Pavol Rusko riesil uz pred cca 10r. a neprelomil bastu presvedcenia.
          Osobne si myslim,ze obyvatelov Gemera nezatazuje az tak nejaky smiesny konc.poplatok.Ani kvalita programov na RTVS…ten sa da prepnut.Ale skor chybajuci utulok pre tulavych psov,rozbite cesty,kocurkovsky riesena colnica v meste,nepripraveny premyselny park.Skuste sa zamysliet,preco musia dochodcovia doplacat na lieky,preco nemaju ziaci predpisane ucebnice.Ak si myslite ze treba populistu..tak ho podporte,je to Vasa vec.
          Drzim palce!!!
          Prajem prijemny vikend

     • Kuna musím oponovať, už Machiavelli vedel, že žoldnierska armáda je tá najhoršia akú môže mať nejaký štát. Pretože nieje lojálna k štátu ani k panovníkovi ale len k peniazom. Netvrdím že máme v armáde vojakov lojálnych k SR tak žeby boli ochotný bojovať aj zadarmo. Len tvrdím že pre bezpečnosť štátu je lepšie ak má vlastnú armádu. To niesú teórie ale rokmi overené skutočnosti, ktoré Machiavelli zachytil vo svojom diele Vladár.

    • Nie zrusit, ale optimalizovat.

     Ked sa usetri na zbytocnostiach, ako je podla mna RTVS, tak bude viac penazi na uzitocne veci, napriklad na skolstvo. Aj ked si myslim, ze aj v tych rezortoch, co si vymenoval su velke rezervy. Ked aj nie v absolutnych cislach pre ten ktory rezort, tak aspon v skladbe vydavkov su moznosti, ako zlepsit kvalitu fungovania tych rezortov.

     • Chcete usetrit a usetrene pouzit na uzitocnejsie veci.
      Skuste sa zamysliet a vymenovat aspon jeden pripad,kedy vladnuca elita niekde z usetreneho preliala peniaze do niecoho uzitocneho.
      Aj ked zoptimalizujete RTVS tak,ze tam ostanete VY a vratnik,vedzte ze nejaky minister si kludne kupi do kancelarie koberec za 200 tis.Eur a druhy kavove lyzicky po 10 Eur/ks.

      • Zdá sa, že major padol…

       • Major nepadol,to len internetová sieť v našej kaviarni.Ale napriek hudbe bolo počuť,ako niekomu padla sánka.IPIPIPIPIPIPIPIP

       • ..veru tak..Dostava infarkt.
        Je to na slaktrafenie,ako ten narod odrazu zacina setrit a vsimat si veci.
        20 r nic a odrazu povstanie.
        Jedna to uz zvestovala aj potomkovi do US ….mozno uz aj tam budu konecne vediet kde je Slovensko.
        Ked sa podari dobra vec a kazda domacnost usetri cca 5 Eur/mes co bude potom???
        Politici sa spamataju a zacnu hospodarit s vyrovnanym financnym rozpoctom.
        Vsetko sa bude rozumne riesit,ziadne rodinne tendre.
        Ja sa toho uz fakt nedozijem.Srdce mi pukne od radosti.

      • Usetrene sa da pouzit na vselico, aj na uzitocne aj na menej uzitocne veci. Neusetrene sa neda pouzit na nic. No najlepsie a naspravodlivejsie by bolo, nechat tie peniaze ludom, ktori doteraz koncesionarske poplatky platia, oni uz budu vediet, na co ich maju pouzit. Keby tie poplatky boli dobrovolne, tak si myslim, ze ani Alicka s majorom by ich neplatili 🙂

       • Kazdy tu uz vidi usetrene.
        Aby som usetril,musim byt najprv riaditelom RTVS.Kedze bude o mne rozhodovat nadpolovicna vacsina poslancov,musim ich najprv presvedcit.
        Urcite ich presvedcim,ked este som ani do BA nevycestoval a uz roztrubujem ,ako s nimi zatocim.
        1.varianta.Vyhral som.Som direktorom RTVS
        Budem prepustat rusit,zostihlovat.Konecne usetrim.Stat dostane usetrene a bude rozdelovat…podla svojho.NIE podla mna,ako by som si to predstavoval.

