Biskup rozhodnutie nezmení

DSCF3368Rožňavský sídelný biskup Vladimír Filo svoje rozhodnutie o odchode Saleziánov z Rožňavy už nezmení. Ich pôsobenie v Rožňavskej diecéze, ktorá tak bude na Slovensku jedinou bez tejto rehole, ukončí v piatok 28. júna.

Potvrdil nám to v stredu generálny vikár diecézy Rastislav Suchý. Podľa jeho slov biskup, ktorý má jediný kompetenciu v tejto veci, sa napriek početným žiadostiam médií k tomu vyjadrovať nebude.

Podľa našich informácií sa vo štvrtok popoludní do Rožňavy opätovne dostaví provinciál Saleziánov na Slovensku Karol Maník, aby sa pripravil na piatkové stretnutie na biskupskom úrade. Tam by sa mali dohodnúť detaily odovzdania budovy na námestí, v ktorej boli Saleziáni v podnájme a ktorú počas svojho vyše 20-ročného pôsobenia zveľadili aj za pomoci sponzorov a početných dobrovoľníkov.

Ako sa okrem iného uvádza v tlačovej správe slovenskej provincie Saleziánov don Bosca, rožňavské biskupstvo bolo jedno z prvých po totalite, ktoré privítalo Saleziánov, prenajalo im priestory a umožnilo im pôsobiť a ponúknuť svoju charizmu.

„Rešpektujeme kompetenciu diecézneho biskupa. V súčasnosti nevieme povedať, či sa nám podarí v takomto duchu spraviť všetky zmeny do 28. júna ako o to žiada Mons. Vladimír Filo. Nájomná zmluva má ročnú výpovednú lehotu a ukončiť toto všetko, doriešiť majetkovo právne vzťahy za niekoľko dní asi nebude reálne,“ konštatuje sa ďalej vo vyhlásení.

DSCF3327V Rožňave už je od stredy kňaz Stanislav Kocúr, premiestnený biskupom z farnosti v Podbrezovej, ktorý má mať na starosti novú farnosť na sídlisku Juh. Tá bude nadväzovať na doterajšie pôsobenie Saleziánov v podnikateľskom inkubátore, keďže výstavba kostola v tejto lokalite je ešte len v dlhodobom pláne.

„Za kňaza som bol vysvätený v Rožňave v decembri 2007, sporadicky sem chodievam,“ zveril sa nám. „Chcel by som nadviazať na všetko to dobré, čo rozbehli Saleziáni. Pastorácia mladých bude u mňa jednou z prvoradých úloh, ktorým sa chcem venovať.“

Na margo situácie ohľadne odchodu Saleziánov uviedol: „Nerád by som sa k tomu vyjadroval, nakoľko nepoznám tú problematiku kontaktu medzi Saleziánmi a biskupským úradom. Neprináleží mi ju ani hodnotiť.“

Ako ďalej potvrdil, ako diecézny kňaz prišiel do Rožňavy z rozhodnutia biskupa. „Prišiel som sem pre ľudí, takže budem sa v plnej miere venovať ľuďom. Vo všetkom, čo tu Saleziáni rozbehli, a je to naozaj veľký prínos pre toto sídlisko, by som chcel pokračovať. Pôjdeme ďalej.“

DSCF3332Lucia Blahúsová, učiteľka na strednej odbornej škole, mala na starosti ekonomiku a účtovníctvo miestnej pobočky Združenia saleziánskej mládeže Domka. Tá doteraz fungovala najmä vďaka prítomnosti Saleziánov, jeden z nich – Pavol Piatrov, bol jej šéfom. Teraz je novou šéfkou ona.

„Mám okolo seba v Domke kopu ľudí, aj mladých. Sú nažhavení, že budú pomáhať, takže spoločnými silami sa to bude dať zvládnuť,“ uviedla pre infoRoznava.sk.

Ako ďalej spresnila, plánujú uskutočniť všetky akcie, ktoré mali na leto naplánované. „Chceme osloviť na spoluprácu pána farára, aby nám sväté omše a duchovnú stránku na akciách zabezpečil a ostatné svojpomocne s mladými plánujeme všetko dotiahnuť a pokračovať ďalej.“

A čo hovorí na odchod Saleziánov z Rožňavy? „Neviem, čo mám na to povedať. Pre nás je to smutné, pre mňa tam bol druhý domov. Pán Boh vie, prečo to takto robí, určite s tým nejaký zámer má a niečo tým chce docieliť, takže s Božou pomocou pôjdeme ďalej. Nech sa im darí tam, kam ich pošlú.“

DSCF3454„Niektorí sa už usmievali, že som prišiel akoby uzavrieť dielo v Rožňave. Cítim taký vnútorný pokoj, aj vzhľadom na to, čo priniesli tieto posledné chvíle. Je to veľkou oporou, čo prežívajú ľudia s nami, najmä to, že naozaj uverili v ducha rodiny,“ povedal nám Ján Martiška, aktuálne posledný z riaditeľov domu Saleziánov v Rožňave.

