Má štrnásť a bude matkou

V rómskej osade priamo pod hradom Krásna Hôrka pri Rožňave čakajú do rodiny Gažíkovcov prírastok.

To samo osebe nie je ničím zvláštne, veď pani Gažíková má len 33 rokov, bábätko však čaká jej 14-ročná dcéra Edita. Narodeniny mala len pred pár dňami (6. marca), otehotnela ešte ako 13-ročná s rovnako „starým“ Elemérom Horváthom – ten bude mať 25. marca 2010 tiež „už“ 14 rokov.

Dievčina „to“ doma samozrejme nepriznala, prevalilo sa to, až keď už bolo „pozde“ – bola zhruba v 4-5 mesiaci tehotenstva. Jej mama sa tak čoskoro – v Kristových rokoch stane babičkou a zároveň za ňu nastupuje na materskú dovolenku, dosiaľ žila zo sociálnych dávok.

Samozrejme, dievčaťu bolo postupom času „zle“, hoci ako priznala, počula od iných, že „po prvýkrát sa nič nemôže stať“. Namiesto školy tak teraz navštevuje poradňu, skúšky v škole z vymeškaného učiva ju čakajú po pôrode. Ten by mal byť 15. apríla.

Brat budúcej mamičky Milan budúceho švagra tituluje slovom „sopliak.“ Má tiež iba 13 rokov a spolu so sestrou chodia do školy s vyučovacím jazykom maďarským do Rožňavy.

Rodičia Edity sa samozrejme veľmi nahnevali, najmä jej otec. Najviac sa hnevá na budúceho otca, „ktorý to dcére spravil“, viac, ako na dcéru. Matka je už apatická.

Eleméra rodičia nikam nepúšťajú, do školy chodí už veľmi nerád. Kvôli publicite a neustálym posmeškom. Jeho rodičia sa už nechcú nikomu spovedať, syna pravdepodobne zmlátili ako žito. Má 6-tich súrodencov, 2 starších, 4 mladších, najmladšie dieťa v rodine má 2 roky.

Elemér s Editou sa poznajú od detsva, aj keď v tomto prípade toto slovné spojenie vyznie smiešne. Bývajú v osade neďaleko seba, asi rok vraj spolu „chodia.“ Ich rodičia sa nestretli, aby dohodli spoločný postup, p. Gažíková to pripúšťa až potom, ako sa malé narodí. Tvrdia, že to bude chlapček. Baviť sa s budúcim otcom a jeho rodinou budú, až keď prevezme zodpovednosť a bude sa na živení dieťaťa spolupodieľať. Deti z osady do dediny veľmi nechodia, ale to ani dospelí, iba v čase rozdeľovania podpôr a sociálnych dávok. Voľný čas trávia na „pľaci“, ktorý je pre nich ihriskom. Menšie deti tam hrajú futbal a iné hry. Staršie deti – 15, 16 a 17 roční alebo páriky, ako v tomto prípade – majú už iné záujmy a preto chodia do húštin poniže neďalekého potoka. Miesto pre zaľúbencov je vlastne vedľa hlavnej príjazdovej cesty do osady, schované je za mostom, ďalej od domov a chájd. To je aj pravdepodobné miesto činu, vďaka ktorému príde rómsky chlapček na svet.

                Dievča sa pri rozprávaní svojho príbehu väčšinou usmievalo, asi tak ako dieťa, ktorému sú dospelácke otázky trápne, väčšinou preto na ne odpovedala mama namiesto dcéry. Edite možno ani nevadí celá tá publicita, ktorá ju obklopuje, a už vôbec jej nevadí až tak, ako jej matke. Tá má pochopiteľne publicity už po krk, k tomu, aby na aký- taký rozhovor vôbec pristúpila, dopomohlo iba zaručenie sa miestneho rómskeho vajdu a fľaša dobrého vínka.

Dôležitejšie, ako neustále bombardovanie zo strany nás všetkých, ktorí sme zaujímavosti o tejto udalosti chceli publikovať, by bolo možno zamyslieť sa nad situáciou v rómskych osadách.

Text a foto: Katarína Prékopová

34 Komentářů k "Má štrnásť a bude matkou"

 1. Gratulujeme, len viac takychto krasnych vztahov a rozkosnych deticiek! Radi ich podporime zo svojich dani.

  • Ktoré dieťa teraz myslíš? To čo sa narodí, alebo to ktoré ho bude mať?

  • K autorke článku len toľko, že doteraz bol starosta Szarka jej favorit, nevadilo jej že porušuje infozákon a všetko možné čo sa dá. Stačilo aby jej v niečom nevyhovel, napr. pri odpustení jej dlhov z podnikania a už tu je jej návrh že róm bude lepší starosta. Prečo? Lebo je odpustí dlhy? …****…

   • Preboha, aké odpustenie dlhov? To na základe čoho môže starosta obce odpustiť dlhy? To by ma teda fakt zaujímalo. Dobrá rada nad zlato!