        2.varianta.Pricestujem do BA.Predstupim pred 150 poslancov a budem slubovat rusenie RTVS.Tlieskat mi budu moji z OKS.Prepotim si koselu a sako.Nezvolia ma.Dam si kavu v parlamentnom bufete..a pocestujem domov.

        Zaver: Polovica ludi mi bude zavidiet ze som bol v BA a vystupil v Parlamente a druha polovica mi bude zavidiet tiez..len tak

     • Pán Takáč,tie Vaše argumenty hraničia s genialitou.Pripájam sa k tým,ktorí Vám už poslali odkaz na Váš „projekt“.Sú tam iní,vzdelanejší,skúsenejší,ktorí sa pohybujú už niekde úplne inde ako Vy.Hrniete sa do vecí,o ktorých nemáte ani šajnu.Pripomína mi to jedného železničiara,ktorý kandidoval na prezidenta.Oblbujete tu pár ľudí,ktorí Vám pritakajú a Vy sa z toho tešíte.Už som niekde poznamenala – sprivatizujte si celú diskusnú stránku,lebo správate sa tu ako moderátor,ktorý vedie diskusiu k vopred vybranému cieľu.Tí,čo Vám oponujú(a vedia o čom hovoria),Vám prekážajú a tí Vaši pritakávači sa pustia do ich ako dravce.Diskutujte teda len medzi sebou a chváľte sa,akí ste dobrí.

      • A nieco k veci nemas, Alicka? Napriklad skus napisat par slov k tomu, ze preco je ta verejnopravna televizia skoro za 4 miliardy korun rocne, podla teba taka dolezita? Ved to platis aj ty, pokial nemas na ministerstve znamosti 🙂 a taku Ta3, Jojku, ci Markizu mas zadarmo. Uz sa asi nepamatas, alebo ti je luto za Slov. televiziou za ery Meciara? To bol hnus a upadok kultury uplne na dno. Ked Stv a rozhlas ostanu v podruci politikov, tak to hrozi stale. Staci, ked vyhra Fico a dosadi si tam zas vselijakych starych komunistov, ktori nam tu budu tlacit do hlav kapustoviny. Treba to zrusit, kym je ta zberba v opozicii.

       • Mila dobsinska pohladnica.Ked sa upokojis a pozorne si precitas prispevky od
        Alica a aj moje,tak ani jeden z nas NEPODPORUJE !!!! RTVS. Osobne som namietal o zlom zakone.Jasne ze treba setrit,neplatit nieco co neprinasa zisk.
        SUHLAS. Ale sposob,akym pan Takac ide na vec ,je uz dopredu odsudeny na neuspech.
        Je pravdou,ze u takych ako si ty,diskusia rozprudi krv,vynadas mi…odignorujes a…(si borec)

        Neviem celkom jasne o co ti ide. Chces usetrit zrusenim RTVS mesacne pre jednu rodinu cca 5 Eur,alebo sa bojis,ze do RTVS,ked sa nezrusi vstupi Fico a ty budes musiet,ked prides domov z krcmy,pozerat kapustoviny???
        Ale ti unika,ze platis stale viac za lieky..a pritom doktorkovia si chodia lyzovat do Alp a hrat golf na Malorku za peniaze od farmafiriem.To ti nevadi,alebo s tym suhlasis??

    • No, libertariáni si myslia, že to by bolo najlepšie. Ja nie som libertarián ale konzervatívec, takže políciu a armádu privatizovať (nie zrušiť) nechcem. V prípade školstva a zdravotníctva by som vôbec nebol proti. Koniec-koncov, už dnes sú napríklad obvodní lekári tuším všetko súkromníci (aj náš primátor 🙂 a žiadna katastrofa nenastala…

