Fico zvoláva do Rožňavy stretnutie k návrhu zákona o pomoci chudobným regiónom

Predseda vlády a strany SMER-Sociálna demokracia Robert Fico, ktorý na utorkovej tlačovej besede reagoval na opozičnú kritiku SaS druhého sociálneho balíčka, počas odpovedí na otázky novinárov oznámil, že 19. augusta príde do Rožňavy.

„19-teho bude stretnutie v Rožňave, kde chcem zvolať primátorov, starostov, miestnu štátnu správu, podnikateľov, kde im predstavíme prvý návrh zákona o pomoci regiónom s vysokou mierou nezamestnanosti,“ uviedol Fico. „Ide o päť okresov,“ doplnil.

Stranu SMER-SD v Rožňave, resp. v Gemeri reprezentuje poslanec Národnej rady SR Ján Babič, ktorý tu žije so svojou partnerkou, poslankyňou Leou Grečkovou.

„Kým v parlamente sú nenápadní ako myši a niektorí kolegovia ani nevedia, že sú spolu, v strane je to starý známy pár,“ napísal v reportáži minulé leto denník Plus Jeden Deň.

R. Fico v krátkom rozhovore pre infoRoznava.sk v máji 2010

Reprofoto: infoRoznava.sk/ TA 3

26 Komentářů k "Fico zvoláva do Rožňavy stretnutie k návrhu zákona o pomoci chudobným regiónom"

 1. Fico by Rožňave najviac pomohol, keby jej prestal škodiť.

  Ako Fico škodí Rožňave? Fico škodí tak, ako jej škodia komunisti. Nekompetentnými zásahmi do ekonomiky, do výstavby dopravnej siete, klientelistickými podporami „svojim“, ktorí to rozflákajú. Fico Rožňave škodí, ako jej škodia populisti, svojimi „balíčkami“.

  Začnime od ekonomiky. Fico nivočí živnostníkov, lebo neznáša myšlienku, že by sa niekto mohol o seba postarať sám nezávisle od štátu. Chce vybudovať „silný sociálny štát“, ktorý bude ľuďom brať a potom prerozdeľovať čo najviac prostriedkov. Druhým dôvodom je, že z veľkej kopy sa komunistom lepšie kradne. Preto Fico vytvára vrstvu zbohatlíkov, do ktorej je prístup podmienený stranícky. Zároveň vytvára široké vrstvy bedárov, závislých na „štátnej“ pomoci. Štát žiadne vlastné peniaze nemá. „Štátne peniaze“ sú peniaze daňových poplatníkov, ktoré boli skonfiškované pod hrozbou násilia a represálií. Fico teda nerozdeľuje nič iné, než čo ľuďom vzal a ľuďom sa ujde len zlomok toho, čo im vzal. Zbytok ide na rozdelenie „svojim“: Širokému, Brhelovi, Fiľovi, i českému Babišovi sa ujde. Súdruhovia bohatnú, ľud chudobnie.

  Zatiaľ živnostníci platia vyššie dane a odvody, bola zarezaná rovná daň a zavedená likvidačná „daňová licencia“. Komu sa predtým darilo, tomu sa dariť prestalo. Kto sa predtým potácal na hranici rentability, šiel pod vodu.

  Ďalej Fico škodí minimálnou mzdou. Snaží sa ukázať tým kapitalistom, kto je tu pánom. V skutočnosti minimálnou mzdou proti sebe nestavia kapitalistov a pracujúcich, ale kvalifikovanú pracovnú silu v Bratislave a nezamestnaný východ. Minimálna mzda zabraňuje zamestnávateľovi dať prácu komukoľvek, kto mu nevyprodukuje hodnoty, čo pokryjú minimálnu mzdu. Informatikovi s 2000 eurami je jedno, či je nejaká minimálna mzda a aká je. Ale šičkám, kladivobúchačom, dunčom a hlavne nezamestnaným to jedno nebude.

  Ak je vo fabrike 200 šičiek na minimálnej mzde a Fico zvýši minimálnu mzdu o 5%, čo sa stane? Desať šičiek príde o prácu a ostatným sa zvýši produktivita. Kto nestíha, lebo je starý, alebo nešikovný, alebo ochorel, ide preč. Ak to nepomôže, tak fabrika zavrie. Prípadne podnikateľ nezaplatí mzdy a odvody a ujde ako Taliáni.