    Tie „dlhy z podnikania“, tomu sa ináč hovorí miestne dane (a poplatky) a nemyslím si, že ma má právo za to niekto ukrižovať, ak si svoje dlhy splácam. Na rozdiel od takých občanov a „tzv. podnikateľov“, ktorí ich ani nemajú vyrubené na základe zákonov a VZN, lebo „nemusia“… takže ich neplatia vôbec.

    Netreba si ináč mýliť NÁVRH a REČNÍCKU OTÁZKU (alebo RÉTORICKÁ, ROZVAŽOVACIA), aj keď ma to vôbec neprekvapuje, že vyvolala takéto reakcie, lebo som to očakávala 🙂 . A očakávala som aj tento štýl… 🙂 . Akákoľvek zmienka o Rómoch alebo starostovi obce vždy vyvolá vášne a búrlivú diskusiu, to je samozrejmé.

    P.S. To, že bol p. Štefan Szarka „doteraz môj favorit“, tak to je trošku prisilná káva. Ja môžem s čistým svedomím povedať, že som nikdy jeho meno „nekrúžkovala“, nikdy sa mi ani nijakých výhod od neho nedostalo, chvalabohu. Zásadný obrat v slušnom chovaní sa a normálnej komunikácii nenastal u mňa. Nemám dôvod sa niekomu mstiť, mám však právo brániť sa.
    Pre mňa za mňa si ho voľte naďalej, máme slobodu a demokraciu a každý má právo vyjadriť svoj názor, či už v diskusných fórach alebo vo voľbách.

   • Peter,prepáčte,ale vy ste spadli z Marsu?Vidím,že cestou ste sa naučili písať ale čítanie ste akosi zanedbali.Nikde som sa nedočítala že by autorka článku navrhovala niekoho za starostu ,píše len o jednej z možností ktorá môže vzniknúť po voľbách do miestnej samosprávy.A článok je o primladej budúcej rómskej matke, to len nejakí závistlivci a neprajníci hneď začali útočiť na autorku a špekulovať a kombinovať…raz darmo, ľudská závisť niekoho tak zmobilizuje,že až komentuje…a ináč nič…

 2. nemusíme ísť daleko aj v základnej škole v plešivci je jedna 15.ročná navštevuje 9.triedu a nieje romka čo vy na to??? a do školy chodí…

  • ale najlepsie sa nadava na Romov, vsak ano mila majorita? 🙁

   • Aj medzi bielymi sa nájde parazit, ako v cigánskej osade a všade okolo. Ale kolko je bielych rodičiek do 18 rokov a kolko cigániek? Ked 13 ročné dieťa spraví dieťa a ešte rodičia su zaostalí polodebili, tak čo sa im môže narodiť? A vo väčšine prípadov rodičov bielej 13ročnej dievčiny odsudia za ohrozovanie mravnej výchovy a za všetko možné. A cigánovi pridaju soc dávky, príspevok na bývanie, po 6tich rokoch príspevok za to dieťa aby vôbec chodilo do školy(motivačné) za euro obed na mesiac atd. a o sedem rokov to dieťa ma dalšie dieťa. atd atd a kto tu bude o 20 rokov majorita?

    • Rómovia nebudú majoritou, pretože majú vysokú mortalitu v pomerne nízkom veku. Netreba preto strašiť. A tie „výrazivá“ typu „paraziti“ si Vlado odkukal zo stránky Kotlebu? Tam sa to len tak nenávisťou hemží…
     Otázku sociálnej politiky nech riešia v parlamente, ale v júni kľudne choď poďakovať najsociálnejšiemu Roberovi, on v mnohom zariadil, že jeho voliči nemusia pracovať a vodí sa im dobre.