 12. Pán Takáč – tlieskam.

 13. Tibor bingo, už som to poslala aj do US aby malo dieťa prehľad
  najviac sa jej páči táto diskusia

  držím päste len im daj do nosa a poriadne

 14. T.T. vsade bol a vsetko vie… v rv nikdy nic nedokazal vo veciach verejnych. v kazdych volbach ziskal „obrovske mnozstvo hlasov“. ten TT chce zrusit vsetko, asi aj sam seba. keby mal zrusit stv2 – pozera len 3% divakov, zrusit basket v roznave – chodi 3%, zrusit futbal – 3%, klub dochodcov – 3%, majstrov SR v taekwonde – 3%, zavriet klzisko – 3%, kupalisko – 3%…… keby sme mali zrusit vsetko o co ma zaujem menej ludi, tak tu nefunguje nic, ze p. TT a nakoniec zrusit aj OKS – 3% ludi 😀

 15. nebola som dva doma a aha čo nového, neprečítala som všetko, ale sú tu zas ľudia, čo nevedia o čo ide, ale urážajú, kritizujú a majú radosť keď napália ostatných, teda nič nové pod slnkom

 16. 🙂
  to je hluboke nedorozumjeni, kktko,
  ja nechcem nic rusit,realne rusit, ja chcem len zmenit sposob financovania skoro vsetkeho, co si vymenoval

  chcem,aby sa od ludi co najmenej vyberalo do spol. kasy a aby co najviac penazi ostalo tam, kde boli vytvorene,aby si ludia, ktori tie peniaze vyrobili, sami rozhodli, ze naco tie peniaze pouziju

  dnes sa mi este stale zda, ze od ludi sa vybera vela (dane, odvody, poplatky) a potom o tom,ze kde a naco sa tie (pod hrozbou vazenia) vybrane peniaze pouziju,rozhodne mudry uradnik, mudry poslanec, primator,ci minister

  danove a odvodove zatazenie obcanov na Slovensku v roku 2010 bolo 42,3% z ich prijmov, nezda sa Ti to vela?

  nemyslis, ze tie vyrobene peniaze vies najlepsie pouzit Ty sam,ci ten kto ich vyrobil?

  a diky za tie 3% pre OKS 🙂

  • Tibinko
   Zobral si si na musku media a chces menit sposob finacovania s cielom „zachranit“ obcanov od fin.zatazenia.Co keby si si na musku zobral zdravotnictvo.Tam by si zmenou ucelovo predrazenych nakupov zo spolocnych penazi danovych poplatnikov zachranil viac. Niekolko nasobne viac. Ver mi. Dochodcovia by nemuseli doplacat na lieky. Ty uz budes tiez coskoro stat v lekarni a otacat kazdy cent.
   Skus si tipnut za aku cenu preplaca VZP jeden kardiostimulator ?!!!
   Samozrejme v plnej vyske…a k cene vyrobku sa pripocita este cena operacneho zakroku.
   Tibinko…musim Ta ubezpecit,ze to je biznis!!! Nazval by som to skryty front kseftov..aby si tomu porozumel.
   Ak sa do toho rozhodnes ist,poslem ti aj vstupne argumenty.
   S pozdravom mjr.Maixner

 17. kedysi v oných časoch, keď nastalo všeobecné ohrozenie tak sa búchalo kladivom na zavesenú kolajnicu a každý sa to dozvedel, tak…a žilo sa veselo aj bez verejnoprávnych otravovačov „ovzdušia“…Zrušiť! kto je za?

 18. Myšlienka p. Takáča je síce zmysluplná ale nereálna. Nikto z vlády ani neuvažuje o celkovom zrušení verejno-právnej televízie, takže ak by sa aj p. Takáč stal riaditeľom, tak neviem či by túto inštitúciu ako takú zrušiť vôbec mohol. Ale myslím, že už pri výberovom konaní s touto myšlienkou nepochodí.

 19. Bu ha ha ha.:D
  Oslovovat pána Kuhna „súdruh“ tak to ma podržte ( to len aby ten súdruh bol v kurze) že.:D

 20. Priatelia.
  Páči sa mi, ked sudruhovia trepú o cenzúre. Je to vobec cenzura, ked ten sudruh a znalec od : zdravotnictva, školstva, športu, rozhlasu a televizie, je odbornikom na kulturné pamiatky na samospravu a neviem načo ešte vobec, skratka ma patent na všetko.
  Ale predsa jedna vec mu zrejme unika a to je jeho zdravotny stav, mal by venovat viac času svojmu zdraviu a v tom mu prajem vela uspechov.