  Ľudia bez kvalifikácie sa minimálnou mzdou stávajú nezamestnanými. Lenže to nemá len plošný sociálny rozmer, ale aj geografický a demografický. Minimálna mzda platí na celom území štátu. V Bratislave rovnako ako na východe. Aj dane, aj odvody, aj daňová licencia. V Bratislave je roboty dosť a platy sa netlačia dolu, životné náklady nepustia. Ale na východe, kde je armáda nezamestnaných bez kvalifikácie, je tlak na mzdy veľký. I životné náklady sú nižšie. Minimálna mzda postihuje hlavne východ, lebo kvalifikovaná pracovná sila už ušla inde, a nekvalifikovanej je dosť, ale nie je pre nich robota a bariéra na zamestnanie s minimálnou mzdou stúpa. Podobne aj pre mladých, ktorí skončia nejakú odpadkovú školu a nič nevedia robiť. Dajte mladému miesto, keď mu treba vyplatiť minimálnu mzdu a hodnota jeho práce je hlboko pod ňou. Tak sa buď zaviaže zmluvou na dlhšie, a po zaškolení aj tak ujde inam, alebo sa mu predĺži pracovná doba pri minimálnej mzde, čo sa zas nesmie, alebo sa nezamestná vôbec, kým je dosť nezamestnaných s praxou.

  Niektoré nekvalifikované práce urobia nezamestnaní na nútených prácach. Bez mzdy, bez odvodov. Otrockej práci za hrsť drobných sa hovorí „aktivačné práce“. Tí ľudia by ju mali robiť za nejakú malú mzdu, platiť z nej dane a odvody a mať svoju hrdosť a motiváciu svoj osud jedného dňa zlepšiť – ale sú kŕmení akože „zo štátneho“ ako dobytok v maštali, určený na porážku, ktorý žiadnu inú perspektívu v živote už mať nebude.

  Minimálna mzda nie je bičom na zamestnávateľov, ako sa to snažia predstierať komunisti, ale na rozširujúcu sa armádu nezamestnaných. Povedzte každému nezamestnanému, koho stretnete: je to kvôli privysokej minimálnej mzde.

  Dopravný tieň v Rožňave spôsobuje, že do Košíc je ďaleko a do Bratislavy ešte ďalej. Ani diaľnica, ani železnica, dokonca lokálky zrušené. Tunel Soroška mal byť štátnou prioritou už pred 25 rokmi, namiesto toho sa stavia podtatranský nezmysel s množstvom tunelov. Dopravných i finančných. Železnica sa tiež rekonštruuje na Žilinu. Pritom na ceste i na železnici sa na hlavnom ťahu stále nachádzajú miesta s rýchlosťou 40 km/h. Z fondov EÚ by sa namiesto rekonštrukcie trate na Žilinu na smiešnych 160 km/h dala postaviť nová trať TGV Bratislava – Lučenec – Košice na 400 km/h, čo by zmenilo sociálnu geografiu krajiny. Keby sa rekonštruovala a elektrifikovala južná trať, tiež by to veľmi pomohlo, lebo vlakom do Blavy jazdia masochisti. Autom 3.5 hodiny, vlakom 6. Spojenie s Maďarskom už neexistuje, najjednoduchšie je odviezť sa taxíkom do Bánréve a tam už jazdia aj vlaky. Autobus do Miškolca, Budapešti, Zakopaného, zabudnite.

  Zrušenie lokálnych tratí tiež neprospelo ekonomike regiónu. Ak by sa prenajali súkromníkom, možno by sa z toho dal vytĺcť aj zisk, ale hlavne by boli v prevádzke a slúžili by ľuďom. Ale komunistom privatizácia nevonia. Len prichmatizácia vlastným. Tunel zo štátnych peňazí do súkromných vrecák pár súdruhov. Kde treba naozaj pracovať, premýšľať, brať na seba zodpovednosť a podstupovať riziká, to nie je pre komunistu.

