Uctili si obete Holokaustu z Rožňavy (video)

V utorok 27. januára si svet pripomenul 70. výročie oslobodenia koncentračného tábora Osvienčim/Auschwitz. Do tohto tábora sa dostala aj väčšina nasilu odvlečených rožňavských Židov. Len veľmi málo z nich prežilo hrozné obdobie Holokaustu.
O 15-tej hodine sa na cintoríne pri pamätníku rožňavských Židov, odvlečených do táborov smrti, konalo spomienkové stretnutie, ktorého sa zúčastnili bezmála dve desiatky ľudí. Z rožňavskej samosprávy boli prítomní iba dvaja poslanci – Matúš Bischof (OKS) a Zoltán Beke (nez.).
„Holokaust bol proces gigantickej a veľmi zložitej série vŕažd. Čo si počať s číslami? Je vôbec možné ich pochopiť?,“ pýtal sa vo svojom príhovore Ferenc Ambrus, jeden z organizátorov.
Najväčší vyhladzovací tábor v dobe nacizmu bol zriadený v roku 1941. Bolo sem deportovaných približne 2,5 milióna ľudí: asi 1,1 milióna tam zavraždili, 900 tisíc poslali do plynových komôr, alebo zastrelili. Ďalších asi 200 tisíc zomrelo na následky chorôb, podvýživy, týrania a lekárskych pokusov, pripomenul Ambrus.

Celkovo bolo z územia Slovenska deportovaných do Osvienčimu 65 692 osôb. V roku 1945 sa z nich vrátilo len 348 osôb. Tábor v Osvienčime oslobodil 27. januára 1945 1. Ukrajinský front – 322. strelecká divízia Červenej armády.
Výročie oslobodenia tábora Auschwitz-Birkenau je zároveň Medzinárodným dňom pamiatky obetí Holokaustu, ktorý od roku 2006 zaviedlo Valné zhromaždenie OSN.
Foto & video: InfoRožňava.sk / Martin Kuchár, Gabriel Bogdán

- red -

O autorovi - red -

Redakčný text, kontaktovať nás môžete na e-mailovej adrese redakcia@inforoznava.sk

Zobraziť všetky príspevky od - red - →

× Odporúčané

Prenosy z rokovaní môžu snímať automatické kamery