  • Predstav si buzi,ze by mna na IR nebolo.Ved ty by si si nemal do koho rypnut a tvoja hruskovita hlava by bola non-stop v niektorom konecniku.
   Uz som ta niekolkokrat prosil,ziadal,upozornoval,aby si sa aspon naucil citat.

   Schvalne ti to tu este raz prekopirujem,co som napisal poslancovi Kuhnovi

   Ja Vas pan Khun neoslovujem sudruh..

   Hm?..co ty na to? Takze mas pravdu…ako vzdy!!!!
   To,ze sa vyjadrujem k temam,ktore si menoval,aspon potvrdzuju,ze mam aky-taky nazor.Lenze ty okrem podryvania nemas ziaden.

   • Prečo reaguješ ty na moj prispevok? Ja som ta oslovil? Ja predsa sa možem vyjadrovat vo všeobecnosti kolko len chcem, ale zrejme je , že trafená hus zagagala. Zdar ŠTB- akom a VUML -istom.

    • Nie buzika..ty si sa nevyjadroval vo vseobecnosti,ale uplne cielene a este si aj prekrutil to,co som napisal.A zacal si ty..Ty si ma oslovil a dobre si vedel,ze ma oslovujes.Idiota si rob zo svojej starej.
     Aj teraz urazas.
     Ty sem chodis naozaj len preto,aby si provokoval a ked ta niekto poriadne zdrbe ,tak si nestastny.

     • Čo majú tieto komentáre spoločné s témou „Rožňavčan navrhuje zrušiť RTVS“ ???

      • Michal.
       Maš pravdu ,spoločné to nema nič z temou, ale prepač, prečo ja mam tolerovat komunistu byvalého prislušnika zločineckej organizacie KSČ.
       Len tak okrajovo: nema rad ludi čo maju tri mena(ozvala pani Timea) uraža pani Kušnierovu (len kavičkuje) futbalistov( len piju) on nechodi volit ( ale frfle stale) atd. tak preto ta moja reakcia.
       Za pochopenie dakujem.

       • Bugika, rozumiem tomu, tiež sa mi jeho reakcie a spôsob prejavu nepáčia.. stačilo mi veľmi málo, aby som pochopil čo to je za človeka.. Asi by sme ho mali ignorovať! Hmm? Človek, ktorý nedokáže slušne komunikovať si nezaslúži, aby som mu venoval čo i len minútu svojho času.

        • Keby ten major nebyval tak daleko, tak by som ho aj ja ignoroval, aspon raz, dva krat do tyzdna. Mozno by mu to pomohlo. Aj ked neviem, neviem, jemu uz v jeho veku asi niet pomoci. Se starym psem nove kousky nenadelas.

         • Už len na“pohlad z dobsinej “ sme čakali.Ako keď z praveku vstúpi do civilizovaného sveta.Článok totiž vôbec nepojednáva o mjr.Maixnerovi,ale o RTVS a rožňavskom géniovi.Píš teda k veci a nepritakávaj tu kdekomu,ktorí ai nevedia o čom píšu a keby tu nebol Maixner,nemajú o čom hovoriť.Čo myslíš,zrušiť,či nezrušiť.Ja hovorím – zrušiť a zlikvidovať všetkých truhlíkov na Slovensku,aby už bolo lepšie.A začať by sa malo u nás v Rožňave.Lebo toto vypotiť-je geniálne…

          • Michal Drengubiak | 30. januára 2011 z 18:45 |

           Toto je ďalší úžasný príspevok k téme, len tak ďalej Alica, len na Teba sme čakali! Môžeš začať, zruš sa! Ten „kadekto“ má na rozdiel od Teba vypísané celé meno a navyše „Pohľad z Dobšinej“ nepritakával, ale naopak spochybnil môj návrh, ale asi spíš na klávesnici… Budem citovať Tvoj veľký vzor mjr. Maixnera: „…mam zakazane vyjadrit svoj nazor?“, takže neviem prečo upieraš právo na názor od niekoho iného? Či len ten Tvoj „názor“ je ten správny? Zdá sa mi že človek s civilizovaného sveta nekomunikuje spôsobom aký si tu predviedla..