  No a potom „balíčky“. Zlomok skonfiškovaných prostriedkov sa plošne a neadresne rozhodí, ako keď panstvo kedysi z koča vyhadzovalo za hrsť medenákov tu a tam. Načo je cestovné zdarma na Gemeri, kde sa zrušili lokálky? Za rovnaké prostriedky, namiesto zvyšovnia straty železníc na populistické ficoviny, sa mohol zvýšiť príspevok železniciam na umierajúce linky vo verejnom záujme.

  Najhorším efektom bašovania komunistov v Rožňave je Babič. Koľko pracovných miest bolo obsadených politicky? Koľko tam sedí nekompetentných ľudí, ktorí nerobia nič, alebo robia ľuďom zle? Babič a čierna stavba v národnom parku, Babič a vytunelovaný Gemerský sociálny podnik, Babič a presuny posledných omrviniek na súkromné účty, Babič a kešovky za fleky. Za asistenta Zoro Török zo zločinnej dynastie Török, vrana k vrane sadá. Na polícii zoznam osôb, ktoré neslobodno stíhať. Celá ekonomika regiónu už podlieha Ťuťkovi. Nad beztrestnosťou bdie Zolo Gallo, okresný prokurátor, ktorý by teoreticky mal dohliadať nad zákonnosťou. Kriminalizácia verejného života. Gangréna spoločenského tkaniva, ktoré sa už nedá zachrániť bez amputácie. Len blázon by ešte v Rožňave volil komunistov. Nastal čas na zmenu.

 2. Pred tromi rokmi som napísal blog na tému, ako sa Fico chystalo dubasiť podnikateľské prostredie: Fico bojuje proti prosperite vlastnej krajiny.
  http://blog.etrend.sk/listy-z-zenevy/fico-bojuje-proti-prosperite-vlastnej-krajiny.html

  Jaguár príde do Nitry nie vďaka Fico, ale napriek Fico. Fico sa bude šťaviť, že aký to úspech. Treba sa ho opýtať, kde sú investori na Gemeri? Budú Rožňavčania chodiť každé ráno do práce do Nitry, keď tam cesta trvá 2.5 hodiny? No nebudú. Ak niekto pôjde robiť do Nitry, bude musieť bývať v Nitre. Tak, ako za prácou ľudia chodia do Trnavy, do Galanty, do Blavy, do Čiech či na Západ.

  Do Rožňavy na stimuly investor nepríde. Prišli by, ak by mali cestu, železnicu, vymožiteľnosť práva a fungujúci súd. Prečo neprišli na desaťročia pripravený priemyselný park? Žeby len privysoký bakšiš, ktorý nechceli platiť? Po rokoch prišiel Milan Elexa, lebo sa tu narodil a k mestu má emotívny vzťah. Ale to je mimo ekonomiku.

  Mladí odchádzajú, kvalifikovaná pracovná sila chýba, noví investori neprijdú. Rožňava sa vyľudní ešte viac. A o to ide komunistom. Nech ostaní takí, čo sa budú báť ozvať. Čo sa nebudú dovolávať svojich práv.

 3. Ufff !!! Tak to bolo zas citanicko.
  Zacalo to celkom pekne a skoncilo uz davno znamou odrhavackou Babic,Török,Gallo,Tutko & Co.
  Ty ozaj… a uz si niekedy uvazoval,kde by si si postavil stol a polozil nanho PC,keby nebolo kladivarov a duncov ? Uvazoval si, do ktoreho otvoru by si zasunul Stecker na kabli …. TY mudry informatik/jadrovy fyzik/ekonom/podnikatel.Vies vobec kladivom zatlct klinec ? Ved ty keby si sa mal uzivit vlatnymi rukami,tak zdechnes.
  Kritizujes Fica a zas plujes na vsetkych dookola.
  Tak napis,kto to z Roznavou a regionom mysli naozaj dobre.Prosim vymenuj ich. O sebe a firme,ktoru si osnoval radsej nepis. To je uz kazdemu zname.
  Prajem pekny Wochenende.

  • pán K. je hlavne znamenitý dopravný inžinier…veď sa pozrite, TGV cez Rožňavu…

   • TGV cez Rožňavu? Vážne? Kto, kde to kedy napísal? Ešte tak nejaký anonymný úbožiačik, čo si informácie cucá z prsta. TGV sa nestavia, aby stál v každej dedine a jazdil po prestarlých koľajniciach 90 km/h.

