Kto bude novým diecéznym biskupom?

Rožňavský sídelný biskup Vladimír Filo sa 15. januára dožije 75. roku života. V súlade s katolíckym cirkevným právom je to zároveň jeho posledný deň vo funkcii.

Biskupi sú po dosiahnutí uvedeného veku povinní rezignovať, vo funkcii ostávajú iba ak ich o to požiada pápež. Vzhľadom k zdravotnému stavu Vladimíra Fila sa tak nestalo. Očakáva sa menovanie nového sídelného biskupa Rožňavskej diecézy.

S otázkou, kedy sa tak stane, sme sa obrátili pred dvomi dňami na nového hovorcu Konferencie biskupov Slovenska Martina Kramara. Na naše otázky doteraz neodpovedal.

O menách možných kandidátov na uvoľnený post sa hovorí už dávnejšie.

Biskupa menuje pápež spomedzi viacerých kandidátov

Medzi najfrekventovanejšie patrí meno košického pomocného biskupa Stanislava Stolárika (59, na fotke). Zrejme preto, že sa narodil v Rožňave (1955). Pôsobil vo farnostiach (Trebišov, Humenné, Prešov), aktuálne učí na Teologickej fakulte Katolíckej univerzity v Košiciach.

stolarikŠance má zrejme aj Jozef Haľko (50), pomocný biskup arcibiskupa a metropolitu Stanislava Zvolenského v Bratislave. Taktiež pôsobí aj na akademickej pôde a ako upozorňuje portál Svet kresťanstva, oproti Stolárikovi má výhodu – ovláda maďarčinu.

Ďalším, o ktorom uvažuje Svet kresťanstva, je spišský pomocný biskup Andrej Imrich (67). Ostáva jediným ponovembrovým pomocným biskupom, ktorý stále nevedie žiadnu diecézu. Spišská a Rožňavská diecéza zdieľajú kňazský seminár na Spišskej Kapitule, takže rožňavskí kňazi biskupa Imricha dobre poznajú.

Medzi možnými nástupcami biskupa Fila spomína Imrich Gazda z portálu Svet kresťanstva aj rektora Pápežského ústavu sv. Cyrila a Metoda v Ríme Vladimíra Stahovca (52). Proti jeho menovaniu však hovorí skutočnosť, že v ostatnom čase sú (nielen) na Slovensku za diecéznych biskupov menovaní skôr pomocní biskupi ako diecézni či rehoľní kňazi.

Foto: Archív infoRoznava.sk / Vladimír Filo, rožňavský diecézny biskup, 2008 – 2015

SÚVISIACE ČLÁNKY: Mons. V. Filo: Alfou to začalo / Otvorene o odchode Saleziánov / Poďakujú za príbuzenstvo s Pápežskou bazilikou

Mons. Vladimír Filo – novoročný príhovor 2015 (zverejnené 31. 12. 2014)

BUĎTE PRVÝ V KOMENTOVANÍ ČLÁNKU "Kto bude novým diecéznym biskupom?"

Zanechať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.