           „A začať by sa malo u nás v Rožňave.Lebo toto vypotiť-je geniálne…“ veta hodná skutočného mysliteľa, začne sa samo? malo by sa? Nie, najprv musí niekto niečo navrhnúť, potom sa vedie diskusia, ktoré riešenie je najlepšie a nakoniec to niekto…

          • pohlad z dobsinej | 30. januára 2011 z 20:16 |

           Nespochybnil som, akurat som ho rozvinul, ze by nebolo odveci ignorovat toho majksnera aspon dvakrat do tyzdna 🙂

           Je to taky stary vtip o policajtoch, ktori hlasili po sluzbe svojmu nadriadenemu, ze ich balila prostitutka. A na otazku nadriadeneho, ci ju ignorovali, odpovedali, ze samozrejme, ja raz a Ondro dvakrat.

           A ked uz mam slovo, tak navrhujem ignorovat aj Alicu 🙂

     • nehadaj sa majore, lebo ta zdegradujeme, co si myslis, ze kde si? tu nie si niekde vo svajci, kde ti nikto nerozumie, lebo ako slovensky gastarbaiter urcite nevies po svajciarsky ani ceknut

 21. Pan mjr.Maixner oznamuje vsetkym diskutujucim k teme „roznavcan navrhuje zrusit RTVS“ ze sa do skoncenia vyberoveho konania v NR ,nebude vyjadrovat.

 22. -)))) ja zasnem-))) som sa davno tak nezabavil. ne nad navrhom T.T ten aj tak neprejde… to je jasne… len nad jednym sasom tuto-:))) kua ten chlap ma ozaj prehlad… vsadebolko, ….

 23. Odkážte prosím pánovi Navrátilovi, dramaturgovi Slovenskej televízie, že je hlupák

 24. Pán Takáč by sa mal radšej držať geodézie. Sám musí vedieť, že zrušenie RTVS je nereálne, pretože taký zákon NRSR nikdy neschváli. Navyše by sme bez verejnoprávnych médií boli jediní v Európe a možno aj na svete.
  Ešte by pán Takáč mohol uviesť, ako si predstavuje nakupovanie programu u súkromných vysielateľov. To by ako na Funradiu, alebo Exprese bolo spravodajstvo pre maďarskú menšinu, alebo na Rádiu Kiss po Lady Gaga pustia rusínske ľudovky? Markíza pred TV novinami dá večerníček a chvíľku poézie? Alebo vysielanie v znakovej reči, prípadne relácie so zdravotníckou tematikou? V komerčných médiách na toto nie je priestor a šírenie signálu musí tak či tak niekto zaplatiť, takže sa neušetrí skoro nič. Ale ak sa chcete iba zviditeľniť …

  • Myslim,ze o verejnopravne media by sa mali zaujimat najma ludia,ktori to platia a pre ktorych je to nasilne zriadene, ci chcu,alebo nechcu. A nie je dolezite,ci su to pekari,soferi,geodeti,rolnici,alebo architekti.

   Ked pocuvam o odbornikoch,ktori maju jedini patent na to,ci tie verejnopravne media potrebujeme,alebo nepotrebujeme,tak mi vzdy zide na um odbornik z minuleho storocia Joseph Goebbels,ktory tuto odbornost na media a propagandu preslavil velmi negativne.

   V konecnom dosledku si myslim,ze by stat nemusel vobec nic objednavat,ani nakupovat. Ked sa dnes najde par ludi,ktori maju o nieco zaujem (nemusia ich byt ani statisice),vzdy sa hned najdu ini ludia,ktori tu ich potrebu uspokoja.

   A nakoniec,
   dnes, v digitalnej ere,uz nie je nic lacnejsie,ako sirenie signalu.