    Trasa TGV Bratislava – Košice by musela prechádzať južnou nížinou, to je jasné. TGV nemá rád zákruty, ale stúpania a klesania mu nevadia, lebo má na každom kolese sériový motor ako metro. Tunel je z aerodynamických dôvodov vylúčený. Na trase by buď nebola žiadna zastávka, alebo by to mohli byť dve: Nové Zámky a Lučenec. Od Šafárikova po Turňu by trasa musela buď cez Maďarsko, alebo na Silickú planinu. TGV nemôže zdieľať obyčajné stanice, lebo by rutinne musel spomaľovať na rýchlosť pomalíkov-meškadiel. Nevadí, postavili by sa zvláštne zastávky s výhybkami na vysoké rýchlosti ako to majú vo Francúzsku.

    Ale dôvodom šteku nebola odborná diskusia, na ktorú aj tak nemáme, však? Dôvodom šteku bola len radosť si zaštekať.

 4. Tak tu zas máme Igora Gecelovského z Dobšinej, toho času v Kaprune, pre istotu píšuceho pod cudzím menom. Hrdina. Témy sa držať nevie, tak len oštekáva osoby okolo.

  Kladivárom a dunčom škodí Fico, nie ja. Ja ich obhajujem tým, že poukazujem na problém. Problém sú komunisti, minimálna mzda a Fico.

  O „tej firme“ som už písal. Založená bola pred vyše 20 rokmi, aby Betörök nemohli siahnuť jej konateľovi na živobytie. To bolo ešte pred Ťuťkom, ktorý ešte neprišiel na hon-foglaláš. Okrem toho, že som tam bol väčšinovým vlastníkom a zdrojom kapitálu, som tam nehral žiadnu úlohu. Konal konateľ tak, ako konal. Že pripustil, aby sa firma dostala do dlhov, je jeho problém, nie môj. Do dlhov sa firma dostala vďaka tomu, že vychádzal diabolský plán Hedvigy so Zorom. Diabolský plán spočíval v tom, že mafiánske dušičky zle znášali, že budú musieť zaplatiť odškodné poškodenému. Proces v Spišskej sa ťahá už 23 rokov a sudkyňa nie a nie rozhodnúť podľa zákona. Diabolský plán bol narobiť obeti dlhov viac, ako dostane odškodné od zločinnej dynastie Török. Darebáci z toho síce osoh mať nebudú, ale aspoň ukojili svoje chúťky a predviedli verejnú mafiánsku pomstu. Všetci sa ich budú báť.

  A tak sa z pár stovák urobil dlh tisíc, potom dve, potom päť a napokon desať. Tých pár stovák sa ešte dalo zaplatiť, desať tisíc už nie a práve o to išlo. Protagonisti stále tí istí: mesto, Prvá rožňavská, Hedviga, Zoro, Otrasný súd v Rožňave. Diabolský plán nevyšiel. Prvá rožňavská nedostane svojich pár stovák, mesto pár tisíc za trovy, ale nabalia sa Zoro s Hedvigou, ktorým mesto zaplatí honoráre za ich súkromnú pomstu za mestské peniaze. Čím viac sa veci menia, tým viac ostávajú tie isté.

 5. Hľadal som v tlači nejakú zmienku o tom, čo to Fico v Rožňave vyparatilo. Našiel som jeden článok v Pravde, inak ticho. Len sa písalo o zosnulom biskupovi. Nuž, veru niet o čom písať. Fico si prišiel poflancovať, no stretnutie bolo bezobsažné.

  http://spravy.pravda.sk/domace/clanok/365013-fico-slubil-v-roznave-podporu-okresom-s-vysokou-nezamestnanostou/

  Čo sú tie automaty, to sa ma nepýtajte, nie je to jasné. Asi pôjde o súbor opatrení typu „piesok do očí“, aby sa peniaze posunuli vhodným smerákom. Efekt nula. Stimuly na tvorbu pracovných miesto pracovné miesta vytvoria asi tak, ako ich tvoria Babič, Grečková a sociálny podnik v Polome. Štátna pomoc je dobrá na to, aby prišli virtuálne podniky, predstierali činnosť a po vybraní príspevku zavreli alebo šli inam. Tak fungovala aj baňa v Nižnej Slanej. Sociálne nájomné byty sú nástrojom uväznenia nešťastníkov v regióne bez perspektívy. To je prostriedok na fixáciu Cigáňov v Rožňave, aby nekočovali. Okamžité finančné injekcie človeku, ktorý sa chce poľnohospodárstvu venovať je zas len ďalší tunel z verejných zdrojov na súkromné účty pre roduverných komunistov.