     • Rómovia nebudú majoritou, pretože majú vysokú mortalitu? Keby bol len priemerný vek ktorého sa dožijú 45rokov a je väčší, tak to znamená že umiera už praotec a pramama. 14 rokov rodič – 28 rokov starý rodič – 45 rokov prarodič. A pri počte detí ktoré sa im rodia budú majorita.
      A tie “výrazivá” typu “paraziti” – nepotrebujem ani Kotlebu ani ožrana Slotu na to aby som niekoho volal parazit. Viem že Kotleba to slovo často používa, ale toto slovo som počul už na základnej škole od učiteľa ktorý tak volal každého čo odmietal zadarmo vdelanie, a už v 6 triede ZŠ mal jasné ciele, že po skončení školy sa zaeviduje na urade práce a bude dostávať zadarmo soc davky. Ako sa dá taký človek nazvať? A ešte keď sa množí ako imelo na jabloniach pod soroškou.Každá vláda chce tento problém riešiť len pred volbami a po nich už nikoho nič nezaujíma. Keby to naozaj niekto riešil, nebolo by Kotlebu, alebo keby aj bol, tak by si ho nik nevšímal. Tu v RV je situácia ešte celkom únosná, ale čo také Kameňany, Jelšava, Brezno atď. Tam je ľudom už jedno či kradnú poslanci v tendroch. Oni sa už boja o svoje životy. A preto sa nebudem čudovať keď sa dostane Kotleba do parlamentu. A potom… potom zbohom zdravý rozum. Potom aby sme sa ešte neučili hymnu Hej slováci. A toho Roberta mam tak rád ako triesku za nechtom.

      a toto nie je vtip ale realita:
      Pýta sa cigán Dežo otca. Je to správne, že minieme dávky za 2 dni.
      Áno Dežinko to je demokracia.
      A keď potom okrádame gadžov celý mesiac oni sa na nás nehnevajú? Hnevajú ale to je už rasizmus.

    • …omyl, vážený,obdy majú nie za euro, ale za desať centov!!!!

 3. V dnešnej dobe to nieje nič čo by prekvapilo,hlavne u slabších soc.vrstiev.Deti robia to čo vidia od rodičov…a čo v takej osade môžu vidieť ked žijú v jednej izbe 8?

 4. Odporúčam zbierku na kondómy.

 5. 1. vo Veľkej Británii sa práve rodí tretia generácia bielych Angličanov a Angličaniek, ktorí nikdy nepracovali ani pracovať nebudú. Umožňuje im to nastavenie sociálneho systému v krajine. Dostávajú príspevky na všetko počnúc sunarom, končiac bytom. stačí splniť kritériá a tie majú reálnu možnosť splniť práve bieli Angličania a biele Angličanky. a oni/ony to – čuduj sa svete – naplno a bez hanby využívajú. sú rozpoznateľní aj voľným okom, ale o tom sa mi nechce rozpisovať. snáď len niekoľko spoločných znakov: v princípe rovnaké devastovanie získaného majetku, rodenie detí v pubertálnom či adolescentnom veku, praktická nezamestnateľnosť kvôli nízkej kvalifikácii, sociálna vylúčenosť a gettoizácia… )
  – to len na margo všeobecne rozšíreného a ďalej bujnejúceho názoru tu, na rodnej hrude, že taký prístup k sociálnej politike štátu je vlastný len a len Rómom

  2. hrdinských bojovníkov, ktorým sa v hlavách rodia heroické direct actions voči nespravodlivému prerozdeľovaniu rádovo desiatok a stoviek eur na mnohopočetnú rómsku rodinu, pokorne prosím, aby si túto odvahu uchovali aj vtedy, keď pôjde naozaj do tuhého a budú sa znova zo svojich daní skladať na emisie, nástenky, tunely, diaľnice, štadióny, poslancov, na réžiu politických strán a mnoho iného

  3. a tým úplne najodvážnejším Rambom odporúčam prestať platiť dane

  • Po prvé som veľmi rád že si sa sem po dlhom čase ozval normálne som cítil úpadok úrovne diskusie 🙂
   Podľa mňa je situácia Rómov zapríčinená aj rozhodnutiami našich predkov ktorým nevyhovoval súdruh „cestovateľ“. Ale v zásade súhlasím stým že je čudné ako ľudia citlivo reagujú na malé krivdy a tie veľké majú u prdeli. No a ten výraz občianskej neposlušnosti v treťom bode je podľa mňa väčšie hrdinstvo než chodiť pochodovať po dedinách…

  • K tomu bodu 3: ak sa Fico vyjadril prednedávnom, zhruba v čase schvaľovania vlasteneckého zákona (alebo tesne po… sorry, nepamätám), že občania inej ako slovenskej národnosti (konkrétne maďarskej) pre neho nie sú takými istými plnohodnotnými občanmi tohto štátu ako občania slovenskej národnosti – rozumej Slováci, akurát by si mali tento štát ctiť a naučiť sa poriadne štátny jazyk, tak sa vlastne pýtam: „Ak nie som plnohodnotný občan, tak nemusím ani platiť dane ? ani dodržiavať zákony tohto štátu?

  • 1. Situacia v Anglicku ma nezaujima, ich parazitov nesponzorujem svojimi danami.