   • Verejnoprávne médiá Slovensko jednoznačne potrebuje, otázka je iba v akej forme a za koľko. Charitu nikto zadarmo robiť nebude, tak nech sa to to robí profesionálne, ako všade inde v západnej Európe. A keď tvrdíte, že VP médiá sú vždy len vládnou slúžkou, tak čo sa týka Slovenského rozhlasu, ste úplne mimo, pravdepodobne ste ho nikdy nemali naladený.
    Spravodajstvo a publicistika v SRo bola, je a dúfam aj ostane na vysokom štandarde bez politických zásahov. Investigatívni novinári SRo aj za minulej vlády odhalovali kauzy spojené s vládnymi štruktúrami. Do toho by sa žiadna súkromná TV nepustila, lebo je to pre nich nezaujímavé. Dôležité sú čísla sledovanosti tureckých telenoviel, panelákových seriálov a smotániek a príjmy z reklamy. Aj to vytvára na Slovensku tábor otupených ficovoličov.

    • „Verejnoprávne médiá Slovensko jednoznačne potrebuje …“ ja neviem co to je, to „verejnopravne“, skus mi Boris konkretne,z najdrahsieho media STV-1 vypisat pocet hodin a programy, ktore su tie „verejnopravne“,
     tu je program na cely tyzden: http://www.stv.sk/tvprogram/

     A ked je pravda,ze to niekto potrebuje, ci chce (zas neviem, ze co a kto to je to Slovensko, lebo ked som to aj ja,Jozo,Fero a Maria,tak mi ver,ze mi ich nepotrebujeme), tak nech si to zaplati ten niekto. Ja v tom nevidim ziadny problem.

     No preco ma moju, ci kohokolvek zabavku platit niekto,kto to nepotrebuje a ani nechce,ze? A to iba preto, ze niekto „mudry“ povie, ze telenovely a panelaky nie su verejnopravne, ale Peter Stasak a Drislak su verejnopravne programy.

     Je to vrcholne nemravne, nemyslis…

     • Keď mám dve alebo tri autá a jazdím na nich len ja sám, diaľničnú nálepku musím mať na každom keďže jazdím aj po diaľnici… I keď šoférujem naraz iba jedno a tie ostatné mi stoja v garáži. A za frasa to nikto nechce pochopiť..:-)

      A v podstate ani daňový úrad nepotrebujeme všetci:-) Mali by sme ho zrušiť..

      • Ale tie auta si si kupil vsetky tri dobrovolne, ci?

      • Akoze nikto, ja som to pochopil hned. Chcel by si, aby sa dialnicna znamka nekupovala na auto, ale na sofera, ci?

       Ale pri autach nad (tusim) 3 tony to je vdaka podobnym rozumnym ludom, ako si Ty pohlad, uz vyse roka vyriesene. Plati sa nie za dialnicnu znamku, ale podla najazdenych kilometrov toho ktoreho auta a podla toho, ci jazdis po dialnici, alebo po ceste prvej triedy. Dobre, ze pohlad?

       A to, ze danovy urad nepotrebujeme vsetci, je omyl. Danovy urad je zodpovedny za vyber dani do statnej (a dokonca aj obecnej a VUC-karskej) kasy a tie peniaze zo statnej kasy sluzia celemu statu, t.j. nam vsetkym. Z tych penazi sa ciastocne financuju dokonca aj verejnopravne media, pretoze vyber z koncesionarskych poplatkov tym betarom nenasytnym verejnopravnym nestaci 🙁

      • A v podstate ani daňový úrad nepotrebujeme všetci:-) Mali by sme ho zrušiť..

       mali by sme ho zrusit:)

     • Nesúhlasím s tým, ako dnes vyzerá STV1, ale to neznamená že ak niečo nie je ideálne, tak to okamžite zrušíme. Podobne dopadlo Československo. O to viac ma mrzí, že s takýmito nezmyselnými projektami prichádzajú ľudia zo strany, ktorú som vo voľbách krúžkoval.
      Potom môžme uvažovať o zrušení armády a nech si ju platí len kto ju potrebuje. Alebo tiež nefinancujme cirkev, divadlá, múzeá. Nech sa z nás stanú hranaté opice.