„Sme pripravení a myslím, že to je aj taká výsada nás Saleziánov, že kde bude Pán chcieť, tam nás dá. Aj na tú poslednú chvíľu a keby to malo byť znova sem, my sme otvorení,“ dodal s úsmevom.

Na otázku, či sa pôjdu rozlúčiť aj so sídelným biskupom, odpovedal: „Ak bude príležitosť, nemáme s tým problém, len neviem ako je dostupný. Nebránim sas tomu.“

„Tieto chvíle neprežívam ako chvíle rozlúčky, skôr ich vnímam ako výzvu na ďalšiu cestu,“ dodal na záver. 

Stredajšia „rozlúčková“ svätá omša v podnikateľskom inkubátore na sídlisku Juh v Rožňave, na ktorej bolo v zaplnenej sále vyše sto ľudí, bola tak nateraz poslednou, ktorú celebrovali Saleziáni – už spoločne s novým kňazom. Tomu zodpovedala aj osobitná atmosféra a modré tričká s logom Domky a odkazom na 1. list Korintským, 10:13, ktoré si mnohí z účastníkov pre túto príležitosť obliekli.

Za miestnu komunitu sa Saleziánom poďakovala Andrea Rudnayová, koordinátorka saleziánskych spolupracovníkov. Pripomenula aktuálne slová pápeža Františka, ktorý minulý víkend povedal apoštolským nunciom: „Kňaz by mal byť pastierom aj bratom a my sme vo vás našli otcov, aj bratov aj pastierov,“ uviedla.

Saleziánom darovali na pamiatku tričká, ktoré mali vpredu mená rodín tunajšej saleziánskej komunity a vzadu ich vlastné mená, orámované srdcom.

Vysoká sledovanosť kauzy

V posledných dňoch téma vynúteného odchodu Saleziánov z Rožňavskej diecézy vo verejnosti vygradovala, svedčí o tom aj veľký počet diskusných príspevkov a rekordná čítanosť našich článkov, zachytávajúca toto dianie: len za prvé tri dni tohto týždňa spolu 16 473 návštev podľa štatistiky Naj.sk, resp. 16 769 podľa štatisky TopList.sk, čo znamená v priemere viac ako 5 tisíc návštev denne. Výrazne k tomu dopomohlo aj šírenie našich článkov cez sociálne siete, predovšetkým cez Facebook.

Ten s názvom „Otvorene o odchode Saleziánov“, ktorý obsahuje aj video s príhovorom provinciála Karola Maníka, presiahol za krátku dobu číslo 13 tisíc, rovnako tak názorový príspevok v rubrike BlogFórum s názvom „Minule Bezák, teraz Saleziáni“, ktorý sa blíži k hranici 7 tisíc.

Tieto čísla svedčia aj o tom, že téma zarezonovala naprieč Slovenskom, ba dokonca podľa údajov z Google Analytics aj za jeho hranicami, Vatikán nevynímajúc.

Do reakcie sme medzitým dostali niekoľko priamych reakcií čitateľov prostredníctvom mailov, z ktorých vyberáme:

„Na podporu Saleziánov a na protest proti postupu biskupa Fila navrhujem, aby ste rozbehli a spropagovali rozsiahlu kampaň po celom Slovensku na zastavenie akýchkoľvek milodarov veriacimi v kostoloch dovtedy, kým sa nezruší pokyn na odchod Saleziánov z Rožňavy,“ rezolútne reagoval Vladimír Šípoš z Košíc.

„Milí přátelé, díky – zprávu už jsem zachytil a dokonce už je od včerejška na webu, nyní jsem přidal ten blog,“ napísal nám správca stránky robertbezak.eu Miloslav Müller.

„Chcem vám poďakovať za prinesenie informácie o situácii v Rožňavskej diecéze a odchode Saleziánov z nej. Som veriaci človek a nie je pre mňa podstatné, či autori článkov sú tiež, ale ďakujem za prínos informácii, ktoré zatiaľ nepriniesli iné médiá a kresťanské už vôbec. Chcem vás povzbudiť v hľadaní pravdy, nech je akokoľvek tvrdá a nepríjemná pre ktorúkoľvek stranu,“ uviedol vo svojom e-maile Matúš Fedorko.

Foto & Video: infoRoznava.sk

Článok môžete podporiť hlasovaním na Vybrali Sme – kliknite sem

Online pohľad na rožňavské Námestie baníkov prostredníctvom našej web kamery – kliknite sem

Súvisiace články:

Minule Bezák, teraz Saleziáni

Otvorene o odchode Saleziánov

Zostrih momentov z poslednej sv. omše Saleziánov v Rožňave, konanej v stredu večer v podnikateľskom inkubátore na rožňavskom sídlisku Juh

 

BUĎTE PRVÝ V KOMENTOVANÍ ČLÁNKU "Biskup rozhodnutie nezmení"

Zanechať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.