  Skutočne účinné opatrenia som už spomenul minulý týždeň. Podporovať nie lacné bývanie, ale naopak mobilitu pracovnej sily. Zrušiť minimálnu mzdu. Mnoho Rožňavčanov je na sociálke a za tých 60 eur chodia na nútené práce. Ak by mali prácu za 200 eur, platili by odvody, dane a mali vyšší príjem i obnovenú vlastnú dôstojnosť. Ale pracovné miesta za 200 eur nie sú, lebo minimálna mzda je 400 eur ako v Bratislave. Nuž a infraštrukturálny deficit sa pestuje desaťročia a keby sa začal riešiť dnes okamžite, aj tak by tunel Soroška nebol skôr, ako o 7 rokov.

  S čím by sa dalo pohnúť behom troch mesiacov je obnoviť vládu zákona. Vymenovať ozajstného prokurátora, urobiť čistku na súde a stíhať Ťuťka a jeho biele kone. Keby sa páchatelia báli zákona, nediali by sa tak hrozné veci.

 6. Zas len melies to iste…ved tie tvoje hovadiny,uz zhudobnili a spievaku vsetky roznavske kapely. 🙂 🙂 🙂
  Ved uz konecne napis,kto to s pozdvihnutim RV a regionu mysli naozaj uprimne a nejde mu len o namastenie vlastneko vrecka.

  Ludomil…a kolko by si TY platil svojim zamestnancom,keby si bol majitelom firmy na Slovensku ? Ako ta poznam,tak by u teba velmi nevyskakovali. Asi by museli vsetci aj s rodinami prejst na makrobioticku stravu,obliekat sa ako Gandhi a chodit pesi.

  Hrdina. … ja dlhy voci RV nemam. Ale ked si charakter,tak by si mal vzniknutu sekeru sposobenu tvojou firmou zaplatit. Bud velkodusny a nie stale negativny.

  Zatial sa opatruj…a pis. P.S.: a neopakuj sa prosim

 7. Iná zmienka o tých ficonápadoch v tlačovom orgáne ÚV KSS (Ústredného výboru Komunistickej Strany Smer), v denníku Pravda Kali & Bejby. Všerajšia správa (už som ju citoval) prebalená a recyklovaná v rubrike Profesia:

  Práca by mala zavítať aj do hladových dolín
  Branislav Toma, Pravda, 21.08.2015 07:30
  http://profesia.pravda.sk/zamestnanie/clanok/365195-praca-by-mala-zavitat-aj-do-hladovych-dolin/

  Nové informácie žiadne, preformulované rovnaké tézy. Subvencie, stimuly, podpory, ale pozor, nie pre domácich. Len pre tých, čo sa odvážia priniesť aspoň 100 tisíc eur.

  Dobrá správa? Pozrite na iný článok. Populistická frenézia pokračuje. Zvýšenie minimálnej mzdy z 380 na 400 eur je vražedné práve v regiónoch s vysokou nezamestnanosťou. Pošle pod vodu mnoho malých a stredných podnikov, ktoré zamestnávajú dunčov s produktivitou nižšou, ako je minimálna mzda. Prežije JP-Stav Silvestra 2016?