      • Niektorí moji kamaráti a tiež voliči, či dokonca členovia OKS, si myslia, že štát by nemal nefinancovať cirkev, divadlá, múzeá. Že by to mali financovať tí, ktorí tam chodia. Do kostola, do divadla, do múzea. V prípade kostolov s nimi súhlasím. A aj v prípade divadiel a múzeí by sme sa k tomuto stavu mali postupne dopracovať. Akurát so zrušením alebo sprivatizovaním armády nesúhlasím.

       • Keby mali financovať múzeá iba návštevníci, tak môžeme všetky zrušiť, lebo si na seba nezarobia. A prečo práve armáda by mala ostať? Načo sú nám tanky a stíhačky?

       • Pán Kuhn, a viete Vy vôbec, že aký účel plnia múzeá? Podľa Vášho komentára asi nemáte o tom ani poňatia. Snáď si nemyslíte, že ich prvoradou úlohou je vyberať vstupné?
        Zdar Boh!
        Pavol Horváth, BMRV

        • A prečo nie? Bol som vo viacerých múzeách v zahraničí a vstupné vyberali tuším všade. A niekde riadne vysoké. Pretože múzeum berú ako niečo, čo má danému mestu/regiónu prinášať zisk z turistického ruchu. To len u nás ešte žijeme v socializme a čakáme, že všetko zaplatí štát (teda my všetci z daní).

         • Porovnávať múzeá v zahraničí a u nás je nezmysel. Nedá sa porovnávať návštevnosť múzea v Paríži, Ríme, alebo Moskve s múzeom v Uhrovci. Ak by si chcelo malé slovenské múzeum na seba zarobiť, muselo by byť vstupné v desiatkach €, ale to by tam potom nikto nechodil. Netvrdím však, že niektoré slovenské múzeá si na seba nedokážu zarobiť.

          • „Ak by si chcelo malé slovenské múzeum na seba zarobiť, muselo by byť vstupné v desiatkach €, ale to by tam potom nikto nechodil…“
           Závisí od návštevnosti. Pri tej súčasnej by mnohé múzeá asi museli vyberať vstupné vo výške niekoľko sto EUR. Otázka znie, čo robia múzeá pre zvýšenie svojej návštevnosti…

          • P. Horváth | 6. februára 2011 z 16:40 |

           Žiadne múzeum na seba zo vstupného nezarobí. Nikde. Sú však bohatý sponzori, ktorí niektoré múzeá spozorujú, ale si vyžadujú aj určité výsledky. U nás to ešte dlho nebude. Hlavnou úlohou múzea je ale zbierať, dokumentovať, skúmať, ošetrovať zbierkové predmety, teda ich zachovať. Potom až ide vstupné. “Ak by si chcelo malé slovenské múzeum na seba zarobiť, muselo by byť vstupné v desiatkach €, ale to by tam potom nikto nechodil…” je to presne tak. A nie len malé na seba nezarobí, ale ani veľké, čiže SNM. A na zvýšenie návštevnosti múzea ani bezplatné vstupné nepomôže pri súčasnej facebokovej kultúrnej spoločnosti. Ale bude deň múzeí v máji, spočítam koľko tam bude pánov poslancov.

          • Tímea Bagačková Zollerová | 6. februára 2011 z 16:14 |

           Chyba je v nas, nevazime si, co mame. Nezveladujeme, nepropagujeme, nenavstevujeme. Preto sa skutocne neda porovnavat so zahranicim. Nic sa neda porovnavat so zahranicim, pretoze Slovaci sa nemozu porovnavat s obyvatelmi inych krajin. V tom to je, v nicom inom.

    • „Spravodajstvo a publicistika v SRo bola, je a dúfam aj ostane na vysokom štandarde bez politických zásahov.“
     Preto sa v polovici 90-tych rokov Slovenskému rozhlasu, presnejšie rádiožurnálu, hovorilo Rádio Mečiar 🙂

     • Za Mečiara to nebolo ideálne, ale aj v tej dobe si SRo udržal určitý štandard. Ako som písal vyššie, za Ficovej vlády rozhlas nemal problém pustiť investigatívne príspevky, napr. o tunelovaní štátnych lesov. Boli uvedené mená, strany, sumy. Toto komerčné médiá zverejnili len povrchne vrámci nejakej reportáže v TV novinách. Ide o to, že komerčné médiá vôbec takéto niečo riešiť nemusia, môžu od rána do večera vysielať telenovely a talentové súťaže. A keďže po zrušení STV by divák nemal alternatívu, tak bude pozerať na tie blbiny. A potom sa čudujeme, že polovica národa volí populistov.

