Obec úspešná v projektoch?

Toto konštatovanie, bez otáznika samozrejme, mohli občania čítať v septembrovom čísle Života pod hradom.

Titulok, aj text pod ním s veľkou pompou hlásal, že: obec sa aktívne zapojila do projektov ktoré vyhlásilo ministerstvo výstavby, životného prostredia a regionálneho rozvoja. Taktiež aj to, že:  na základe zverejnených výsledkov konštatujú, že obec bola úspešná.
Naozaj bola?
Jedná sa o dve  konkrétne výzvy, hojne pretriasané na posledných dvoch zasadnutiach obecného zastupiteľstva, ale aj na predvolebných stretnutiach.
Obec Krásnohorské Podhradie požiadala o nenávratný finančný príspevok /NFP/ pre opatrenie 4.1 regenerácia sídel – oblasť podpory 4.1c – projekty rozvoja obcí s rómskymi osídleniami vo vidieckom prostredí a taktiež opatrenie 4.1 – regenerácia sídiel – oblasť podpory 4.1a – samostatne dopytované projekty: rekonštrukcia miestnych komunikácií v obci, v rámci ROP.
Riadiacim orgánom pre regionálny operačný program je ministerstvo, sprostredkovateľským je odbor implementácie pri Košickom samosprávnom kraji /KSK/. Obrátili sme sa na obe príslušné inštitúcie s nasledovnými otázkami:
1. Sú oba spomínané projekty schválené, je Krásnohorské Podhradie zaradené medzi prijímateľov NFP resp. je čerpanie pozastavené?
2. Ak je čerpanie pozastavené, aký je dôvod?
Za príslušnú sekciu pri KSK odpovedala Judr. Lenka Jurková – vedúca odboru, za ministerstvo tajomník tlačového odboru Juraj Kadáš, obaja  zhodne uvádzajú nasledovné:
Oba projekty sú schválené. Úspešní žiadatelia sa stávajú prijímateľmi až po podpise zmluvy o poskytnutí nenávratného finančného príspevku. Čerpanie finančných prostriedkov v ROP nie je pozastavené. V prípade podpory 4.1a a 4.1c ROP však došlo v období do 30.6.2010 k schváleniu projektov vo väčšom objeme, ako bola disponibilná alokácia finančných prostriedkov. MPRV SR ako Riadiaci orgán pre ROP v pripravilo návrh revízie ROP, ktorého súčasťou je aj posilnenie finančnej alokácie na uvedené dve oblastí podpory ROP. Tento návrh bol odsúhlasený Monitorovacím výborom pre ROP 26.10.2010 a 29.10.2010 bol zaslaný na schválenie Európskej komisii. Po jeho schválení Európskou komisiou pristúpi MPRV SR k podpisovaniu zmlúv o poskytnutí nenávratného finančného príspevku.
Keďže nám takáto odpoveď nestačila, zaslali sme na ministerstvo niekoľko doplňujúcich otázok:
1. Je bežnou praxou, že sa žiadosti schvaľujú vo väčšej miere ako poskytujú možnosti/vopred stanovený objem finančných prostriedkov? Vyvstala takáto situácia aj pri iných grantoch a výzvach?
Do určitej miery je to prípustné a bolo to bežné aj v iných opatreniach a aj v programovom období 2004-2006. Reálne využitá suma fin. prostriedkov je vždy nižšia ako rozdelená suma na schválené projekty (zníženie rozpočtu po verejnom obstarávaní, nezrovnalosti, nedočerpané prostriedky, neoprávnené výdavky, odstúpenie od zmlúv a pod., viac na www.ropka.sk).
2. Môže nastať situácia, že Európska komisia návrh revízie neschváli a teda sa objem finančných prostriedkov už v prípade tejto podpory už nenavýši a tak k podpisovaniu ďalších zmlúv už nedôjde?
EK bola o tejto situácii priebežne informovaná a so schválením revízie ROP súhlasí. Táto téma bola predmetom viacerých stretnutí na rôznych úrovniach. Dňa 26.10.2010 revíziu schválil Monitorovací výbor pre ROP a 29.10.2010 to bolo predložené oficiálne na EK. Predpokladáme, že na prelome rokov bude revízia schválená aj na úrovni EK.
3. Môžete uviesť mená členov komisie ktorá rozhodovala o NFP v rámci tejto žiadosti?
Výberová komisia je v zmysle zákona č. 528/2008 Z. z. len poradný orgán ministra, ktorý neprijíma rozhodnutia, ale predkladá ministrovi stanovisko, ktoré má charakter odporúčania. Rozhodnutia o schválení/neschválení žiadostí o NFP vydáva minister. Zloženie výberových komisií:
4.1a – Radoslav Behul (APRR), Tomáš Labay (Riadiaci orgán pre ROP), Lenka Jurková (zástupca územne príslušného VÚC, t.j. v tomto prípade Košického samosprávneho kraja) a Roderik Klinda (Operačný program Životné prostredie – synergia a doplnkovosť s ROP a zamedzenie duplicitného financovania z dvoch programov). Zástupca Centrálneho koordinačného orgánu sa nezúčastnil.
4.1c – Radoslav Behul (APRR), Michal Sántai (Centrálny koordinačný orgán), Richard Brooš (Riadiaci orgán pre ROP), Eva Štefanová (zástupca územne príslušného VÚC, t.j. v tomto prípade Košického samosprávneho kraja) a Monika Matyásová (Úrad splnomocnenca vlády pre rómske komunity).
Natískajú sa vzhľadom na vyššie uvedené aj ďalšie otázky:  Dostali sme dostatočný počet bodov v hodnotiacom procese?  Je záujem či aktivita prijímateľa, čiže obce, v tomto štádiu procesu postačujúca? alebo ako by sa drvivá väčšina po predvolebnom maratóne stretnutí spýtala, najmä po tom včerajšom:  Klopali sme na správne dvere?

- red -

O autorovi - red -

Redakčný text, kontaktovať nás môžete na e-mailovej adrese redakcia@inforoznava.sk

Zobraziť všetky príspevky od - red - →

× Odporúčané

Prenosy z rokovaní môžu snímať automatické kamery