Londýnske peklo

Začiatkom augusta bolo množstvo z nás svedkami násilných prejavov vandalizmu v chudobných štvrtiach Londýna a iných anglických mestách. Rabovanie a brutalita zachvátili ulice Albionu. Čo bolo ale príčinou vyčíňania ľudí, kto spôsobil túto eskalujúcu davovú psychózu ?
Všetko sa začalo vo štvrtok 3. augusta kedy miestna polícia zatýkala mladíka Marka Dungena. Ten podľa hovorcu Scotland yardu kládol pri zatýkaní odpor a následne sa strhla prestrelka. Pri nej bol tento mladý muž zabitý a i napriek tomu, že výpovede svedkov sa líšia ohľadne zodpovednosti za streľbu, v obyvateľoch Tottenhamu rástlo presvedčenie o vine policajného dôstojníka, ktorý podľa mnohých vystrelil ako prvý. Dôležitým faktom však ostáva, že pri tele mladíka našli nelegálne držanú zbraň a vzhľadom na preukázanú distribúciu drog bol príkaz na zatykač legislatívne v poriadku. Po pokojných demonštráciách za smrť mladíka, sa k jednotlivým demonštrantom postupne začali pridávať členovia gangov a predovšetkým mladiství delikventi. Niektorí svedkovia tvrdia, že sa nepokoje začali eskalovať aj po incidente, ktorý malo jedno 16 -ročné dievča s policajtmi. Tí ju podľa výpovede jedného mladíka verbálne i fyzicky napadli, len kvôli tomu, že sa pýtalo na informácie ohľadne smrti Marka Dungena. Podľa predbežných správ títo svedkovia patrili k násilníckym skupinám, no i napriek tomu je tento incident predmetom vyšetrovania.
Polícia plienenie počas noci so soboty na nedeľu postupne eliminovala špeciálnymi tažkoodencami a vodnými delami no devastujúceho rabovania a plienenia sa rozbúrený dav nevyvaroval i napriek tomu, že sa neskôr policajným zložkám podarilo dav rozohnať do postranných uličiek mesta.
V tejto súvislosti je nutné podotknúť, aby sme sa vyvarovali predbežných unáhlených súdov. Výroky niektorých aktivistov o krátkodobom víťazstve spravodlivosti nad diabolským konzervatívnym modelom ministerstva vnútra Veľkej Británie sú samozrejme nezmyselné. Pri pohľade na ľudské obete, zranených a škode na majetku je naozaj naivné myslieť si, že v tejto davovej hystérii možno nájsť aspoň malý prvok nejakej pozitívnej hodnoty. I napriek tomu, že počiatok vzbury sa môže časom zdať ako pochopiteľný, ťažko ho môžeme označiť za správny. Na svetlo môže vyjsť i zodpovednosť policajtov za spáchanie deliktu voči Dunganovi, či voči mladej 16-ročnej dievčine. No nikdy sa iba prostredníctvom bezhlavého jednania nedá dospieť k zmysluplnému uplatneniu trestu. I z pohľadu laika sa teda dá usúdiť, že drvivá väčšina členov vandalských skupín len využila tento incident na to, aby mohla rozpútať chaos v uliciach Londýna. Analógie s demonštráciami proti neľudským režimom v arabskom svete, ktoré zahltili sociálne siete, hlavne Twitter, sú len dôkazom ľudskej hlúposti a nevedomosti. I aktuálne prirovnania rabujúcich kriminálnikov k povstalcom bojujúcim proti Kaddáfího režimu v Líbyi, je hotový nonsens.
Popredný sociológovia či politológovia poukazujú na rozdiel medzi týmito vzburami. Ako jeden z nich trefne poznamenal: “V arabskom svete sa bojuje za slobodu a v Anglicku za širokouhlé televízory”. (Tento citát ako i omnoho komplexnejší pohľad na túto problematiku uviedla Eva Čobejová vo vynikajúcom článku v najnovšom vydaní magazína Týždeň).
Pokojná demonštrácia príbuzných a blízkych Marka Dungana bola rozohnená davom brutálnych a nevyspytateľných grázlov, túžiacich rozbíjať rabovať a ničiť. V tejto súvislosti by sa teda znova mali otvárať diskusie o pozitívnej diskriminácii, sociálnej politike chudobných štvrtí a samozrejme aj o multikulturalizme, ktoré by mali obsahovať m.i. i podrobnú štúdiu exilovej politiky v rámci jednotlivých štátov Európy. A zodpovedné osoby by sa nemali skrývať za nablýskané pojmy ako tolerancia a rovnosť, ale otvorene hovoriť i o rizikách masového prisťahovalectva a občianskych nepokojov.
Martin Karlík
 
Ilustračné foto: Stock.xchng
******************************
V rubrike BlogFórum zverejňujeme názory autorov, ktorí sa chcú s nimi podeliť s našimi čitateľmi. Posielajte nám ich na redakčný email redakcia@inforoznava.sk

- red -

O autorovi - red -

Redakčný text, kontaktovať nás môžete na e-mailovej adrese redakcia@inforoznava.sk

Zobraziť všetky príspevky od - red - →

× Odporúčané

Prenosy z rokovaní môžu snímať automatické kamery