   2. Ano, kedze sucasna vlada kradne, nemusime sa zamyslat nad tym, ze zivime tieto tvory, ktore si ani nevedia uvedomit zmysel svojho konania. Ved ziju na urovni zvierat, castokrat este horsie. A osobne odmietam ten pocit viny, ktory sa mi niekto snazi natlacit. Nie, ja ako clen majority na ich neschopnosti zit normalny zivot ziaden podiel nemam.

   3. Bohuzial, toto nie je mozne, pretoze voci prislusnikovi beznej „majority“ su vyvodene dosledky. Slusny clovek to ma zial v tomto state tazke.

 6. Ďakujem za tie posledné dva názory, práve preto, že si tiež myslím, že rómsky spôsob využívania systému je nič oproti rozkrádaniu štátu našimi drahými politikmi a ich prisluhovačmi.
  Tiež som bola v Anglicku a tiež som tam videla a počula o ich sociálnom systéme, a to už nehovorím o tom, ako šikovne určité výhody ich systému začali využívať Poliaci a až potom trebárs Rómovia od nás….
  A taktiež je pravda aj to, že kedysi dávno Rómovia kočovali a teraz už nie… a pravda je aj to, že korene tejto situácie treba hľadať niekde inde a v dávnej minulosti a nielen v nich!
  Súhlasím aj s p. Bischofom, proste niektoré výrazy patria do úst Kotlebovi a jemu podobným.
  A ešte niečo, ak sme už tematicky v Krh. Podhradí – nie je vôbec vylúčené, že onedlho sa tu (tam) budú musieť ľudia naučiť spolunažívať a zmierovať sa s realitou, že starostom bude Róm. Kto môže s istotou povedať, či nebude lepší ako terajší starosta?

  • Katka ******* som prekvapený tvojimi názormi, starosta Szarka ti vo všetkom vychádza v ústrety, naposledy ti povolil splátkový kalendár a ty by si rada videla na jeho mieste iného?

   • Fíha, práveže návrh môjho splátkového kalendára zamietol a práveže to považujem za osobnú pomstu, pretože som bola aktívny blbec a chcela zmenu prostredníctvom aktualizácie webovej stránky a jej úplnej zmenu – t.j. stransparentniť všetko ohľadne chodu obce, avšak to, že by všetko malo byť na webe sa mu zrejme nezapáčilo.
    Okrem toho, že mi splátkový kalendár zamietol, zadržiava moje žiadosti a podnety, cca 3 – 5 mesiacov a samozrejme, ak v nejakom podnete napíšem niečo, čo by mohlo „ublížiť“ osobám jemu blízkym, tak ich okamžite informuje o obsahu podnetu. O žiadostiach o informácie na základe infozákona už ani nehovorím, chceš preskenované odpovede, drahý anonym? 🙂
    Svoje názory nemením a stojím si za nimi.
    Ak myslíš na tie, čo sa týkajú Rómov, áno, nepáči sa mi, že stavali nelegálne, a nepáči sa mi x vecí, ale odvtedy som v tej osade párkrát bola a za názorom, že možno Róm (na rovinu som vyslovila aj meno dotyčného Róma) by bol lepší starosta si stojím.
    Ak to, že Ťa človek ohovára, nezdraví sa Ti a začína sa Ti mstiť z pozície svojej moci znamená, že Ti vychádza v ústrety, tak to sa teda ja čudujem Tvojim názorom. A keď si už takto tykáme, asi viem kto si a náš nedávny rozhovor mi dal nápad na ďalší zaujímavý článok! 🙂 🙂

 7. ja sy mislim ze nikto nemoze odsudit druheho lebo clovek ci jeto rom alebo inej farby pleti nevie ze kde alebo ako sa popali , ohladom romskeho starostu spominanej obce by som len povedal to ze ked usa je prezidentom cernoch preco by nemohol byt jednej obci rom nas stat musi stim zmiernit ze tu ziju medzi nami

 8. dodo,

  én is úgy gondolom – aj ja si to tak myslím!…len nech sú mu bližšie hodnoty republikánské ( USA )..:-)))).

 9. Je pochopiteľná rôznorodosť názorov a myšlienkových pochodov a je vidieť z akého prostredia pochádzajú. Cigáni sú tu. S tým sa nedá nič robiť a obviňovať z niečoho Fica, Dzurindu alebo hocikoho iného, nevedie k riešeniu skutočnosti, že sa deje, čo sa deje. V každom prípade si treba zobrať ponaučenie z predošlej doby a budúca vláda sa musí konečne zapodievať touto „hrozbou“ (o akú hrozbu ide, to nechávam a zamyslenie každému súdnemu človeku). Musí sa tu akceptovať aj mienka širokej verejnosti a keď to bude potrebné, tak spoločnosť ako taká, musí prehodnotiť svoj postoj k tejto rýchlo sa zväčšujúcej „menšine“.

Zanechať komentár