Obracajú sa na novú vládu

Prípravný výbor občianskej iniciatívy  Občanov miest a obcí Slovenska vydal vyhlásenie, prinášame vám ho v plnom znení.

Deklarácia Občianskej iniciatívy občanov miest a obcí Slovenska tvoriacej sa vláde SR

Vážená pani Iveta Radičová,

vážení predsedovia politických strán vznikajúcej koaličnej vlády. Vzhľadom na pretrvávajúce, prehlbujúce sa a neriešené problémy v územnej samospráve sa na Vás obracia Občianska iniciatíva občanov miest a obcí Slovenska v záujme posilnenia princípov právneho štátu so žiadosťou o zahrnutie riešenia týchto problémov do programového vyhlásenia tvoriacej sa vlády.

My, poslanci a občania slovenských obcí, sa permanentne stretávame s paralyzovaním chodu obcí a poškodzovaním práv občanov následkom činnosti niektorých starostov, ktorí zneužívajú nedokonalosť zákona 369/1990 Zb. o obecnom zriadení.

V niektorých prípadoch, (obce Somotor, Zemianska Olča, Brunovce, Domaníky a ďalšie) napriek medializácii a využitiu všetkých dostupných právnych prostriedkov, sa nedarí už roky bezprávny stav napraviť a prichádza k závažnému poškodzovaniu práv občanov, zamedzovaniu realizácie mandátu obecných poslancov a vážnym stratám na obecnom majetku. Ani posledná novelizácia uvedeného zákona tento stav nevyriešila.

V oblasti Verejná správa a samospráva prosíme zapracovať do programového vyhlásenia vlády túto tézu:

„Vláda sa zaväzuje vo volebnom období vzhľadom na závažné nedostatky vo fungovaní samospráv prijať príslušné legislatívne úpravy, ktoré v samospráve zabezpečia dodržiavanie zákonnosti, zlepšia vymožiteľnosť práva, zaistia prehľadné, účelné a efektívne nakladanie s majetkom obcí a podporí zvyšovanie odbornej spôsobilosti predstaviteľov samospráv.“

Konkrétne navrhujeme novelizovať:

– zákon 369/1990 Z. z. o obecnom zriadení,

– zákon 153/2001 Z. z. o prokuratúre,

– a súvisiace predpisy.

Naša OI je pripravená aktívne spolupracovať s novou vládou na zreálnení fungovania samosprávy, ktorá čelí mnohým problémom, ktoré do dnešných dní buď neboli riešené, alebo boli riešené spôsobmi, ktoré veci možno viac poškodili, ako pomohli.

Našou jedinou a základnou snahou je podpora dodržiavania zákonov SR a dotvorenie funkčnej samosprávy v prospech občanov.

S úctou, prípravný výbor OI Občanov miest a obcí Slovenska

Juraj Kukla, Brunovce

Vladimír Špánik, Vinodol (0903 785 260)

Vanda Rybanská, Dunajská Lužná

Peter Bulla, Liptovský Trnovec

Arpád Majoroš, Somotor

Jana Mikulášiová, Domaníky

Podporujúce organizácie:

VIA IURIS – Centrum pre práva občana (Zuzana Aimaq-Fialová, riaditeľka)

Konzervatívny inštitút Milana Rastislava Štefánika (Ondrej Dostál, riaditeľ)

OI Občanov miest a obcí Slovenska na Facebooku – kliknite sem

BUĎTE PRVÝ V KOMENTOVANÍ ČLÁNKU "Obracajú sa na novú vládu"

Zanechať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.