  Štát navrhuje zvýšiť minimálnu mzdu na 400 eur
  SITA 14.08.2015 10:58
  http://profesia.pravda.sk/zamestnanie/clanok/364544-stat-navrhuje-zvysit-minimalnu-mzdu-na-400-eur/

  Ale pozor, minimálna mzda nemá len regionálnu dimenziu. V krajinách s privysokou minimálnou mzdou si mladí vychádzajúci zo škôl nevedia zohnať prácu. Čím je minimálna mzda vzdialenejšia od priemernej, tým horšie sú na tom chudobné regióny a mladí. V prasačích krajinách (PIGS – Portugal, Italy, Greece, Spain) mladí nemajú veľké šance sa uchytiť. A čo ide urobiť Fico? Ďalej zvýšiť minimálnu mzdu. Ďalej zvyšovať nezamestnanosť v hladových dolinách. Zvýšenie minimálnej mzdy prebije všetky efekty stimulov.

  Hlavne, že to bude pekne vyzerať pred voľbami. Je veľa naivných, čo na to skočia. Šírte vzdelanosť. Ak stretnete nezamestnaného, vysvetlite mu, že za jeho nešťastie môže minimálna mzda a Fico.

  Takmer tretina nezamestnaných na Slovensku nemá ani 29 rokov
  SITA 12.08.2015 11:59
  http://profesia.pravda.sk/zamestnanie/clanok/364326-takmer-tretina-nezamestnanych-na-slovensku-nema-ani-29-rokov/

 8. V predošlom príspevku (v tejto chvíli ešte čaká na schválenie) som napísal:
  „Čím je minimálna mzda vzdialenejšia od priemernej, tým horšie sú na tom chudobné regióny a mladí.“

  Samozrejme to je naopak. Nezamestnanosť spôsobuje privysoká minimálna mzda. Teda príliš blízko priemernej mzde. Minimálna mzda vo Francúzsku (SMIC – Salaire minimum interprofessionnel de croissance, asi 1450 eur) spôsobuje, že 25% mladých do 25 rokov je nezamestnaných, v celkovej populácii 10.2%. V roku 2008 SMIC 1321 eur, 17% nezamestnaných mladých, v celkovej populácii 7,6%.

  Ale pozor, vylúčenie mladých z pracovného trhu je len jedným zo sprievodných javov. Iným je SMICardizácia. Zjednotenie platov smerom nadol na SMIC. Upratovačku treba, aj keď je drahá. Aj sekretárku. Ale keď ich treba, tak potom podnikateľ šetrí inde a zníži plat na minimálnu hodnotu aj iným.

  Nuž a toto robí Fico. Je to hlúpy pes.

 9. Pán Kanala, najlepšie by bolo, keby ste sa presťahoval na Slovensko , kandidoval a zvíťazil a potom by ste ukázal ako sa tvoria zákony a ako sa podniká, ale tak že by ste vytvoril firmu, zamestnal cca 2000 pracovníkov s platom min. 1000 Eur, postavil by ste byty pre svojich zamestnancov, vytvoril by ste im podmienky na kultúrne vyžitie, zabezpečil by ste pre mladé mamičky škôlku aby mohli vo Vašej firme kľudne pracovať.Znížite nezamestnanosť na slovensku a nebudete mať čas vypisovať somariny.Ak mi budete odpovedať, tak nemusíte písať že na zlodejsko sa nevrátite, to už vie asi celá republika .A taktiež sa vyhnite rôznym invektívam na moju adresu, lebo pre mňa to neplatí.

 10. Vlani bola minimálna mzda 350 eur, tento rok 380, Fico ju ide zvýšiť na 400. Ďalší článok na túto tému, kde je vysvetlené, prečo je minimálna mzda asociálna:

  http://www.iness.sk/stranka/10982-Minimalna-mzda-patri-do-asocialneho-balicka.html

  Čítajte, snažte sa pochopiť, ako to funguje. Ktokoľvek pracuje s produktivitou nižšou, ako 550 eur, si už prácu nezoženie. Kto nevyrobí mesačne aspoň tú hodnotu minimálnej mzdy, toho Fico odsúdil na večné zatratenie na sociálke.

  Ak stretnete nezamestnaného, vzdelávajte ho, vysvetlite mu, prečo je nezamestnaný. Lebo pracovné miesta za 200 eur nie sú, keď je minimálna mzda 400. Vysvetlite mu, prečo je Fico nepriateľ nezamestnaných, nepriateľ živnostníkov, nepriateľ podnikateľov. Prečo už neslobodno voliť Fico.