  • „Markíza pred TV novinami dá večerníček a chvíľku poézie“
   A prečo nie? Bolo obdobie, keď aj Markíza vysielala večerníčky. Myslím že dostupnosť signálu Markízy veľmi nezaostáva za signálom STV. Keď sa kompletne prejde na digitálne vysielanie, tak to bude rovnaké.

   • Myslíš, že Markíza by si pustila do svojho vysielania nekomerčný program? A myslíš, že štát by ho zaplatil tak, aby sa jej to vyplatilo, namiesto seriálu, kde môže nasúkať 20 minút reklamy?

    • A ty si myslíš, že by niekto nejakú komerčnú televíziu pozeral, keby od rána do večera vysielala iba reklamy? Komerčná televízia musí v prvom rade buď vyrobiť alebo kúpiť nejaký program, ktorý budú ľudia pozerať a až následne môže pred ním, po ňom aj počas neho odvysielať reklamy, aby ho zaplatila a ešte aj zarobila. Komerčné televízie sa veľmi rady budú uchádzať o to, aby štát im zaplatil za odvysielanie rozprávok pred hlavnou večernou spravodajskou reláciou. Už dnes máme Markízu, Doma, JOJ, JOJ+ a po sprivatizovaní STV by boli zrejme ďalšie dva súkromné kanály. A s digitalizáciou pribudnú ďalšie stanice. Bude konkurencia a tá stlačí ceny dole. Verejnoprávna (teda štátna) televízia bude vždy iba čierna diera kde budú miznúť peniaze daňovníkov.

     • To je omyl. Reklamný trh na Slovensku je obmedzený určitým balíkom, ktorý sa radikálne nemení. Viac plnoformátových komerčných TV by trh neuživil. Markíza s Jojkou to dobre vedia. Aj preto mlčali, keď odvolali predsedu TUSR Máčaja, ktorý presadzoval pri digitalizácii štandard mpeg4, ktorý by umožnil dvojnásobok staníc. Čiže ostal monopol CME a J&T, ktorý ťažko niekto prelomí. Trápnu Kmotríkovu TA3 s parodovaním spravodajstva nerátam, takže možno pribudne ešte nejaká audiotextová TV s veštením od rána do večera a zopár regionálnych TV.

      • Samozrejme, že reklamný trh je obmedzený. Neviem ale ako ste vypočítali, že „Viac plnoformátových komerčných TV by trh neuživil“. Asi rovnakou metódou ako bývalý minister Palacka vypočítal, že slovenský trh neuživí tretieho mobilného operátora. Teda toho, ku ktorému som pred pár mesiacmi prešiel, lebo mal v tom čase najnižšie ceny hovorov na Slovensku 🙂
       Samozrejme, že Markíza a JOJka nechcú aby bolo na trhu viac plnoformátových TV, lebo by sa zvýšila konkurencia a museli by znížiť ceny za reklamy (o pár riadkov vyššie si naznačoval, že cena reklamy v súkromných televíziách je mimoriadne vysoká) a klesol by ich súčasný zisk, ktorý dosahujú bez väčších problémov, lebo pôsobia na trhu s minimálnou konkurenciou…

 25. Pán Kuhn,
  vyjadrujete sa ku všetkému v tóne ja to viem najlepšie.
  K ostatným
  toto platí i pre “ skoro “ všetkých diskutujúcich.
  Nielen to, pre diskutujúcich v Rv platí: všetko, čo druhí urobili, treba zniesť pod čiernu zem.
  Rozmýšľam : sme národ géniov alebo bláznov?
  Podľa obsahu diskusie géniov, len prečo to Slovensko je tak pozadu a prečo tá Rv má toĺko problémov, že mladí nechcú v nej bývať?!

 26. V USA nie je verejnoprávna TV? A čo PBS?

Zanechať komentár