  • Ja mam na min.mzdu sice iny nazor,ale rad prijmem poucenie.Potreboval by som vysvetlit,ako moze v nasich ekonomickych podmienkach existovat praca,ktora nedosahuje produktivitu 400eur.Pod spojenim nase ekonomicke podmienky rozumiem zivotne minimum,ale nie to uradne,ktore cini 198eur,ale to realne, ktore si vie kazdy lahko vypocitat podla svojich zivotnych nakladov.Myslim si,ze mozeme to pocitat zlava aj sprava, 400eur hrubej mzdy je pre cloveka,ktory odpracuje cely mesiac zalostne malo.Chodit do prace,aby clovek zaplatil zo 400eur 200 na najomne alebo dochadzanie je obycajne zivorenie. Ostane mu 200 eur na stravu a oblecenie a vsetko ostatne. Ak 200 eur vydelime 30dnami,vyjde nam 6.66eur na jeden den. Teraz mi prosim skuste rozpocitat tych vasich 200eur. A este by ste mi mohli vysvetlit,ze ako je mozne,ze v krajinach,ktore spominate vyssie maju zavedenu min.mzdu 1300eur pri mensich cenach energii ako u nas.Skuste mi popisat ten horibilny rozdiel medzi francuzom a slovakom aky vyplyva z rozdielu medzi min.mzdami.

   • Ak sa mzda počíta z potrieb, tak bude málo aj tisícka mesačne, lebo každý potrebuje iPhone a vrátiť sto prázdnych fliaš v samoobsluhe. Ale ak sa mzda počíta z produktivity, tak môže aj tých vlaňajších 350 eur byť priveľa.

    Sú ľudia, pre ktorých by mzda 1 euro mesačne bolo priveľa. Máte bezdomovcov, osadníkov, telesne a duševne postihnutých. To sú ekonomicky odpísaní ľudia a nemajú šancu si nájsť akékoľvek zamestnanie. Pretože majú právo na život, tak sa im ostatní poskladajú na sociálku 61 eur mesačne, čo im musí stačiť.

    Sú aj takí, čo by radi pracovali, ale nič nevedia. Kosenie lúk či sadenie stromčekov alebo kopanie výkopov nemá hodnotu 380 eur. Dajme tomu, že má hodnotu 100 či 200 eur. Ale zamestnávateľ musí dať aspoň tú minimálnu mzdu. Tak sa buď bez nich zaobíde a robota nebude urobená, alebo sa musí tľapnúť po vrecku a zaplatiť, alebo si kúpi kosačku na trávu a malý bager a prácu urobí mašina.

    Potom sú ľudia, ktorí si za 380 prácu nenájdu, ale našli by, ak by mohli pracovať za 300. Je mnoho dlhodobo nezamestnaných v produktívnom veku, ktorí sa previnili tým, že majú nad 55 rokov, alebo že stratili prácu v hladovej doline. Môže mať pracovné zručnosti, ktoré by ocenili inde, ale nechce za prácou, čaká, že práca príde za ním. So zvyšujúcou sa minimálnou mzdou sa rozširuje okruh ľudí, ktorých ohrozuje nezamestnanosť.

    Pri minimálnej mzde 560 eur, ako si to vypočítali z HDP Nemecka komunisti, by sa nezamestnanosť zvýšila zhruba o 4 až 5%, ale to už vypočítať nevedia, nechcú. Lenže Nemci nekosia lúky kosami, ale mašinami, alebo ich nechajú spásať ovcami. Vo fabrike nezaťahujú skrutky ručne, ale robotmi. V bufete nemajú obsluhu, ale automaty. Ich produktivita je tak omnoho vyššia. A mnoho ich akceptuje čiastočný úväzok a štát im trvale dopláca rozdiel k životnému minimu. Vyjde to lacnejšie, ako mať ľudí na podpore.

    Takže ak Fico jednou rukou rozsýpa hrsť drobných, druhou ničí pracovné miesta. Každé zdvihnutie minimálnej mzdy pripraví o zamestnanie niekoľko ľudí. Hlavne v hladových dolinách, kde je nízka produktivita kvôli štruktúre pracovnej sily a zamestnanosti.

    • A sme tam,kde sa rozchadzaju nazory minimalne dvoch velkych politickych skupin.Moj (a nie len moj) nazor v tomto smere je taky,ze co sa tyka produktivity, o chvilu budu pracovat iba stroje a pracu nebude mat nikto. A prichadzame k tomu,ze nebude kupna sila na konzum vyrobkov vyprodukovanych strojmi.Dosledky uz pocitujeme vsetci a este ich len pocitime.Toto je omyl zvysovania produktivity,ktore dlhodobo nefunguje.Ked kosia luku „neproduktivni“ kosci,ma to ovela viac socialnych a multiplikacnych efektov ako kosenie traktormi.Omyl je totiz aj v pochopeni investicie nadhodnoty zvysenej produktivity, ktoram mala skoncit v kulture a solidarite a nie u manazerov,zbohatlikov,multimilionarov a korporacii,ktore ovladaju svetovu ekonomiku a likviduju strednu ,ekonomicky a kulturne najaktivnejsiu vrstvu a produkuju otrokov s „vysokou“ produktivitou.

     • Takže nie iný názor na minimálnu mzdu máte, máte inú ideológiu. Bez ohľadu na fakty sa nesnažíte realitu pochopiť, ale ju formátovať podľa vopred prijatej šablóny.

      Kúpna sila na kúpu výrobkov bude stále. Ak by nebola, tak sa výrobky nepredajú, čím sa zníži ich cena až na hranicu, keď sa predajú. Trh riadi výrobu a určujúci je dopyt. Kdekoľvek je to ináč, dochádza k zlej alokácii zdrojov a nerovnováhe. Trh je rozhodovanie veľkého počtu aktérov podľa vlastných preferencií, ktoré každý pozná najlepšie. Socík je rozhodovanie malého počtu aktérov podľa vlastných preferencií, pričom na väčšinu radostne kašlú. Preto socík padne.

      • Ako sa da formatovat realita? Asi si myslite,ze ju nevidim,alebo nieco take. To iste si myslim o vas ja. Aj o kazdom. Aj o sebe. Kazdy ma realitu len svoju. Rozhodnut musi funkcnost a ta nakoniec aj rozhodne.

       • Formátovať realitu je skratka, ktorú používajú ľudia, ktorí vedia, o čom hovoria. Kognitívny reťazec Informácia – Vnímanie – Postoj – Správanie som agregoval v inom kontexte na dve časti Informácia – Ekonomická racionalita pre potreby kvantifikácie parametrov správania sa užívateľov energetických služieb. Kvantifikácia je nutná na zahrnutie správania sa do modelov ekonomických rovnováh. Prezentované to bolo pred pol rokom na UCL London na pozvanie Medzinárodnej Agentúry pre Energiu v Paríži. Link je tu:
        http://www.iea-etsap.org/web/Workshop/BE4_workshop/be4-kanala-presentation.pdf

        Zatiaľ Vy prezentujete anonymné hlody na lokálnom rožňavskom serveri.

        Stále platí, že najpohodlnejšou cestou dosiahnuť zhody faktov s vlastným už existujúcim presvedčením daným ideológiou je potlačiť dôkazy a umlčať ľudí, ktorí ich predložili. Keď Vás niečo presahuje tak, že na to ani nedovidíte, najjednoduchšie je to ignorovať.

   • Tu je ešte jeden dôvod, prečo sa zamestnávatelia boja prijímať ľudí do pracovného pomeru. Zbaviť sa ich, keď nie je robota, vyjde draho.

    http://nazory.pravda.sk/dnes-pise/clanok/366164-prepustanie-nadbytocnych/

    Denník N priniesol rozhovory s ľuďmi, ktorí Zlodejsko opustili. Vysvetľujú dôvody. Nie je to veľmi lichotivé. Nuž a Rožňava je ešte o dve-tri poschodia nižšie vo všetkých civilizačných parametroch.

    https://dennikn.sk/221094/slovaci-otvorene-prehovorili-preco-odisli-z-krajiny/?ref=tit

 11. … za siedmimi horami a siedmimi
  dolami, tam leží čarovná rozprávková
  krajina, kde sa kŕkajúce žaby menia
  na princov, kde sa kráľovské dcéry
  prebúdzajú zo storočného spánku..

 12. Páni: Svätená voda!

Zanechať komentár